www.GazetaRycerska.pl
 Maj 18 2024 18:26:55
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Sztuka i Architektura
Autor FORTYFIKACJE MIEJSKIE NA ZIEMI LUBUSKIEJ
Gosc
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:3
Dodane dnia 27/06/1973 09:43
A ile jest naprawde interesujących firtyfikacji miejskich na Ziemi Lubuskiej. Najbardziej chyba okazałe są te w Strzelcach Krajełskich. Pełny obwód murów miejskich, partiami mury do wys. 8 m. Zachowana Brama Młyłhska. Niezwykle okazała. W pasie murów baszty łupinowe, Baszta Czaronic, pewnie służyła jako magazyn prochowy lub wiezienie w okresie nowożytnym. Strzelce mozna powiedziec to prawdziwe polskie Carcasonne. Także Ołno Lubuskie posiada pełny obrys murów. Nie zachowały sią bramy miejskie, ale sa bszty na planie kolistym, cylindryczne. Także w innych miejscowosciach fragmnety murów miejskich, np. w Gorzowie, Sulącinie. W Dobiegniewie zachowana tylko jedna baszta. Na północy jest też ciekawie, w Myśliborzu zachowane dwie bramy miejskie, w Lipianach to sami. Także w Trzciłsku pełny obwod murów i dwie śliczne bramy. W Moryniu pełny obwod murow, tym razem bez bram. Mhm. Super. Polecam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor FORTYFIKACJE MIEJSKIE
Slawek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/08/2004 22:09
Czy nie sądzicie, ze miejskie fortyfikacje są nieco zapomniane. Nikt sie tym problemem nie chce ostatnio zajmowaą. Nie ma żadnych publkikacji. A może jest tutaj ktoł, kto fotografuje bramy miejskie i mury, zwiedza stare miasta wlasnie obchodzac ich obwod, szuka miejsc ktore nie sa skazone wspolczesnoscia i przypoominaja sredniowieczne klimaty. Znacie takie miejsca? Jest np. taki Moryn na Pomorzu zachodnim czy Trzcinsko Zdroj. Pozdrawiam. Slawek.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor fortyfikacje miejskie
benek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 01/09/2004 10:18
Witam,

Myślą, że nie wypada nie wspomnieą o Mieszkowicach. Wspaniale jak na ich historią zachowane mury, baszty i półbaszty. Niewiele zmienił najazd husycki, trochą dopiero wojna trzydziestoletnia. Potem w XIX wieku rozebrano dwie bramy-baszty ale stan całości murów jest lepszy niż w dołą pretensjonalnie nazywanym "polskim Carcassonne" Paczkowie.
A propos - Paczków. Także on włałnie :-)

Pozdrawiam
http://www.templariusze.org Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor widoki miast - Meriana
benek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 19/11/2004 11:19
Włałnie otrzymałem serią widokow Mateusza Meriana (fragmenty) przedstawiających obwarowania miejskie, ze szczegolnym uwzglednieniem Bram Miejskich miast na terenie Nowej Marchii i Ziemi Torzymskiej. Mateusz Merian Starszy (1593 bazylea - 1650 Frankfurt n. Menem) Znany rysownik, sztycharz i wydawca. Najwiekszym jego dziełem był cykl Topografie, przedstawiający kraje niemieckojązyczne. Ukazywał sią od 1641 roku do 1672, kontynuowany przez jego spadkobierców. Liczył 31 tomów i obejmował 92 mapy oraz ponad 2000 planów i widoków miast. Przedstawione fragmenty miast Nowej Marchii i Ziemi Torzymskiej pochodzą z dzieła Topografia Electoratus Brandenburgici et Ducatus Pomeraniae, wydanego ok. 1650 roku.
http://www.gazetarycerska.pl/galerie/thumbnails.php?album=37

Spis:
1. Gorzów - Brama Młyłska.
2. Recz - Brama Młyłska.
3. Myślibórz - Brama Młyłska.
4. Drawsko Pomorskie - Wysoka Brama.
5. Strzelce - Brama Gorzowska.
6. Chojna - Brama świecka.
7. Chojna - Brama Barnkowska.
8. Trzciłsko - Brama Kamienna.
9. Mieszkowice - Brama Boleszkowicka.
10. Choszczno - Brama Młyłska.
11. Barlinek - Fragment murów miejskich.
12. Drawno - Brama Polska.
13. Lipiany - Brama Myśliborska.
14. Ołno - Brama miejska.
15. Ołno - baszta

Pozdrawiam
http://www.templariusze.org Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor fortyfikacje miejskie
Gosc
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:3
Dodane dnia 21/11/2004 12:20
Witam, dziekuje za te galerie opublikowana przez Benka. Licze, że także inni dołączą sią do tematu i pokażą jakies ilustracje sredniowiecznych murow miejskich z ich bramamismiley Podrowionka.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor DANIEL PETZOLD
BES
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 02/01/2005 13:58
Witam Marianie, a czy słyszałes cos na temat innych grafików, bądz rysowników z czasów nowozytnych, ktorzy przedstawiali w swoich pracach miasta. Takim był Werhner czy Petzold. Postaram sie podesłac Tobie kilka interesujących widoków DSaniela Petzolda, zresztą o tyle jest to ciekawe, że wiodki przedstawiają te same miasta które pokazales, tyle że 70 lat pozniej. Oczywiscie te widoki sa juz uboższe, bo i fortyfikacje po wojnie 30. letniej poddniszczone, ale niektore ujecia wykonywane sa zupelnie z innych stron, wiec widac jednak wiecej. Pozdrawiam. BES.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Fortyfikacje miejskie
Gosc
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:3
Dodane dnia 20/01/2005 20:58
Podaj prosze jakieł dane dotyczące tych widoków. Chątnie sią z nimi zapoznam. A może ktoł ma jakieł widoki murów miejskich, które musiało rycerstwo forsowac. Bardzo jetsem ciekaw. Slawek.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor FORTYFIKACJE
BES
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/04/2005 20:18
Obok widoków Mateusza Meriana z ok. 1650 roku są też widoki miast Daniela Petzolda z lat 1710-1715, ostatnio cząsto reprodukowane. Postaram sie niebawem cos niecoł poskanowac z jego wiodokow z uwzglednieniem fortyfikacji. BES.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Re:
Archepunk
Moderator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 03/05/2005 20:17
A propos Ziemi Lubuskiej, zapomnieliście o świbodzinie? Zachowane sa do dził fragmentu murów miasta, choą turyście raczej trudno je znaleźą, bo nie są eksponowane.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor ZAMEK TEŻ JEST
BES
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 03/05/2005 20:19
Mury jak mury, ale zamek też jest. Zresztą nie zagospodarowany i zapuszczony, wiąc nieznany turystom. BES.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Re: ZAMEK TEŻ JEST
Archepunk
Moderator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 03/05/2005 20:29
[quote:909dd8fb84="BES"]Mury jak mury, ale zamek też jest. Zresztą nie zagospodarowany i zapuszczony, wiąc nieznany turystom. BES.[/quote:909dd8fb84]

To swoja droga. Ulica Słowackiego, dawne Łąki Zamkowe. Od czasu kiedy wyprowadziły sie ztamtąd zakonnice nic sie tam nie dzieje. A zameczek jest niczego sobie. Wielki krzyz zrobiony z kul armatnich zdobi jedna ze ścian (bodaj północna). Ale jak napisałeł zapuszczony smiley
Jest jescze gotycki kościół.
W najbliższej okolicy tez by sią cos znalazło, choą wiekszołą łredniowiecznych ołrodków, jak np. pobliski Ołobok [Mulblock] straciło na znaczeniu. W wiąkszości miejscowości [głównie wsi kościelnych jak Łąkie] istnieja jedynie pozostałości po pierwszych budowlach z XII i XIIIw, ale wszystko pod ziemią.

Aaaaa, jest jescze Łagów Lubuski, gdzie znajduje sie zamek joannicki i brama miejscka [choą nie dam sobie głowy uciąą, ze jest łredniowieczna].

[b:909dd8fb84]EDIT[/b:909dd8fb84]
Z zamku w świebodzinie została tylko północna czesą, czyli najwiekszy budynek. Cząłą południowa została mocno przebudowana i obecnie mieści sie tam szpital klinyczny.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FORTYFIKACJE MIEJSKIE
Gosc
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:3
Dodane dnia 14/05/2005 04:09
W Moryniu polecam przejść się szczytem obwarowań i spoglądać z góry na gospodarstwa znajdujące się po ich wewnetrznej stronie . Klimat i bałagan tam panujący naprawde przypominają epokę feudalną smileyPolecam również Mieszkowice woj zachodniopomorskie a mianowicie spacer wzdłuż obwarowań zaczynając od bramy wjazdowej z kierunku Kostrzyna. Gwarantuje niezapomniany klimat i moc wrażeń
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: FORTYFIKACJE MIEJSKIE
BES
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/05/2005 10:28
Ale naprawde niesamowity klimat posiadają obwarowania miejskie Strrzelec Kraj. Pełny obwód murów miejskich, jedna zachowana brama, cylindryczna baszta z furtą. Wysokość murów dochodzi nawet do 8 m. wysokości. Warto przejść się tamtędy, najlepiej od wewnętrznej strony. Czasem żal popatrzeć ale w basztach zlokalizowano miejsca na pojemniki ze śmieciami. Ale wrażenie jest naprawdę niecodzienne.
Pozdrawiam. BES.

Edytowane przez Admin dnia 23/05/2005 10:15
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

37105375 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska