www.GazetaRycerska.pl
 Styczeń 22 2019 14:22:16
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,875
Najnowszy Użytkownik: Globex
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | !Wielkie bitwy
Strona 4 z 4 < 1 2 3 4
Autor RE: Ulubiona wojna
Bartosz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 12/02/2013 19:56
Drogi panie ^Death-wish
Sytuacja w tym temacie nie jest mi obca i jestem w stanie stwierdzić iż Panstwo Polan jest adekwatne do tego co mowie a uderzanie w tym wypadku w Goplan i Obodrzycow jest absurdalne co postaram się zaraz wytłumaczyć.
Całośc wiedzy czerpanych przez naszych naukowcow w tej dziedzinie tyczy się źródeł pisanych które zawierają wiadomości na temat panstwa i ruchow państwowotwórczych do roku 966. Są to: Jordanes, geograf bawarski, Zywot arcybiskupa Moraw sw Maurycego, opis europy Alfreda wielkiego, Al. Masudi, Konstantyn Porfirogenet, dokument praski, Ibrahim ibn Jakub no i Widukind. Wiedza w nich zawarta to 100 % wiedzy źródłowej na ten temat w nauce, a źródła archeologiczne niewiele przemawiaja choc mimo wszystko są wykorzystywane. Do tego znając tresc tego co wczesniej wymienilem jestem w stanie stwierdzic ze wszystko co piszesz są to nadinterpretacje źródeł, typowe do swiata nauki i niestety nagminne.
O Panstwie polan mowimy w okresie od 930-40 do 966, poźniej 966-1025 mowa o Panstwie mieszka I ze wzgledu na chrzest ale mimo wszystko nazwa PP była by tutaj także adekwatna ze wzdlegu na centra terytorialne umieszczone na terenie wielkopolski czyli pierwotnego terytorium panstwa polan z których to polan obierali najwyższe urzędy państwowe. I całość problemu wiąże się z trudnym do zrozumienia faktem wielu naukowcow którzy to nie widza iż rkastąr1; i rnacjąr1; najwyżej sytuowana byli tu wlasnie polanie jako zwycięzcy. Oni to pod dowództwem mieszka I i jego prawdopodobnie przodkow przejmowali wladze na terytoriach innych plemion a nie łączyli się z nimi na warunkach sojuszu, co dało by nam możliwość w ogole brania pod uwagę innych plemion jako dowodzących w panstwie z którym mamy do czynienia. Pa po 1025 już z królestwem Polskim
Co do polan w ogolności w wyzej wymienionych źródłach są własnie oni, jak i nazwy plemion które akurat nie zostały jeszcze przez nich przejęte. A tutaj nawet zacytuje Prof. Dr Hab. Stanisława Szczura, niewątpliwy autorytet źródłoznawczy jak i mediewistyczny. rNazwa Polanie pojawia się w źródłach bardzo poźno. r30; plemie nie było ani najliczniejsze ani bardziej od innych znane. Zdołało podjąc w latach 930-940 ekspansję terytorialną dokonując podboju i podporządkowując sobie słabsze okoliczne plemiona. Nie wiemy czy tylko narzucali swą zwierzchność mieszkającej ludności, żadajac świadczen i posługr1; Jest to cytat z bardzo dostępnej i bardzo niestety na ten temat ogolnej Histori Polski, Stanisława Szczura. w rozdziale 3 zatytułowanym plemie polan. Mysle iż wystarczająco wyjaśniam w skrócie całą sytuację. W razie czego chętnych zapraszam do dokładniejszego zbadania tematu. Niemniej nie zmienia to faktu iż mowa o wojnach słowiańskich jest zupełnie nieadekwatna i niezaokreślona( jak i niemożliwa do zbadania) a od czasu w którym przemawiaja źródła czyli okolice 930 mowa już jest o panstwie polan, itd.
Kto pokonał wroga jest silny, lecz ten kto pokonał samego siebie jest niezwyciężony.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ulubiona wojna
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/03/2013 21:01
Bartosz
A toś pojechał naukowcom, powinni się spalić ze wstydu.

Naukowcy interpretują spalone grody, jeśli nawet nazwiemy Polanami wolne ludy zasiedlające Wielkopolskę do IX wieku, to racz zauważyć że w pierwszej połowie X wieku większość grodów uległa zniszczeniu . I tu są dwie teorie. Pierwsza przez centralizację władzy, ale to wiązało by się z bardzo silnym ośrodkiem militarnym lub zbrojeniowym, druga z najazdem. I w tym momencie mamy dwa potencjalne ośrodki, Kalisz i Gopło. które z nich to już tylko domniemanie. Z czego właśnie w okolicach Gopła mamy potwierdzone wydobycie znacznych ilości żelaza. I tak przy okazji, aż do usadowienia się władcy w Krakowie nie mamy jednoznacznie określonej stolicy , ale ostanie badania archeologiczne wskazują że największym ośrodkiem grodowym w tym czasie był Kalisz. Dopiero po usadowieniu się arcybiskupstwa w Gnieźnie można mówić o wzroście znaczenia Gniezna. Tylko nie zmienia się jedno, stolica była wtedy tam gdzie przebywał władca, takich grodów było około dziesięciu.
Przy okazji teoria o wikińskim pochodzeniu władców wczesnośredniowiecznych na ziemiach polskich została odrzucona.
Pozwolisz jednak, że bardziej będę wierzył "nadinterpretacjom" naukowców.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 09/03/2013 21:04
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ulubiona wojna
Rey
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/03/2013 17:25
Ciekawe dlaczego odbiegacie od tematu Panowie?smiley Wielkie bitwy


Bractwo Rycerskie Herbu Prus/Konfederacja Szlachty Wlkp.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ulubiona wojna
AdamVII
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/05/2013 19:29
1. Ogólnie wszystkie bitwy na krucjatach.
2.Miecz półtoraręczny.


Meus honor, mea vita
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ulubiona wojna
judyta88
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/09/2013 12:25
Bardzo ciekawa tematykę i chętnie dowiem się więcej tweedehands rolcontainers

Edytowane przez judyta88 dnia 05/10/2014 09:56
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 4 z 4 < 1 2 3 4
Skocz do Forum:

19988465 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska