Użytkowników Online |
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanych: 3,880
Najnowszy Użytkownik: ben22
|
|
(nr 04) Numer czwarty |
Drodzy Czytelnicy i Pasjonaci Historii
Oddajemy do waszych rąk czwarty już numer "Gazety Rycerskiej". Słowiański wojownik z Jómsborga na okładce nie jest przypadkiem. Ten numer bowiem poświęcamy w szczególny sposób miłośnikom kultury wczesnego średniowiecza. Zarówno tym dla których bliskie jest kultywowanie rodzimej kultury naszych słowiańskich przodków, jak i wikingów - których styl życia fascynuje od wielu już lat setki naśladowców nie tylko w Europie, ale ostatnio również w Polsce. Każdy z Was zanim został współczesnym Słowianinem lub wikingiem zaczytywał się najpierw w historii. Wstępny artykuł wprowadza nas w tamte czasy na tereny dzisiejszej Francji. Marcin Durawa wyjaśnia przyczyny opuszczania ojczyzny przez Skandynawów i wypraw na wiking. W wyniku szeregu takich eskapad oraz doskonałej znajomości sytuacji politycznej przez najeźdźców powstała Normandia.
Okres przerwy zimowej okazuje się być doskonałą okazją nie tylko do przygotowań do nowego sezonu, ale również do popularyzacji własnych zainteresowań i pasji. Igor Górewicz wraz ze swoją Drużyną Grodu Trzygłowa zorganizował w Szczecinie wystawę "Świat Słowian i Wikingów". Więcej o tej ciekawej inicjatywie w artykule pomysłodawcy przedsięwzięcia a jednocześnie wojewody zachodniopomorskiej drużyny.
Coraz częściej na historycznych imprezach i festiwalach spotyka się całe rodziny. "Wędrówka w przeszłość" przestała już być tylko domeną mężczyzn. Kobiety krzątają się w obozowiskach, gotują historyczną strawę, zajmują się rzemiosłem. Na tym jednak nie koniec. Aktywnie działającym wikingiem jest Egon Krwawy Topór, w cywilu Karol. Posiada cały sprzęt wikiński, strój, miecz, hełm i srebrną biżuterię. Jeździ też na wiking. W minionym sezonie był na festiwalach w Niemczech, Holandii a nawet w dalekiej Norwegii. Karol nosi zaszczytny tytuł jarla Jómsborga - księcia wikingów i Słowian z Wolina i ma ... dwa lata. Więcej o minionym sezonie i planach członków Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów z Wolina w artykule Leszka Kani pt. "Pod wodzą małego jarla".
Od kilku już lat nasi Słowianie i wikingowie coraz liczniej odwiedzają imprezy zagraniczne. Prawie co tydzień gdzieś w Skandynawii, w Niemczech, Francji czy Anglii organizowany jest w lecie festiwal wikingów. O kilku z nich, tych najbardziej popularnych, przeczytacie w artykule pt. "Wikingowie rozbijają namioty". Pojedziemy do Ribe, Trelleborga i Moesgard w Danii, do Foteviken w Szwecji, Archeon w Holandii i po sąsiedzku do Torgelow w Niemczech. O runicznych kamieniach oraz budowanych w Polsce replikach łodzi, i eksperymentalnych rejsach historycznymi szlakami przeczytacie w artykułach Błażeja Stanisławskiego "Kamienie runiczne w Jómsborgu".
Bóg o czterech twarzach, inny jeszcze potężniejszy Triglaw - bóg o trzech głowach, Odyn i Tor, słowiańskie kapłanki i skandynawskie Walkirie to świat wskrzeszony przez Wiesława Adamika w artykule "Wierzenia w epoce wikingów". Liliana Nawrot kreśli natomiast świat średniowiecznych alchemików.
Na zakończenie artykuł Mai Wojdyły-Heinrichs przeczytają z zaciekawieniem przede wszystkim Ci nasi czytelnicy, którzy marzą o wcieleniu się w postać wczesnośredniowiecznego Słowianina lub wikinga. Autorka opisała w nim własne doświadczenia, jak z turystki odwiedzającej historyczne imprezy stała się wojowniczką.
Miłej lektury!
Izabela Kwiecińska
Spis treści
Historia i źródła
Normandia - na szlaku wypraw wikingów str. 3
Na przestrzeni przeszło trzech wieków Ludzie Północy opuszczali wybrzeża Skandynawii, aby szukać przygód za morzem. Usłyszano o nich, kiedy w roku 793 zaatakowali klasztor w Lindsfame u wybrzeży Anglii. Wydarzenie to uważane jest za początek epoki wikingów.
Wydarzenia
Wystawa "Świat Słowian i Wikingów" str.8
Kiedy na wszystkich polach bitew Europy opadły już tumany kurzu po bitwach stoczonych w ciągu dziewięciodniowego festiwalu w Biskupinie, Drużyna Grodu Trzygłowa, aby nie odczuwać marazmu zabrała się do przygotowania wystawy w holu byłego kina "Kosmos" w samym centrum Szczecina.
Pod wodzą małego Jarla str.10
W jaki sposób powstaje drużyna wczesnośredniowiecznych wojowników w opowieści Leszka Kani
Gród Trzygłowa str.12
Od kilku już lat Drużyna Grodu Trzygłowa nosiła się z zamiarem wybudowania w Szczecinie słowiańskiego grodu. Pojawiały się informacje prasowe budowano poparcie dla tego pomysłu, z różnych jednak przyczyn realizację odłożono na kilka lat.
Oręż
Słowiańska Siła Zbrojna str.13
Powstanie Państwa Polskiego nie mogłoby dokonać się bez udziału siły, a postępująca centralizacja władzy książęcej nie istniałaby bez wiernej siły zbrojnej drużyny. Niestety tworzeniu się tego istotnego aspektu państwowości słowiańskiej towarzyszą stwierdzenia o zewnętrznym czynniku "inspirującym" Słowian do organizacji siły wojskowej.
Festiwale
Festiwale Wikingów i Wenedów w Ryni str.19
Tradycyjnie w miejscowości Rynia, kilkadziesiąt kilometrów na północ od Warszawy nad Zalewem Zegrzyńskim spotykają się europejscy wikingowie.
Wikingowie rozbijają namioty str.21
W sezonie, prawie co tydzień gdzieś w Europie odbywa się wczesnośredniowieczny festiwal. Każda z imprez ma swój niepowtarzalny klimat. Tworzą go barwne postacie: woje, rzemieślnicy, muzykanci i organizatorzy.
Rozmowa
Wódz Bractwa Wikingów str. 25
Co trzeba zrobić, żeby zostać szefem Bractwa Wikingów? mówi w rozmowie z Wiesławem Adamikiem, Stanisław Wdowczyk.
Prawo i obyczaje
Wierzenia w epoce Wikingów str.29 Oto opowieść o wierzeniach dawnych wikingów snuta przez słowiańskiego jeńca Ziemomysła i dawnych Prasłowian, widziana oczami pięknej kapłanki Urodziwej ze świątyni Świętowita nad jeziorem Gopło.
Kamienie Runiczne w Jómsborgu str.31
1000 lat temu stanął pierwszy kamień runiczny. Współcześni Wikingowie wracają do tradycji.
Średniowieczna Alchemia str.33
Współczesnym alchemia nadal kojarzy się jedynie z mrocznymi, zabobonnymi praktykami, mającymi na celu otrzymanie sztucznego złota. Alchemików natomiast postrzega się jako infantylnych ludzi, którzy tracili majątek i życie próbując urzeczywistnić absurdalne marzenia o kamieniu filozoficznym lub też jako oszustów i szarlatanów.
Poradnik
Wraki, szkutnicy i chąśnicy, czyli pasje słowiańskich żeglarzy str.37
Fascynacja kulturą wczesnego średniowiecza ma różne oblicza. Jednych pociąga broń i kunszt walki, innych rzemiosło lub ówczesna muzyka. Prawdziwą wolność w tamtych czasach dawała jednak sztuka budowy łodzi, umiejętność żeglugi i nawigacji. To dzięki temu przybysz z Północy mógł przechadzać się ulicami Bizancjum, a po kilku miesiącach żeglować z Islandii ku srogim wybrzeżom Grenlandii.
Opowiadanie
Superbia str.41
Poradnik
Jak z turystki stałam się odtwórczynią historii i wojowniczką, czyli przeżycia, doświadczenia i praktyczne wskazówki z życia reenactment str.45
Kalendarium
Kalendarz imprez rycerskich 2004 str.47
|
Dodane przez Admin
dnia 23 marzec 2005 20:31
|
16327 Czytań
|
|
|
|