www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 25 2024 12:48:30
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | !Wielkie bitwy
Autor Bitwa pod Lipanami
Spartanin
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/05/2008 17:12
Jak myslicie co mialo wplyw na porazke hustow w tejze bitwie??Co wniosla wojenna sztuka husycka?Czy husyci byli rzeczywsicie kacerzami.Ciekawy jestem wszych komentarzy ... pozdrowienia dla wszystkich
P.S polecam trylogie A.Sapkowskiego
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bitwa pod Lipanami
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/09/2008 20:29
Bohu, sto lat mnie tu nie było. Pora nadrobić zaległości.
Zacznę od końca Twojej wypowiedzi.
Trylogia Sapkowskiego jako powieść fantastyczna osadzona w czasach historycznych jest bardzo miła i przyjemna dla czytelnika, nie jest natomiast źródłem historycznym.
Przejdę teraz do meritum. Husycka sztuka wojenna wniosła wiele w dziedzinie fortyfikacji, walki w polu oraz artylerii. Należy bowiem zaówarzyć, że pod Lipanami nie skończyła się epokoa husytów. Wszak roty zaciężne z Czech brały udział chociażby w wojnie 13-letniej (1454-1466). A było to przecież już ponad 20 lat po Lipanach. Fortyfikacje, te właściwie od czasów wojen husyckich aż do II wojny światowej były robione wedłóg ich założeń. Mur nie musi być wysoki, ważne żeby był wytrzymały.
Jak to było z Lipanami?? Pewnie nigdy nie będziemy na 100% pewni. Bitwy wygrywa się i przegrywa. Należy pamiętać, że przez 15 lat nikt nie potrafił pokonać husytów.
Co do kacerstwa. Pojedź do Czech i zobacz jaki jest teraz cały Kościół czeski...
Pozdrawiam.

Ktoz jste bozi bojovnici...
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

36943657 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska