www.GazetaRycerska.pl
 Maj 05 2024 04:11:26
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Sztuka i Architektura
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor Budowa
gorn00
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/03/2008 14:40
Witam... Chcialem was zapytac o zwykle chaty sredniowieczne. Wiecie jak mozna to zbudowac? Jak co to wklejcie jaka strone z konstrukcja chaty z gory dzieki...
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Budowa
Mariusz1994
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/03/2008 15:34
Chodzi ci o reprodukcję w naturalnych rozmiarach ? Bo jak tak to była budowana z drewna, a dach był robiony ze słomy. Były też ziemianki, dla ludzi bardzo biednych. A te robiło się w ziemi i wspomagało się belkami drewna. Czasem kładło się na dach mech, żeby zabezpieczał przed deszczem.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Budowa
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/03/2008 15:36
A no przecierz!!! W każdym wieku średniowiecza chaty były identyczne...


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Budowa
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/03/2008 16:25
Zależy co to ma byc za chata, np siedziby rycerskie były kilkukondygnacyjnymi wieżami budowanymi na pagórkach...


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 09/03/2008 16:26
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Budowa
Lancelot z Jeziora
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 09/03/2008 20:33
A no przecierz!!! W każdym wieku średniowiecza chaty były identyczne...

wydaje mi się że nie
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Budowa
Sir Paladyn ws
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/03/2008 13:52
bardzo ważne chaty średniowieczne nie miały kominów żebyś nie zapomniał


Deus lo vult-Taka jest wola Bożą
Papież Urban II o pierwszej krucjacie

Czy naprawdzę tak istotne są słowa? One są wszak tylko narzędziem do wyrażania myśli
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Budowa
gorn00
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/03/2008 15:11
dziekuje a mozecie mi powiedziec tak ogolnie jaka jest kostrukcja... Bo planujemy z kilkoma ludzi zbudowc taki maly oboz... Siedziba jakis chaty aha jeszcze jedno mianowicie chodzi o palisade zrobic belka przy belce czy z desek a jesli chodzi o bele to jedna warstwe czy pare powbijac?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Budowa
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/03/2008 15:20
Lancelot z Jeziora:
To był sarkazm...


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Budowa
Mariusz1994
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/03/2008 16:27
Belka przy belce, chyba, że chcesz mieć max ochrony ;p. O projekt chaty możesz się zapytać jakiś skansen albo jakąś siedzibę tego typu ( wioskę wczesnośredniowieczną robią na Wolinie )
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Budowa
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/03/2008 16:39
I zacznijmy od tego że raczej nie zrobicie czegoś co będzie choćby przypominało "średniowieczną chatę"..


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Budowa
Lancelot z Jeziora
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 10/03/2008 17:02
też mi sie tak wydaje to będzie strata czasu wysiłku i materiału
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Budowa
Mariusz1994
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/03/2008 18:16
A jeszcze się zapytam : Czy robicie to dla przyjemności, czy może jest to część siedziby waszego bractwa ? Gdzie to chcecie robić ( ponieważ trzeba mieć na to pozwolenie ) i ile macie lat ?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Budowa
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/03/2008 18:47
Jesli chodzi o wiek autora tematu to wg wszelkiego prawdopodobieństwa ma on lat 17. Prawda gorn00? Przecież łatwo to sprawdzić. Projekty takie rodzą się i upadają, nieważne. Ale może to jest szansa na wypromowanie swojej grupy i okolicy. Jeśli wszystko zostanie zrobione profesjonalnie i zgodnie z prawdą historyczną to, czemu nie? Czy gorn00 ma czekać aż ktoś zrobi to z niego? Ja popieram ten pomysł. Może nie chatę ale drewnianą wieżę mieszkalno-obronną (taką jaka została zniszczona podczas wojny głodowej w Siedlądkowie).
Jesteście tacy młodzi a tacy sceptyczni...

Pozdrawiam.
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Budowa
Mariusz1994
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/03/2008 19:27
No tak, ale trzeba mieć pozwolenie na budowę ( na takie coś trzeba miec pozwolenie ). Ja też mam chęci i chciałem założyć bractwo, ale są przepisy
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Budowa
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/03/2008 20:18
W Twoim wieku Mariuszu nie masz jeszcze pełni praw. Ale taki projekt jest sprawą dosyć poważną i skupia najczęściej sporo ludzi z okolicy. Potrzebni są sponsorzy itp. Ale jeśli autor tego tematu ma powarzne zamiary i zdecydowanych przyjaciół to może się udać...

Pozdrawiam.
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Budowa
Mariusz1994
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/03/2008 20:57
Od strony ekonomicznej : Oddanie działki pod budowę to koszt ok. 600 zł ( wiem, bo niedawno mój wujek budował dom ). A do tego przychodzą koszty postawienia chat . Tutaj zapał i dążenie do celu nie wystarczy.
Od strony osobistej : Bardzo fajny pomysł. Podzielam.

Pozdro.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Budowa
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/03/2008 21:16
Więc ekonomicznie powiem Ci jeszcze parę rzeczy. Projekt musi być narysowany i obliczony przez specjalistę projektanta, zwykle gotowe projekty to około 1000-3000 zł (średnie domy). Ale mowa tu o budynku średniowiecznym a tego typu budynki raczej nie mają dzisiaj gotowych projektów. W taki razie pozostaje projekt na zamówienie który kosztuje około 1500-2500 zł za metr kwadratowy przyszłego budynku. Potem trzeba dostać pozwolenie na budowę, podłączenie do wszystkich mediów, załatwić dojazd... itp. Kupa bzdur i masa biurokracji. No ale w końcu można budować. Ale znowu problem. Chata (bądź wieża mieszk.-obr.) powinna by z drewna. A więc trzeba je skądś wziąć. Tartak. No tak, drewno będzie wysuszone (przynajmniej w teorii) i przycięte do odpowiednich rozmiarów i grubości. Na dzień dzisiejszy drewno niestety jest drogie a ceny i tak zależą od tartaku, także nawet ja nie jestem w stanie tego określic (chociaż ostatni za łądną kłodę sosnową 16m dł i 38cm grubą zapłacono 6tys zł).
Ale jest na to wszystko sposób. Dogadać się zmiastem i zdobyć fundusze od Unii. Dogadać się z najbliższym nadleśnictwem to może da drewno. Właściwie to wielki skrót. Wogóle gdzie by to miało być?

Pozdrawiam.
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Budowa
Sir Paladyn ws
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/03/2008 21:34
1.zależy gdzie.
np. w Małopolsce drewno kosztuję ok 700zł/ 1m3 ale na mazurach czy nad Odrą powinno być taniej


Deus lo vult-Taka jest wola Bożą
Papież Urban II o pierwszej krucjacie

Czy naprawdzę tak istotne są słowa? One są wszak tylko narzędziem do wyrażania myśli
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Budowa
gorn00
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/03/2008 22:11
Uuu na poczatek chcialem podziekowac za dyskuje (bardzo to cenie) fakt nie moze i nie jestm polonletni ale zapal mam ogromny i nie tylko ja... Jesli chodzi o dewno to moj kolega ma pene kontakty z tatakiem wiem mysle ze bedziemy miec nizsze ceny... Jesli chodzi o projekty itp to mam cos tam jak ma to byc pstawione, rozmieszczone tylko chodzi o palisady i chaty. Chce chociaz zrobic nastruj sredniowieczny (domy,tance,spiewy,muzyka,turnieje itp itd...) A sprawa bractwa to jeszcze troche to załozymy swoje bractwo... Z kolei gdzie to ma byc? Najlepiej w Starogardzie Gdanskim ale tu ni ma za duzo ziem ale okolice sa bardzo ladne np: kolincz,okole,krag itp. Kasa.... tu jest problem ale planujemy zdobyc pieniadze z UNI ,moze prezydent miasta ,moze jakas fabryka, mam nadzieje ze to sie uda bo pomyslow,checi nie jest brak...

Pozdrowinia...
aha jak co to byscie mogli wkleic jaka stronke z zdjeciami np: palisady albo jakis budynkow...
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Budowa
gorn00
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/03/2008 22:14
Starogard Gdanski jest nie daleko Gdanska ok 50 km
Wojewuctwo pomorskiesmiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:

37016731 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska