www.GazetaRycerska.pl
 Marzec 29 2024 13:24:19
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA | Nabór
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor Celtowie/Gaelici Poszukiwani
Szkotysz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 13/10/2006 12:39
Witam. Jakiś czas temu wróciłem ze Szkocji przyworząc parę gadżetów (kilt, sporran, kilt pin itp) od dłuższego czasu interesowałem sie kulturą celtycka i gaelicką do tego stopnia, iz sam zacząłem wytwarzać jeden z elementów szkockiego stroju (sporran czyli saszetka przypinana do kiltu). Ale wracajac do tematu. Pasję zawsze przyjemnie dzielić z innymi ludźmi dlatego szukam kontaktu ze wszystkimi fanami tej kultury. Byc moze istnieja bractwa zrzeszajace takich wariatów jak ja i mnie podobnych. Chodzi o to zeby stworzyc pare okazji aby pokazac sie w tradycyjny gaelickim lub celtyckim stroju, wypić czarne piwko, pomachac cleymorem lub innym ostrym narzędziem. Jednym słowem wyjść z tym do ludzi. Zainteresowanych, bądź juz będących w tym klimacie proszę o kontakt. Pozdrawiam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Celtowie/Gaelici Poszukiwani
MeX
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/10/2006 17:34
hmm,
co do Celtow to znam dosc dobrze dwa bractwa:
Klan Wilkow - odtwarzaja celtow insularych http://www.klan-wilkow.prv.pl/
Celtica - http://www.celtica.pl/
Daj znac jak gdzies sie wkrecisz
Gdybys potrzebowal jeszcze jakiejs pomocy to wal smialo


MeX Bractwo Simulacrum Caligo
"Sciis eum non esse sed is est"
3672024 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Celtowie/Gaelici Poszukiwani
samyas
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/10/2006 20:58
CZołem Szkotyszu! Podzielamy widać poglądy! O bractwach celtyckich nie słyszałem. Ale znajomy odtwarza broń i biżuterię celtycką z okolic III w.n.e. Planujemy założyć bractwo. Tak dwie sekcje. Jedną w Poznaniu drugą w Bydgoszczy. A te linki interesujące. Nie przeczę. Pozdrawiam
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Celtowie/Gaelici Poszukiwani
MeX
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 17/10/2006 16:35
Samyasie jesli chcecie zakladac bractwo to Mawgan z Klanu Wilkow z pewnoscia Wam pomoze. Powolaj sie na mnie
A jesli chodzi o Poznan to ja zawsze moge jakos pomoc


MeX Bractwo Simulacrum Caligo
"Sciis eum non esse sed is est"
3672024 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Celtowie/Gaelici Poszukiwani
Szkotysz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 21/10/2006 14:08
Witam. Ja przebywam aktualnie w Olsztynie i bede przebyal przez pare najbliższych lat więc najbliżej bedzie mi chyba do Bydgoszczy. Mam brata który również łyknął gaelickiego bakcyla więc dwóch highlanderów do ewentualnego bracta będzie. Swoja drogą ile może kosztować atrapa Szkockiego pałasza z rękojeśćią koszykową czy jest ktoś kto kuł kiedys cos takiego? Zainteresowanych lub mogących podzielić się ciekawymi informacjami o bractwach, bądz ludziach wytarzajacych przedmioty zwiazane z ta kultura proszę o kontakt mailowy: waltutaj@wp.pl lub posty na tym forum pozdrawiam.
p.s MeX dziekuję za linki, samyas dzieki za odzew. Pozdrawiam.

POST2:Swoja droga mozna by zorganizowac integracyjny dzien swietego Patryka jeżeli do Maraca cos sie na powaznie ruszy. Pozdrawiam.

Edytowane przez Kordeus dnia 21/10/2006 17:53
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Celtowie/Gaelici Poszukiwani
sczmur
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/08/2007 22:39
Ja jestem dość młodym fanem szkotów mam 12/13 lat i interesuje się tym. Z kumplami zakładałem bractwo szkockie (tzn. trenowaliśmy trochę kijami) ale kumple nie są zainteresowani kulturą celtycką i zmieniło się w bractwo najemników.
Co do istniejących bractw to jest Kozacko Irlandzko Szkocka Kompania Awanturnicza
http://www.bractwozg.lap.pl/xviiw/index.html
568999 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Celtowie/Gaelici Poszukiwani
Galenolas
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/09/2007 20:10
W Poznaniu działa też bractwo Torc (http://torc.prv.pl/). Ich zainteresowania sięgają od okresu lateńskiego w górę (z tego co mi wiadomo) smiley ...


Credendo Vides!

Lepiej zginąć, niż się pobrudzić...

Łosie NIE występowały razem z reniferami!!! xD...
8907957 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Celtowie/Gaelici Poszukiwani
Aneirin
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/09/2007 12:39
Szkotyszu,

jeśli mówisz o "tradycyjnym" celtyckim stroju i "robieniu" celta, to wywijanie claymorem nie wchodzi w grę, jak również kilt i inne takie.
a druga sprawa to skoro fascynujesz się Szkocja, szkotami i tak dalej to czemu koniecznie chcesz uczcić święto patrona Irlandii? :>
czy nie lepiej świętować w dzień patrona Szkocji, którego symbol jest na fladze Szkocji? mam na myśli oczywiście św. Andrzeja.

Pozdrawiam
--
Aneirin Bard


ho...ho...nożyk!!
www.celtica.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Celtowie/Gaelici Poszukiwani
Szkotysz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 24/09/2007 22:46
Aneirinie. Mysle ze jestes po prostu upierdliwy. Nie chcę rekonstruaowac konkretnego okresu z historii Kaledonii. Chcialem sie jedynie zorientowac ilu ludzi inspiruje celtycka kultura a co za tym idzie estetyka. Co do dnia sw. Patryka to jest ono obchodzone zarówno w Szkocji jak i Irlandii. Jezeli zajmujesz stanowisko w tej sprawie to powinienes wiedziec ze rdzenni Szkoci przybyli do Kaledonii wlasnie z wyspy zwanej Irlandia razem ze swoja kultura nie wspominajac juz o tym ze w pozniejszym czasie relacje kulturowe byly kontynuwane. Poza tym ja nie jestem historykim. Wiem jedynie ze inspiruje mnie kultura celtycka a w szczegolnosci to co szkockie czyli kilty(mozecie sobie gadac kiedy i gdzie powstał kilt, w XVII wieku czy tez w XXI, Szkoci wiedza swoje ale polscy historycy widac sa mądrzejsi), wielkie miecze, whisky, ciemne piwko i tak dalej. A takich domorosłych mądralom kręcącym sie po forach i szukającym okazji by pomarudzić jak ty Aneirin mówię cheers...
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Celtowie/Gaelici Poszukiwani
Archepunk
Moderator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/09/2007 03:17
Kolego!
Jak tak kręcisz sie po forach szukając entuzjastów kultury szkockiej to zauważ, że to forum jest poświęcone Średniowieczu, czyli z tego co po Twojej wypowiedzi widzę czasom wcześniejszym niż te Ciebie interesujące.
Co jeden z użytkowników wyżej zauważył - to o czym mówisz to nie kultura celtycka, a szkocka! Pojawianie się Germanów na terenach zamieszkiwanych przez Celtów przynosi kres kultury celtyckiej na większości jej kontynentalnego zasięgu, a jej znaczący zanik na teranie Irlandii i Anglii to okres chrystianizacji ( zasadniczo VII-VIIIw ).
I ani kilt, ani ciemne piwo ani irlandzkie tańce nie maja za wiele wspólnego z kult. celtycką.

BTW: Kultura Gaelitów jest znacznie różna od Szkockiej... więc to raczej nie w parze smiley


My signature is my castle.

Jakub 'Archepunk' Jastrzębski
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Celtowie/Gaelici Poszukiwani
Szkotysz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 25/09/2007 10:25
Archepunk. Masz duzo racji w tym co mowisz ale skoro mowisz ze to forum sredniowieczne to zajmij sie klepaniem swojej zbroi a kulture celtycka/ gaelicka i jej wpływ na chrzescijanstwo zostaw ludziom, którzy spotkali sie z tym osobiscie bo te wpływy kultywowane sa do dzisiaj chcby w szkockim kosciele Kirk, ornamentyce akcesoriów stroju, broni itd. W regionie Highlands do dzis wiekszosc ludzi posługuje sie jezykiem gaelickim. Chrystianizacja w Szkocji i Irlandii przebiegła w odmienny sposób niz w reszcie swiata. Nikt im tego nie narzucał mieczem dlatego chrzescijanstwo przemieszało sie z wierzeniami celtyckim dajac zupełnie nowy typ wiary. Co do ciemnego piwa to sam Wielki Dzik według mitologi iryjskiej dał ludowi TUATHA DE DANANN przepis na nie. Nie chcesz chyba tez powiedziec ze charakterystyczne tance sa wytworem kultury germanskiej Kultura szkocka hmm... Z tego co wiem to Rzymianie nazwali barbarzynski lud celtycki (piktyjski) zamieszkujacy połnocną część wyspy "Scoti" co po łacinie oznacza piraci tak samo ochrzcili skrawek ziemi (Scotia), do którego mimo staran nie mogli sie dostac a wrecz byli tam niemiłosiernie atakowani dlatego odgrodzili sie murem Hadriana. Co do kresu kultury celtyckiej to nawiasem mówiąc wielu rdzennych mieszkanców Irlandii i Szkocji uwaza się za potomków celtów czyli bodajrze czwartą generację przybyłych na wyspy (co pareset lat na wysy przybywa nowa generacja według mitologii). Mysle, ze i tak rozpisuje sie na prozno zwasze znjdzie sie ktos kto wszystko skwituje i przyczepi etykietke i schowa do okreslonej szuflady. Pozdrawiam entuzjastów i dziękuje wszystkim za linki.
P.S: Skoro to forum typowo sredniowieczne to skad tu tyle bractw blizszych epoce zelaza?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Celtowie/Gaelici Poszukiwani
Teodor
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/10/2007 12:22
Padły tu nazwy różnych grup celtyckich. Od siebie dodam ,że Celtikę polecam najbardziej, gdyż znam ich i poziom mają świetny. Klan wilków odradzam całkowicie. Nie dość że okres, którym sięzajmują zmienili kilka razy (nie zmieniając strojów) to pojęcie o historii mają mizerne.
4150899 www.adiutrix.cba.pl/legio Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Celtowie/Gaelici Poszukiwani
Teodor
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 12/07/2008 19:37
http://youtube.com/watch?v=7rv7gsTKQAg - walka finałowa z Cegłowa (impreza tylko starożytna). Celt z bydgoszczy z Bractwa Celtyckich Wojowników
4150899 www.adiutrix.cba.pl/legio Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Celtowie/Gaelici Poszukiwani
martinbyq
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/07/2008 08:46
trzeba było napisac ze to twoja walka(swoja droga troche chyba zmeczeni byliscie)..pozdro


Cave Adsum
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Celtowie/Gaelici Poszukiwani
martinbyq
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/07/2008 08:48
Skoro odtwarzacie ten okres to macie moze jakies materialy dotyczace WIELETOW?(ksiazki,linki ,ewentualnie bractwa itp) z góry dzieki


Cave Adsum
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Celtowie/Gaelici Poszukiwani
Teodor
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/07/2008 20:40
No moja, tylko to temat o celtach smiley
Wieleci to troche później, bo w średniowieczu wczesnym.
Niestety żadnych materiałów nie mam smiley
4150899 www.adiutrix.cba.pl/legio Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Celtowie/Gaelici Poszukiwani
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/07/2008 21:20
Teodor
Zastanawia mnie jedna rzecz po obejrzeniu tej walki. Dlaczego nie używacie kopnięć w tarczę, co jest niejako przymusem przy tych wielkościach a także żaden z was nie próbował wyhaczania tarczy przeciwnika, co jest typową wczesna techniką. Już nie chcę marudzić że przy takim uzbrojeniu taka walka jest mało sensowna. zwłaszcza chodzi mi o gladiusa używanego do cięć...


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Celtowie/Gaelici Poszukiwani
Teodor
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/07/2008 22:23
Pchnięcia kończyłyby się śmiercią przeciwnika. Przebijam swoim spokojnie sklejkę centymetrową. Do tego kopy, walenie tarczą itp często stosujemy, ale po pierwsze nie w towarzyskim pojedynku, bo liczyła się na pierwszym miejscu dobra zabawa a dopiero potem zwycięstwo,nie jeśli miałem przeciwnika wprawdzie zmęczonego (cały dzień walk) w sumie jak ja, ale jak dotąd nie pokonanego. Minimum zbędnych ruchów, maksimum efektu. Film w sumie nie oddaje realiów tych walk. Kopniak powoduje zmianę pozycji na będącą niewygodną przy użyciu takiej tarczy, jeśli chodzi o pojedynek.
4150899 www.adiutrix.cba.pl/legio Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Celtica.pl ????
christopherkaplan
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/11/2008 14:56
Witam,
czy ktoś wie coś na temat dalszego istnienia portalu www.celtica.pl -
strona się otwiera, le bez żadnych treści - tylko czysta zieleńwysyłane zapytania na skrzynkę tj. celtica@celtica.pl są zwracane

Czy macie jakieś informacje - czekam
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Celtowie/Gaelici Poszukiwani
Erronis
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/11/2008 15:16
Celtowie, Celtowie... Coś mi to mówi... Aha! Przecież to mój ulubiony naród!
A co do kiltów itp. to raczej chyba się na Asterixie i Obelixie wychowałeś, bo tam tak to wyglądało... :-D Zdecko się tym interesuję, więc co nieco na ten temat wiem. Jeśli chcesz się dowiedzieć o PRAWDZIWYCH Celtach - wojownikach budzących grozę w Rzymskich sercach - zajrzyj na http://www.gazetarycerska.pl/forum/viewthread.php?forum_id=9&thread_id=832. Tam masz mój referacik o tymże narodzie. A co do odtwarzania ich "stroju bojowego", to czegoś takiego nie było. Celtów bali się dlatego, że... A co ja będę mówił! Jakeś taki znawca, to napisz czemu nie mieli "stroju bojowego"! smiley Jeżelijuż coś chcesz Celtyckiego odtwarzać, to broń. A na pewno nie zbroję!


Gutta cavat lapidem, non vi, sed saepe cadendo!
445618 Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:

36812110 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska