www.GazetaRycerska.pl
 Marzec 19 2024 11:12:47
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | HYDE PARK | sprawy różne
Autor Runy
hrabia Gotier
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/03/2006 19:12
Witam!
Czy w średniowieczu korzystano z pisma runicznego?
A jeśli tak to dokiedy urzywano go w Europie?
Pisano nim w Polsce?
Pozdrawiam.


Jeder sjeht durch seine eigene Brille.
797803 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Runy
Jaxus94
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 18/04/2006 18:12
Proszę odpowiedziec, tez mnie to interesuje...


www.forumrycerskie.fora.pl

Edytowane przez Jaxus94 dnia 01/06/2007 11:44
6268552 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Runy
lancknehta
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:2
Dodane dnia 18/04/2006 18:21
odnosze wrazenie, ze zanim plemiona laczyly sie w panstwa i przyjmowaly chrzest w eurpie poslugiwano sie runami. pismo arabskie przyszlo chyba razem z klechą...

Ja sie nie znam ale tak to sobie wyobrazam...
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Runy
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 19/04/2006 06:56
No cóż jesli chcecie alfabet runiczny to www.google.pl i wpisujecie "runy" smiley A używane to bylo przez wikingów chyba najbardziej...slowianie tez tego chyba uzywali...ale to jest raczej wczesne sredniowiecze więc wiele na ten temat nie wiem


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Runy
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 19/04/2006 10:12
Wiem, że wszyscy lubią Wikingów i ich rogate hełmy ale oni na prawdę nie występowali pod każdą szerokością geograficzną i mimo bogatej kultury nie wynaleźli wszystkiego.
Alfabet runiczny używany był przede wszystkim przez ludy celtyckie i germańskie, i powstał daleko od Skandynawii.
Pozdrawiam
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Runy
samyas
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 19/04/2006 18:28
Pismo runiczne skandynawskiego pochodzenia nazywa się ''futhark''. Zawiera bodajże 24 znaki. Służyło do zapisywania wiadomości jak i do wróżenia. Zainteresowanych odsyłam nie do strony internetowej (!!!!!!!!), ani do wyszukiwarek google (!!!!!!!!!!!!!) tylko do literatury. Wystarczy pójść do dobrej księgarni (nie empik) i poprosić o książkę! Prawda, żę proste. Wróżyć z run można i teraz. Osobiście nie polecam. Słyszałem jeszcze o innym piśmie runicznym zwanym pismem ogam. Nazwa pochodzi od celtyckiego boga. Jest to niestety nieudokumentowana pogłoska. Żadnych informacji na ten temat nie znalazłem.
Pozdrawiam.
P.S. Zamiast googlać, błagam was poczytajcie książkę.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Runy
hrabia Gotier
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 03/05/2006 16:34
Runy to pismo północnoeuropejskie. Posługiwały się nim plemiona germańskie i skandynawskie. Najstarszy alfabet powstał w IIIw. i w jego skłd wchodziły 24 znaki. Około VIIIw. powstał nowy alfabet składający się z 16 znaków.

Run to ze skandynawskiego tajemnica.

Według
http://www.hagal.pl/cms/cms/index.php?action=read&news_id=26
(HAGAL też skożystał z przeglądarki internetowejsmiley)


Jeder sjeht durch seine eigene Brille.
797803 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Runy
hrabia Gotier
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/05/2006 19:31
Poczytać też było warto:

RUNY-najstarszy typ pisma europejskiego, którym posługiwały się plemiona germańskie. Najstarsze napisy z IIIw. występują na terenie skandynawii. 2główne pisma:
-starszy futhark(do ok. VIIw.)
-młodszy futhark(VII-XIIIw.)

Wg. 16 tomu Encyklopedii Gazety Wyborczej


Jeder sjeht durch seine eigene Brille.
797803 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Runy
Zaq
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/05/2006 10:30
Kraje skandynawskie posiadały własną odrębną kulturę, niemal we wszystkich przypadkach znacznie różniącą się od wszystkich innych. Pismo nie należało również tutaj do wyjątków. Litery występujące w alfabecie, zwanym futharkiem (nazwa wzięła się od sześciu pierwszych run) składały się najczęściej z kilku przecinających się kresek. Było to spowodowane specyficznym przeznaczeniem tego alfabetu. Używano go do pisania na drewnie lub rycia w napisów w kamieniu, nie znano jeszcze wtedy w Skandynawii papieru więc nie pisano na nim.

W okresie dominacji Wikingów powstały dwie specyficzne formy alfabetu, które nie zachowywały jednak odrębności i często wymieniały się literami. Były to runy długogałązkowe (duńskie) i krótkogałązkowe (szwedzko - norweskie). Te pierwsze, jako bardziej ozdobne i pracochłonne stosowane były w tekstach bardziej oficjalnych, natomiast runy krótkogałązkowe powszechnie stosowano do oznaczania własności, pisania listów itd. Ciekawą cechą był brak podziału na litery wielkie i małe. Futhark był alfabetem niedoskonałym i niedokładnym. Początkowa forma 24 znakowa występująca do VIII wieku była jeszcze całkiem poprawna i dobrze oddawała specyficzną fonetykę języka, natomiast wraz z wejściem do użytku pod koniec ery Wikingów futharku 16 znakowego napisy stały się mniej dokładne i trudniejsze do odczytania.


Pismo ogamiczne powstało najprawdopodobniej na terenie wyspy lub w Irlandii między trzecim i piątym wiekiem. Przeznaczone było do nacinania napisów na predmiotach z drewna, kości i kamienia, stąd określony wygląd znaków. Cały alfabet liczy dzwadzieścia liter i Celtowie dzielili go na cztery grupy po pięć znaków każda. Przed przystąpieniem do pisania rysowano najpierw długą, bardzo często falistą linię, na której i wokół której nacinano pojedyncze kreski i ich zespoły o różnej wartości fonologicznej. Do (...) dwudziestu liter dodano później dalsze pięć znaków dla dwugłosek.

Każda z liter miała swą nazwę i od pierwszych trzech alfabet ogamiczny nazwano bethe-luis-nin. Termin "ogam" pochodzi chyba od goidelskiego słowa "oigheam" (tajemnicze pismo)."

Co do kwesti alfabetu i pisma słowian to kwestia jest dyskusyjna oficjalnie nic takiego nie istniej ale w historii można znaleźdź przesłanki że jednak coś takiego istniało.
Thietmar w kronice opisującej słowian zawarł takie słowa: "Jej ściany zewnętrzne zdobią różne wizerunki bogów i bogiń - jak można zauważyć, patrząc z bliska - w przedziwny rzeźbione sposób, wewnątrz zaś stoją bogowie zrobieni ludzką ręką w straszliwych hełmach i pancerzach, każdy z wyrytym u spodu imieniem."
Drugim argumentem przemawiającym za tym że słowainie mieli i znali pismo są słowa: CZYTAĆ, PISAĆ oraz BUKWA(czyli litera) są to słowardzennie słowiańskie.

Edytowane przez Zaq dnia 07/05/2006 10:40
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Runy
Unik
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/03/2007 09:31
Jeśli kogoś interesuje domniemane runiczne pismo słowiańskie, to materiały w tej sprawie zebrałem na forum wikińskim Halla, pod adresem:
http://halla.mjollnir.pl/viewtopic.php?t=995&postdays=0&postorder=asc&start=0
http://halla.mjollnir.pl/viewtopic.php?p=21545#21545
Pismo to nosiło prawdopodobnie rdzennie słowiańską nazwę rowaszy - od rowku, rytego najczęściej w drewnie. Jest zresztą prawdopodobne, że różnych innych odmian pisma runicznego używały także inne ludy europejskie.

Edytowane przez Unik dnia 20/03/2007 09:44
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Runy
Archepunk
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/03/2007 22:57
Dzisiaj uważa się, że pismo runiczne nie powstało w Skandynawii a na terenie Germanii i było dziełem jednego człowieka - najprawdopodobniej germanina który wychowywał się w rzymskiej rodzinie ( co było dość częste ) lub wysokiego rangą wojskowego w którymś z legionów rzymskich.

Jak napisano wcześniej pismo miało prosty geometryczny kształ co było spowodowane materiałem w jakim "pisano" [ nie zostało ono raczej stworzone jako pismo 'rzeźbiarskie' ]. Widać w nim pewne wpływy alfabetu łacińskiego a nawet greckiego.
Pismo runiczne utrzymało się w Skandynawii aż do XVIIIw, choć tylko na terenach peryferyjnych.

Co do pisma słowiańskiego to jak na razie niema przesałnek aby mówić o piśmie rdzennie słowiańśkim. Z resztą w sytuacji gdy nie znamy takiego pisma trudno domniemac czy ma ono jaki kolwiek związek z runami ( oczywiście w kwestii kształtu i sposobu wykonania napisu ).

Pozostałe ludy indo-europejskie znanego straozytnym i średniowiecznym historiografom czy kronikarzom raczej swojego pisma nie posiadały, jesli już to adaptowały znane wzory.


My signature is my castle.

Jakub 'Archepunk' Jastrzębski
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Runy
MajkeL
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 31/01/2008 19:59
Rogate, skrzydlate , owake. Wiking NIE MIAŁ HEŁMÓW ZDOBIONYCH JAKIMIS PIERDOŁAMI !!! co do pisma runicznego to według mnie istniało tylko problem w którym wieku
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Runy
Garond
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 31/01/2008 20:03
pisma runicznego używali chyba Celtowie z tego co mi wiadomo


"Trening czyni mistrza"
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Runy
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 31/01/2008 20:27
Garond naprawdę bawi cię taki spam? MajkeL rogate hełmy to był sarkazm ze strony Andrzeja...


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Runy
Garond
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 31/01/2008 20:35
wygłupiłem się masz rację (jak zawsze oczywiście)


"Trening czyni mistrza"
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Runy
martinbyq
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 01/03/2008 10:29
N naszych teranch duży wpływ miała cyrylica potem łacina...nie słyszałem aby słowianie posługiwali sie runami


Cave Adsum
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Runy
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 01/03/2008 12:06
W Polsce znaleziono kilka kamieni (menhirów ?) zapisanych runami, pewnie to pamiątka po wikinagach którzy najeżdżali Polskę w wczesnym średniowieczu.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

36740264 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska