www.GazetaRycerska.pl
 Luty 19 2018 18:55:56
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,861
Najnowszy Użytkownik: puken
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Leworęczność
Sprzedam
Heraldyka a strój bi...
Skąd jesteście?
kolczuga inlay
Najciekawsze Tematy
Kolczuga [1041]
Wasz ulubiony "od... [350]
Skąd jesteście? [312]
Techniki walki [305]
Bractwa rycerskie... [255]
Reklama

Księgarnia Odkrywcy

Multisort

DOM MIESZKALNY ZAMKU KRZYŻACKIEGO W CHOMĘTOWIE
akon Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego, czyli Krzyżacy w latach 1402-1455 mieli w posiadaniu wschodnią część Brandenburgii, tzw. Nową Marchię. Kraina ta, może niezbyt zamożna, pełniła niezwykle istotną rolę na szlaku krzyżowców zmierzających do państwa krzyżackiego, aby zasilić zakonne szeregi.Polityka wójtów krzyżackich, sprawujących rządy w imieniu wielkiego mistrza, miała też za zadanie ściągnięcie jak najwyższych podatków i skupienie w swoich rękach wszelkich przywilejów, odbieranych ich poprzednim właścicielom. Spowodowało to konieczność wzniesienia szeregu zamków w miastach takich jak Kostrzyn, Gorzów, Choszczno czy Świdwin. Krzyżacy posiadali także jeden zamek wzniesiony z dala od ośrodków miejskich, posiadający charakter ufortyfikowanego folwarku. Chodzi o zamek w Chomętowie, położony na zachód od Dobiegniewa, na terenie dzisiejszego powiatu strzelecko-drezdeneckiego.
Pierwsza wzmianka o Chomętowie pochodzi z 1333 roku, kiedy to rycerze von der Osten z Drezdenka najechali na tutejszy dwór obronny. W 1337 roku miejscowość obejmowała lenno rycerskie Henningusa (Kremzow) i 56 łanów chłopskich. Od 1350 roku dwór znajdował się w rekach rodu von der Osten. W 1375 roku wymieniono tutaj Henninga von Brederlow, a w latach 1393 i 1400 Jakuba von Papstein. Następnie zamek pozostawał w rękach krzyżackich. Przebywali tutaj często krzyżaccy wójtowie Nowej Marchii. W tym też czasie wznoszono zabudowania murowane, z których zachował się jedynie dom mieszkalny. W latach 1411, 1422 zamek był plądrowany przez wojska polsko-litewskie, a w 1433 roku - husyckie. W 1454 roku zamek przywrócono rodowi von Papstein, ale w 1465 roku Burchard von Papstein zrzekł się majątku na rzecz elektorów brandenburskich. Następnie stanowił on siedzibę wójta nowomarchijskiego. Od lat 70. XV wieku, do roku 1945 miejscowość była własnością rodu von Brand. W 1878 roku Brandowie z Chomętowa, Długiego Ługów i Osieka i utworzyli majorat o wielkości 6230 ha.
W obrębie nowożytnego założenia dworsko-folwarcznego na półwyspie Jeziora Osiek (wg legendy półwysep został usypany przez moce piekielne), zachował się pokrzyżacki dom mieszkalny (wieża rycerska) pochodzący z 1 połowy XV wieku. Budowla zostala wzniesiona po południowo-wschodniej stronie załozenia na planie prostkątnym, na osi północ-południe. Wzniesiona z cegly, o kamiennej podbudowie, nakryta została dachem dwuspadowym. W elewacji frontowej usytuowane jest wejście do piwnicy i na pierwszą kondygnację, w elewacji tylnej znajdują się dwa wąskie okna strzelnicze, świadczace o militarnym charakterze budowli. W południowej części elewacji frontowej zachowane są sztraby, tzw. strzępia świadczące o planowanym połączeniu budowli z murem obronnym lub inną budowlą w obrębie założenia. W elewacji południowej - szczytowej, w przyziemiu zachowało się zamurowane wejście i półkoliście zamknięty otwór w wykuszu. Budowla jest podpiwniczona, dwukondygnacyjna. Od czasów nowożytnych służąca wyłącznie celom gospodarczym. Po zachodniej stronie średniowiecznej budowli usytuowany jest dziewiętnastowieczny, parterowy dwór należący niegdyś do rodu von Brand. Obecnie zabudowania zespołu dworsko-folwarcznego stanowią własność zamieszkalej tutaj społeczności łemkowskiej, wysiedlonej na te tereny w l. 40 XX wieku w ramach akcji Wisła. Budowla znajduje się w złym stanie technicznym, jeszcze w l. 60. XX wieku runął szczyt północny, prowizorycznie póżniej naprawiony. Ubytki w połaci dachowej powodują natomiast zaciekanie konstrukcji wieźby dachowej. Podjęcie prac remontowych jest niezwykle trudne, ze względu na rozdrobnienie własności. Omawiana wieża mieszkalna stanowi unikalny w tej części województwa lubuskiego przykład średniowiecznej budowli mieszkalnej. Atrakcyjności budowli dodaje fakt, że stanowi ona jedyny zachowany przykład krzyżackiego budownictwa na terenie nowomarchijskim i świadczy o mało znanym wątku z dziejów zakonu krzyżackiego.

BES

Literatura:
Brzustowicz G. J., Średniowieczne Chomętowo, [w:] Nadwarciański Rocznik Historyczno-Archiwalny 5, 1998, s. 35-42.
Radacki Z., Średniowieczne zamki Pomorza Zachodniego, Warszawa 1976.
Dodane przez Admin dnia 21 kwiecień 2005 14:36 3497 Czytań Drukuj
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Ankieta dla Użytkowników
Czy Gazeta Rycerska powinna być

kwartalnikiem

dwumiesięcznikiem

ukazywać się dwa razy w roku

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.

16370835 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska