www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 20 2024 10:00:24
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | HYDE PARK | sprawy różne
Autor problem z runami, a raczej z artykułem.
zaciekawiony
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/07/2006 21:09
Jestem tu nowy. Interesuję się runami i szukając na ten temat informacji natknęłem się na waszą gazetę.
Konkretnie ineresuje mnie pewien arytkuł, którego nie mam możliwości przeczytać.
Dotyczył jak się zdaje kamieni runicznych na Wolinie.
Użyto w nagłówku tego atrykułu pewne interesujące sformułowanie:
,,Tysiąc lat temu na Wolinie ustawiono pierwszy kamień runiczny (...) powracają dziś do tej tradycji"
Wiem czego dotyczy dalsza część, informacje o tych kamieniach można znaleźć na stronie tamtejsdzej drużyny. Ale co z pierwszą częścią?
No właśnie, czy na wolinie faktycznie był/jest jakiś kamień czy napis runami? A może to tylko takie niewinne sformułowanie autora artykułu?
Ponieważ jak wspomniałem artykułu nie mogę przeczytać (waszej gazety zwyczajnie nie kupuję, a poza tym nie mam gdzie) i w inny sposób nie mogę się niczego na ten temat dowiedzieć , postanowiłem popytać się u źródła.
No i tak jestem tutaj.smiley

Edytowane przez zaciekawiony dnia 08/07/2006 21:18
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: problem z runami, a raczej z artykułem.
Helgrind
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 10/08/2006 20:26
"Pierwsze ślady ludzi na terenie Wolina pochodzą z epoki kamienia i (4200-1700 lat p.n.e.). Wykopaliska świadczą o istnieniu osadnictwa nieustannie, we wszystkich późniejszych epokach: brązu, żelaza, okresu wpływów rzymskich oraz wędrówki ludów. Osiadłe w tamtym czasie na terenie dzisiejszej gminy Wolin plemię Wolinian rozwinęło niezliczone ośrodki życia plemiennego, a z samego Wolina r11; Winety w X w. uczyniło największe miasto Europy." - wikipedia.pl

Jako, że nie czytałem tego artykułu, i nie ma wszystkich numerów to zabardzo w kwestii sprawdzenia w gazecie ci nie pomogę, aczkolwiek moge przedstawic swój pogląd i wniosek wydedukowany na podstawie wyżej wklejonego tekstu, wiec :

Skoro śłady wskazują na nawet 6 tys. wstecz, to zakłądam, ze było tu jakies plemie - jak było plemie to raczej i szaman (czy też jego odpowiednik(cy)) - wiec jest dosc prawdopodobne, że używał jakis runicznych znaków w celach kapłańskich - swoja droga mniej wiecej w tym czasie (4k lat przed nasza erą) powstało stonehenge - ostatnio leciał bardzo ciekawy program o ty mna Discovery (gorąco polecma ten program ... no może poza Brainiaciem) - a wracajac do runów to wg mnie to raczej nie jest wymysł autora i tenże kamien mógł zostac postawionyy smiley ... inaczej zmieniłbym zdanie o tej gazecie ...


Pyty ...

[img]http://offbeat-zero.net/pulse/sig/Helgrind.png[/img]
7649452 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: problem z runami, a raczej z artykułem.
zaciekawiony
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/08/2006 23:40
Jek 4 tyś lat pne. to raczej nie. Najstarsze znalerziska runów to III w n.e. , nie licząc kilku przypadków datowanych niepewnie na I w.
jest co prawda teoria wywodząca runy od prechistorycznych symboli zachowanych na skałach w pewnych częściach europy, ale to chyba nie Wolin.A kamieni to już chyba ze dwa są tam, tylko że współczesne.


posiedze tu tylko przez chwilkę.

Edytowane przez zaciekawiony dnia 13/08/2006 23:41
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

36885148 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska