www.GazetaRycerska.pl
 Marzec 29 2024 00:37:04
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | !Wielkie bitwy
Strona 6 z 18 << < 3 4 5 6 7 8 9 > >>
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/02/2008 15:16
Po prostu pojechałeś kawałek za daleko ze swoimi wnioskami. Z pewnością wielu braci zakonnych na zasłużyło na miano "***ów", i tu nawet Filip Piękny mnie nie przekona... Po prostu nie zawsze byli to rycerze pierwszego sortu... Aczkolwiek zdażało się. W jednym z zakonów (chyba Calatrava, muszę sprawdzić) mistrzem był król Hiszpanii. Podobnie było bodajże w Portugalii. Dlatego takie stwierdzenia są mocno krzywdzące...

Pozdrawiam.
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/02/2008 15:23
Dobra sorry, przyznaje krucjaty, zakony i tp. to nie moja działka, mnie interesuje XIV- XV wiek, czyli zakony juz koncza swoja role...


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/02/2008 18:02
Wiesz, to zależy jak spojrzeć. Największy rozkwit zakony biorące udział w rekonkwiście osiągnęły właśnie w XV stuleciu... No i nie zapominajmy o "naszym lokalnym problemie" Krzyżakach... To właśnie wtedy doszło do największej konfrontacji między Polską a Zakonem NMP Domu Niemieckiego... Poza tym ostatni Wielki Mistrz był mianowany 1918 roku...

Pozdrawiam.
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/02/2008 23:12
Mamut
Wielcy Mistrzowie są wybierani do dzisiaj... tylko że na początku XX wieku Zakon NMP ostatecznie się sekularyzował...


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
martinbyq
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/02/2008 10:53
Hmmm..miało byc o ulubionych oddzialach...


Cave Adsum
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
martinbyq
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/02/2008 10:54
Moim zdaniem duza zmiane w prowadzeniu wojen zrobili juz wspomniani Husyci


Cave Adsum
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/02/2008 11:10
Death-wish, oczywiście masz rację. Miałem nawet okazję go spotkać podczas objazdu zamków Ziemi Chełmińskiej (przyjechał bodajże na 5 dni do Polski). W każdym bądź razie dzisiejszy Zakon zdecydowanie się różni do tego z początku XX wieku. Teraz jest to bardziej grupa pasjonatów niż hmm.. rycerzy? zakonnikiów? Podobnie stało się z Joannitami, chociaż Ci prowadzą działalność szpitalną i charytatywną (zwłaszcza w Wielkiej Brytanii).
Ale właściwie Death-wish, Ty to wiesz i ja to wiem, a nikt zainteresowany konstruktywną polemiką nie wtrąca się w ten temat, więc może wrócimy do początku i znów zaczniemy rozmawiać o naszych ulubionych oddziałach...
A więc tak. Husytów będę popierał i bronił zawsze i wszędzie. Już sam pomysł wykorzystania wozów, artyleri i piechoty jest godny uwagi. A wszystko to zebrane w całość + żelazna dyscyplina i talenty dowódców dawały niesamowite rezultaty.

Pozdrawiam.
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
Gwgan Douglas
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 23/02/2008 00:39
żelazna dyscyplina? a co z bitwą pod Lipanami wydaje mi się że jedna z przyczyn klęski husytów był jej brak.




Edytowane przez Gwgan Douglas dnia 23/02/2008 00:40
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
skrent
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/02/2008 17:46
Przyczyną klęski husytów pod Lipanami był błąd taktyczny Prokopa i Jana Capeka. Za wcześnie kazali otworzyć tabor z którego wyskoczyły wojska husyckie aby gonić rzekomych niedobitków. Jednakże utrakwiści i katolicy w pewnym momencie uderzyli oddziałem ukrytym w dolinie atakując opustoszały i otwarty tabor broniony przez niewielki oddział piechoty. Losy bitwy zostały w tym momencie przesądzone.


Maszeruj albo giń!
2622667 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/02/2008 19:02
Dokładnie! A co się tyczy dyscypliny to zwykle brakowało jej wśród rycerstwa dla którego zwykle najważniejsze były łupy i okupy.
A Lipany? Błędna decyzja doprowadziła do klęski. Pokażcie mi takiego, kóry nigdy się nie myli.

Pozdrawiam.
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
Sir Paladyn ws
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/02/2008 21:29
cechą rycerzy był brak dyscypliny był to jeden z powodów klęski pod Bitwy pod Azincourt mój ulubiony odział sredniowieczny normańscy rycerze i łucznicy waliscy i angilescy(długie luki)
faktyczny powód rozwiązania templarjuszy była zachłanność Filipa Pięknego
chciał mieć złoto templarjuszy wcześniej pozbył się m. in. Zydów wszycsy wiedzą że bez bankierów gospodarka leży


Deus lo vult-Taka jest wola Bożą
Papież Urban II o pierwszej krucjacie

Czy naprawdzę tak istotne są słowa? One są wszak tylko narzędziem do wyrażania myśli
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
skrent
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/02/2008 00:43
Sir Paladynie, piszesz że cechą rycerzy był brak dyscypliny... poniekąd jest to prawda i wiele można by ku temu twierdzeniu przytoczyć przykładów (np. wojny husyckie), jednakowoż nie sądzisz, że gdyby rycerze byli ludźmi bez wszelkiej dyscypliny, to zupełnie inne byśmy mieli o Nich dziś mniemanie? Po prostu w każdych czasach łącznie z naszymi, byli bohaterowie - którzy budowali legendy - jak i ci drudzy - zwykli ludzie, którym nie zawsze na korzyść było ginąć lub... słuchać swoich dowódców. Piszesz Sir Paladynie że jednym z powodów przegranej bitwy pod Azincourt był brak dyscypliny wojsk francuskich - to prawda - ale z drugiej strony zobacz jaką wielką dyscypliną, kunsztem i odwagą wykazała się za to armia angielska, która była w zdecydowanie mniejsza od francuskiej.

Pozdrawiam


Maszeruj albo giń!
2622667 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
Sir Paladyn ws
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/02/2008 12:53
masz rację nie kompletny brak dyspypliny ale spory i nie każda armia
2.armia angielska składała się w dużej mierze z łucznuików(byli to chłopi)

jest jakiś temat o bitwie pod grunwaldem(1410)
lub Azincourt


Deus lo vult-Taka jest wola Bożą
Papież Urban II o pierwszej krucjacie

Czy naprawdzę tak istotne są słowa? One są wszak tylko narzędziem do wyrażania myśli

Edytowane przez Sir Paladyn ws dnia 26/02/2008 12:54
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/02/2008 13:41
Tak, każdy chłop umie strzelać z łuku. Paladyn.... Czasem mnie rozwalasz. Armia angielska miała to do siebie, że walczyli, że tak powiem, dosyć dziko, i bili po to, by zabić, natomiast Francuzi ( w tej bitwie wiekszość Francuzów była rycerstwem) byli po to by złapac przeciwnika i zażądać za niego okupu. Drugim czynnikiem który wpłyną na zwycięstwo Anglików było ich wyposarzenie, wiadomo, łuki, topory, miecz, trzewiki (SKÓRZANE), i jakiś pancerz, przeszywka i tak dalej, natomiast francuzi, zbroje płytowe, stalowe trzewiki, po prostu cali zakuci w zbroje. Przed wyżej wymienioną bitwą padał deszcz, więc francuzi zapadali sie w błoto i było im ciężko chodzic, walczyć. Anglicy, w swojich trzewikach nie mieli wbytnich problemów, skóra przepuszczała powietrze, więc nie robil sie taki efekt jak u francuzów.

PS: Jak chyba wszystkim wiadomo, angielscy łucznicy nie byli do końca łucznikami, byli wielozadaniowi, dobrze radzili sobie z bronią białą.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/02/2008 14:46
Skuciok, to nic osobistego, ale nie wszystko co mówią na Discavery jest prawdą. Podobno pod Grunwaldem wojska Zakonne też były "w stal zakute". Ale gdy się przyjrzy spisom zamkowych zbrojowni okaże się że: sprzętu nie było wcale aż tak dużo, a spora jego część była już i tak przestarzała.
Na Discawery udowodniono, że angielskim łukiem nie przebijesz zbroi (gówno prawda), a strzały wbitej w tarcze nie rozłupiesz drugą strzałą (też oszustwo). Na obie te tezy są dostateczne dowody. Jedźmy dalej. Masz rację, nie każdy chłop angielski był łucznikiem, ale tacy którzy trafili do armii odbywali w niej przeszkolenie a na kontynent wysyłano wojska nie składające się z pospolitego ruszenia. Z Anglików zrobiłeś zwykłych barbarzyńców. Aha, i jeszcze jedno, nie każda skóra przepuszcza powietrze.

Pozdrawiam.
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/02/2008 15:16
Ok:
1. Fakt, na discavery nie wszystko jest prawda: ale wieksza czesc francuskich wojsk byla ciezko opancerzona (rycerstwo).
2. Łuk to nie kusza, nie każdy głupek będzie z łuku przyzwoicie strzelał, ( dla tego kusze zdominowały europę).
3. Hmm... Anglicy wywodzą się od anglo-sasów, wiec maja troszku wspólnego z barbarzyńcami, ale przecierz wiemy ze anglia jakos bardzo eleganckim panstwem nie byla.... Tower, łamanie kolem i tak dalej.
4. Wiesz... jak skóra ma 5 cm, dlugosci to wiadomo ze tego powietrza nie przepusci.

Też pozdrawiam smiley


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
Mahatma
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/02/2008 15:34
Anglicy wywodzą się od anglo-sasów, wiec maja troszku wspólnego z barbarzyńcami

Niemcy wywodzą się od plemion germańskich.
Rozumiem zatem że mają troszku wspólnego z barbarzyńcami.
Ciekawe dlaczego w takim razie późnopiętnastowieczne rycerstwo nie popylało w skórkowych butkach.
Ciekawe czemu, skoro wywodzimy się od słowiańskich plemion, nie robiliśmy sobie drużyn wojów podczas powstania styczniowego. Przecież mamy troszku wspólnego z barbarzyńcami, powinniśmy więc zasuwać w przeszywkach i skórzanych trzewikach.


Najsłodsza ze wszystkich tajemnic:
Być geniuszem i tylko samemu o tym wiedzieć.
11047755 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
skrent
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/02/2008 15:41
Genialne twierdzenie!!!smileysmiley


Maszeruj albo giń!
2622667 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
Sir Paladyn ws
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/02/2008 17:14
Henryk IV zakazał innych rozrywek iż szczelanie z łuku więc chłopi dogrze szczelalali z luku



Deus lo vult-Taka jest wola Bożą
Papież Urban II o pierwszej krucjacie

Czy naprawdzę tak istotne są słowa? One są wszak tylko narzędziem do wyrażania myśli
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wasz ulubiony "odział" Średniowiecza ?
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/02/2008 17:28
No tak, bo nie mieli nic lepszego do roboty tylko cały wolny czas spędzali przy strzelaniu z łuku. Pomyśl zanim coś napiszesz.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 6 z 18 << < 3 4 5 6 7 8 9 > >>
Skocz do Forum:

36809239 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska