www.GazetaRycerska.pl
 Maj 18 2024 16:34:56
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Sztuka i Architektura
Autor TYNKOWANIE łREDNIOWIECZNYCH KOścIOŁÓW
Gosc
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:3
Dodane dnia 09/01/2005 12:49
Mam pytanie do forumowiczów, czy łredniowieczne kościoły były tynkowane, czy regotycyzacje idą we właściwym kierunku, odsłaniając kamieł i cegłą i to zarówno na zewnątrz obiektu, jak i wewnątrz. Pozdrowionka. A.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Re:
Kupolot
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/01/2005 23:36
Witam!
Nie wiem jak to wyglądało w łredniowieczu, ale przed XX wiekem wiąkszołą kościołów wewnątrz była otynkowana. Może dlatego, że ułatwiało to oświetlenie świątyni. Przypomniała mi sią historia związana ze sławnym kościołem św. Brygidy w Gdałsku, kiedy to, podczas odbudowy Jankowski chciał zdrapaą tynk, a konserwator zabytków mu zabronił. Ale Heniek i tak zrobił swoje. Z drugiej strony nieotynkowany kościół wygląda bardziej efektownie.

pozdrawiam
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor TYNKI
BES
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/01/2005 12:32
Jeśli chodzi o sredniowieczne kościoły, to nie ma prostej odpowiedzi. Generalnie ceglane, gotyckie świątynie były nieotynkowane od zewnątrz i wewnątrz, choą sa tynki na sklepieniach. Niekiedy tynkowano ściany pod malowidła. Romałskie kościoły od zewnątrz, te układane z regularnie obrobionych kwader, były nietynkowane. Ale np. w pomorskich kościołąch romałskich były wewnątrz otynkowane, tam wewnątrz kwadry były układane niestarannie. I to jest reguła. Szczyty tych kościołów, zwłaszca późniejsze były tynkowane, choc niekiedy szczyty były wykonane w konstrukcji ryglowej, pewnie o tynkowanych polach miedzyryglowych. W kazdym razie każdy przypadek należałoby traktowaą indywidualnie. Pozdrawiam. BES.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Re:
Kupolot
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/01/2005 16:10
Oczywiście reguły nie ma. Tak czy owak wszystkie kościoły gdałskie na przdwojennych fotografiach były otynkowane wewnątrz.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor TYNKI
BES
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 12/01/2005 19:42
Tynkowano w okresie nowożytnym, weźmy krypty, te sredniowieczne są bez tynku. Niekiedy tez przystosowujac koscioly w czasie reformacji do kultu protestanckiego, kladziono tynk na ścianach.
Pozdrawiam. BES.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: TYNKOWANIE ŚREDNIOWIECZNYCH KOŚCIOŁÓW
maq123
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/07/2005 00:11
czasami tynkowano ścianę i na niej malowano ścianę ceglaną tzn. całe wiązanie cegieł (nazwa gdzieś mi umknęła)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

37104838 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska