www.GazetaRycerska.pl
 Marzec 29 2024 02:25:00
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | HYDE PARK | sprawy różne
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor Krol Artur
hrabia Gotier
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/11/2005 16:10
Kazdy chyba zna opowiesci (i filmy) o Krolu Arturze, Lancelocie, Okraglym Stole...
Co to sa:
basnie czy jest w tym jakas prawda?
Jaka wersja filmu Wam sie najbardziej podobala?

Pozdrawiam!
PS Czekam na ciekawe postysmiley.

Edytowane przez hrabia Gotier dnia 28/11/2005 14:09
797803 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krol Artur Lwie Serce
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/11/2005 17:06
Rozśmieszyla mnie nazwa tematusmiley Król artur to król artur a Ryszard Lwie Serce to Ryszard Lwie sercesmiley a jesli mowa o król Arturze to mozliwe ze taki byl ale napewno nie walczyl ze smokami smileysmileysmiley


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krol Artur Lwie Serce
Ulryh
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/11/2005 17:21
Dokładnie smiley Tych królów dzieli kilkaset lat róznicy smiley

A Artur chyba zył i rycerze okrągłego stołu tez istnieli smiley

Ale legendy typu że Parsifal szukał św. Graala wg. mnie są nie prawdziwe smiley

Mi najbardziej sie podobała najnowsza wersja "Rycerze Króla Artura" chociiaz podoba mi sie tez stara wersja tego filmu o takim samym tytule.


"Lo, there do I see my father
Lo, there do I see my mother my sisters
and my brothers
Lo, there do I see the line of my people back
to the beginning
Lo, they do call to me
They bid me take place among them
in the Halls of Valhalla
Where the brave may live forever... "
2395993 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krol Artur Lwie Serce
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/11/2005 17:23
Oczywiście nie tylko Parsifal go szukal. Wielu Rycerzy szukalo świętego Graala i bylo wielu oszustów twierdzących że wiedzą gdzie on jest.


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krol Artur Lwie Serce
Voytek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/11/2005 17:42
Mnie równiż najbardziej się podobała najnowsza wersja filmu, choć jest chyba najmniej prawdopodobne że król Artur żył w IV czy V w.Również ta wersja filmu była też chyba najmniej historyczna, ale nie przeszkadza to temu że film był ciekawy.
9477760 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krol Artur Lwie Serce
Bartosz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/11/2005 22:03
Moim zdaniem wielu rycerzy szukało graala naprawdę. Ale on nie istniał. Max co znajdowali to pewnie kielichy kościelne, a chwalili się iż to prawdziwy graal. tak powstawały legendy tj. o Parsifal'u.
Co do króla Artura to stawiał bym na coś w stylu najnowszej ekranizacji, tylko w późniejszych czasach. To jest moje zdanie chętnie posłucham innych wypowiedzi. pozdrawiam
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krol Artur Lwie Serce
samyas
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/11/2005 09:40
Istnieje legenda o świętym Józefie, który obmywając Jezusa ściągniętego z krzyża umył jego ciało z krwi i wylał je do naczynia. Naczynie z krwią proroka nazwano świętym graalem. To był ważny mit w tamtych czasach. Na wyspach brytyjskich historia ta połączyła się z magicznym symbolem - kociołkiem. Przedmiot ten miał zasadniczą umiejętność przywracania z krainy umarłych (stąd w filmie Excalibur graal ożywia Artura). To cała prawda o micie. Bardziej prawdopodobne, że to był zwykła bajka lub mistyfikacja). Co do postaci Artura i rycerzy są to postacie zaczerpnięte z różnych historii z eposu walijskiego Mabinogion. Tam pojawił się druid Myrdrin (Merlin) i inni, których odpowiedników imion już nie pamiętam. Sam Artur naprawdę istniał. Był królem jednego z księstw brytyjskich. Niestety większość historii na jego temat została zmyślona. Bardziej zainteresowanych odsyłam do wstępu od książki "Rycerze Okrągłego Stołu" autorstwa jakiegoś francuza.Bodajże Jacque Bou... coś tam.
Pozdrawiam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krol Artur Lwie Serce
Bartosz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/11/2005 13:50
A co sądzicie o sławnym zamku Cammelot. To legęda czy prawda. I czy odnaleźli jego pozostałości.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krol Artur
hrabia Gotier
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/11/2005 14:26
Poprawilem juz temat, aby innych nie mylic.Przepraszam za pomylke.

samyas napisał/a:
Istnieje legenda o świętym Józefie, który obmywając Jezusa ściągniętego z krzyża umył jego ciało z krwi i wylał je do naczynia. Naczynie z krwią proroka nazwano świętym graalem...


Mi sie wydawalo, ze sw. Grall (czy tam graal, jak to sie pisze?) to naczynie z ktorego Jezus pil przy ostatniej wieczerzy.

Pewnie istnialo cos w tym stylu, ale pewnie byla to tylko jakas mala twierdza.
Pozdrawiam!
797803 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krol Artur
Messiah
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/11/2005 15:30
mi się wydaje że wersja Samyasa jest najbardziej prawdopodobna, że niby coś podobnego było ale ludzie jak to ludzie musieli czymś urozmaicić tą historię myślę że to coś w stylu pieśnie o Rolandzie, niby prawdziwa ale jednak nie do końca, wiecie o co mi chodzi
8896274 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krol Artur
Ulryh
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/11/2005 15:40
Nie niewiemy smileysmiley


"Lo, there do I see my father
Lo, there do I see my mother my sisters
and my brothers
Lo, there do I see the line of my people back
to the beginning
Lo, they do call to me
They bid me take place among them
in the Halls of Valhalla
Where the brave may live forever... "
2395993 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krol Artur
pirat
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/11/2005 17:47
ja słyszałem obie wersje o św. Graalu.Początkowo Jezus pił z niego z uczniami wino(krew Chrystusa) przy ostatniej wieczerzy,zaś kied umarł na Krzyżu św Józef z Arymatei zebrał jego krew wyciekającą z boku w ten kielich.Powiadają że kto sie z niego napije otrzyma życie wieczne czyt.nieśmiertelność. No ale jak wiadomo Graal zaginął poźniej rzekomo został ukrywany przez Templariuszy,ale wydaje mi się już legendą a może kto wie jedno jest pewne istniał czy nie zaginął napewno tak jak Arka Przymierza...


We pillage, we plunder, we rifle and loot. Drink up me 'earties yo ho!
2938518 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krol Artur
Bartosz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/11/2005 18:07
Istnieje wiele teori i legęd. Ale ja uważam iż to tylko legędy nie rzeczywistość.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krol Artur
Messiah
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/11/2005 15:06
apropos Arki przymierza to co się z nią stało? bo nigdzie o tym nie wyczytałem, jest wiele teori ale w którą wierzyć? Bóg wie
8896274 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krol Artur
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/11/2005 15:25
a moze ktos zobaczt temat o podobnym sensie?? http://www.historycy.org/index.php?showtopic=768


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krol Artur
pirat
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/11/2005 15:55
Arka zagineła podobnow 587r.p.n.e. po zdobciu Jerozolimy przez Nabuchodonozora. Według tradycji koptyjskiej ma być przechowywanaw bazylice w Aksum(północna Etiopia).


We pillage, we plunder, we rifle and loot. Drink up me 'earties yo ho!
2938518 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krol Artur
Bartosz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 01/12/2005 20:14
ale to hyba tylko jedna z teori, znacie więcej.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krol Artur
pirat
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 02/12/2005 17:15
wiesz na to wskazują zapiski co do prawdy to raczej sie nigdy nie dowiemy(chyba że odnajda Arkę albo Gralla jeśli o niego chodzi)smiley


We pillage, we plunder, we rifle and loot. Drink up me 'earties yo ho!
2938518 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krol Artur
Bartosz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 02/12/2005 19:17
Wto raczej wątpie. Ale fajnie by było zobaczyć na włane oczy jeden z tych artefaktów.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krol Artur
hrabia Gotier
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 04/12/2005 15:49
W slowniku "mitow i tradycji kultury" pod chaslem Graal pisza tak:

sw. Graal st.-fr. slawny talizman, przedstawiany jako kamien, polmisek, kielich a. pochar(do ktorego biblijny Jozef z Arymatei mial zebrac z przebitego boku Chrystusa, splywajaca z grota lancy), bedacy tematem licznych legend i alegorii srdw., poszukiwany (jako kielich) przez rycerzy legendarnego krola Artura a zwl. Lancelota, Parsifala z Walii i Gralahada. Legenda o Graalu wiaze sie z naczyniem (o ktorym sadzono, ze jest wyrzniete z jednego wielkiego szmaragdu;kiedy sie jednak stuklo okazalo sie ze jest to antyczne szklo), ktore Genuenczycy zrabowali w 1001 roku w jednym z meczetów Cezarei w Palestynie i przechowuja do dzis w skarbcu katedry sw. Wawrzynca w Genui. Nazwa Graal, Gral, Grail pochodzi ze srdw. graduale' miska o scianach wycietych na ksztalt stopni od lac. gradus' stopien.

Edytowane przez hrabia Gotier dnia 04/12/2005 15:58
797803 Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:

36809649 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska