www.GazetaRycerska.pl
 Maj 04 2024 23:33:57
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Sztuka i Architektura
Strona 2 z 2 < 1 2
Autor RE: KRZYŻE POKUTNE
Konrad z Niemczy
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 12/08/2009 15:49
W moim mieście (tzn. w Niemczy, jak by się ktoś nie domyślił...) znajduje się jeden krzyż pokutny w bardzo dobrym stanie pochodzi, jeśli dobrze pamiętam, z XIII wieku. Historia z nim związana jest następująca:
Wszystko działo się podczas przebudowy zamku w Niemczy. Jeden z robotników miał narzeczoną. Ta okazała się jednakże niewierna, gdyż spotykała się potajemnie z jednym z ważniejszych budowniczych, prawdopodobnie inżynierem, w każdym razie wyżej postawionym od tamtego. Gdy nasz (wątpliwy...) bohater dowiedział się o tym zamordował gacha przy użyciu siekiery. W ramach kary musiał miedzy innymi wykuć krzyż pokutny, a na nim wyryć narzędzie zbrodni, czyli wyżej wymienioną przeze mnie siekierę. Obecnie krzyż stoi obok szkoły, przy drodze prowadzącej w stronę Frankensteinu, zwanego dziś Ząbkowicami Śląskimi. Widoczna jest na nim broń użyta do zabójstwa.
http://tnij.org/d1qg

Jakby ktoś nie mógł dostrzec broni, w paint'cie zaznaczyłem jej obrys(co prawda troszkę krzywo na dole, ale to szczegół):
http://img441.yfrog.com/i/krzyjpg.jpg/

P.S.: SirLanc i Guru - Jak nie macie nic do powiedzenia, to nie piszcie, bo takie zaśmiecanie tematu jest bezsensu.


You'll take my life but I'll take yours too!

Edytowane przez Konrad z Niemczy dnia 12/08/2009 16:03
8472092 www.ja.gram.pl/Mithrandir200 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: KRZYŻE POKUTNE
Master of bow
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/02/2010 10:01
ciekawy artykuł na onecie http://przewodnik.onet.pl/38,1660,1596641,artykul.html


Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo
2220645 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: KRZYŻE POKUTNE
Zbyszko z gorzowa
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 11/02/2010 02:20
Konrad z Niemczy naprawde z ciekawoscia przeczytalem Twoj post.No musze przyznac ... Moj Gorzow to tez sredniowiecze , ale jakos nigdy sie nie zainteresowalem tym , przyznaje bardzo ciekawym tematem.Wiem tyle , ze i w Gorzowie i w Santoku sa robione prace i moze .... przy okazji -pojawic sie cos ciekawego. Dzieki , ze zwrociles mi na to uwage. Pozdrawiam slicznie-Zbyszko:):confused::confused:


jestem tam , gdzie byl abadonna
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 2 z 2 < 1 2
Skocz do Forum:

37015843 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska