www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 23 2024 09:04:40
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Strona 2 z 2 < 1 2
Autor RE: Jakie elementy uzbrojenia są dla Was najważniejsze?
Jacob
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 02/08/2006 23:57
rickenbaker napisał/a:Czy lepsza jest, np. kolczuga 6w1, mała łrednica kułeczek czy zbroja płytowa, która (chyba) ogranicza ruchy.


Oj nie pobiegalbys sobie w takiej kolczudze :] . A zeby sie dowiedziec o wymagania bractw to najlepiej idz do tego bractwa i tam sie o nie spytaj a nie na forum.


NiE Ma MiEjScA jAk DoM..., NiE mA, NiE mA.... [Pih]
4988342 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jakie elementy uzbrojenia są dla Was najważniejsze?
Drognan
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 03/08/2006 13:48
Witam!
To mój pierwszy postsmiley
No to zgodnie z tematem napisze co wg. mnie jest najważniejsze aczkolwiek ujmę jeszcze swoją uwagą to co i tak jest ważne bo zbroja sama z siebie jest ważna. Bo dobre uzbrojenie = życie i zdrowie.
Napewno najważniejsza jest przeszywka i hełm.
Przeszywka najczęściej była robiona z kilku warstw surowego lnu (przeszywka taka waży nawet 15 kg), co w efekcie dawało kapitalną ochronę, elegancko tłumiło ciosy lecz nie chroniło przed ostrzem miecza.
Hełm powinien mieć możliwie małe otwory, również na oczy ponieważ można czasem zebrać przypadkowo sztych w oko, ja dostałem bez hełmu także wiem o czym mowa.
Kolczuga broń Boże 6w1 ! Jest to teraźniejszy wymysł. Jedyne co przetrwało to kawałek czepca i to jeszcze było w splocie tzw. japońskim 6w1(chyba?). Ale generalnie proponowałbym się nie skupiać nad kolczugąsmiley
Kaptur kolczy jest właściwie w ogóle nie potrzebny, jedyne co to czepiec doczepiany do hełmu.
Ważne też są rękawice i ręce oraz nogi. Ale na ten temat nie chce mi się rozpisywaćsmiley

Edytowane przez Drognan dnia 03/08/2006 16:27
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jakie elementy uzbrojenia są dla Was najważniejsze?
MS
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 04/08/2006 09:17
Cześć

Ja tak na szybko parę słów...

Drognan napisał/a:
Przeszywka najczęściej była robiona z kilku warstw surowego lnu (przeszywka taka waży nawet 15 kg), co w efekcie dawało kapitalną ochronę, elegancko tłumiło ciosy lecz nie chroniło przed ostrzem miecza.


Moja jest zrobiona z 10 warstw, i sucha waży około 3kg. Całkowicie mokra - około 8.
Co do ochrony - prosty eksperyment - złóż sobie prześcieradło ze trzy razy na pół, połóż na ziemi i spróbuj przeciąć nożem. Potem spróbuj przebić. Potem przemyśl opinię o wartości ochronnej ;-)

Drognan napisał/a:
Kolczuga broń Boże 6w1 ! Jest to teraźniejszy wymysł. Jedyne co przetrwało to kawałek czepca i to jeszcze było w splocie tzw. japońskim 6w1(chyba?). Ale generalnie proponowałbym się nie skupiać nad kolczugąsmiley


Ten standart/kołnierz kolczy w Royal Armouries, o którym piszesz, ma normalny, europejski splot, nie japoński. Co oczywiście nie zmienia faktu, że jest jedyny i o dyskusyjnym datowaniu, i w dodatku w większości wykonany normalnym 4w1, a 6w1 jest tylko miejscami :-)

Pozdrowienia
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jakie elementy uzbrojenia są dla Was najważniejsze?
Drognan
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 04/08/2006 13:38
MS napisał/a:
Moja jest zrobiona z 10 warstw, i sucha waży około 3kg. Całkowicie mokra - około 8.
Co do ochrony - prosty eksperyment - złóż sobie prześcieradło ze trzy razy na pół, połóż na ziemi i spróbuj przeciąć nożem. Potem spróbuj przebić. Potem przemyśl opinię o wartości ochronnej ;-)


Miałem na myśli wartość amortyzującą, wtedy ciosy są słaboodczuwalnesmiley A jak wiadomo w rr nie ma ostrych mieczów, więc jako tako przeszywka warstwowa wystarcza.. Ale wiadomo odtwórstwo więc kolczą też trzebasmiley

MS napisał/a:
Ten standart/kołnierz kolczy w Royal Armouries, o którym piszesz, ma normalny, europejski splot, nie japoński. Co oczywiście nie zmienia faktu, że jest jedyny i o dyskusyjnym datowaniu, i w dodatku w większości wykonany normalnym 4w1, a 6w1 jest tylko miejscami :-)


A faktycznie, pomyliło mi się z czymś innym, co do tego kawałka to ponoć jest z początku XVw. Ale widziałem coś w stylu hybrydy z 6w1 i 4w1 ale chyba ta kolcza była wschodnia i mała splot japoński, nie znam datowania.

Pozdrawiam
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jakie elementy uzbrojenia są dla Was najważniejsze?
oktawian
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 05/08/2006 14:22
Hmm... Prosze pamiętać, że istniały inne, o wiele skuteczniejsze od miecza bronie w średniowieczu. Wyobraźcie sobie jak obroni was przeszywka i kolczuga przed szydłem? Chciałbym to zobaczyć.

A przecież chodzi o odtwórstwo, nie? To myślmy kategoriami "jak to było" a nie "jak teraz".

smiley


" Bez przeszłości nie ma dnia dzisiejszego, ani jutra. "


http://hrp.artofmagic.org
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jakie elementy uzbrojenia są dla Was najważniejsze?
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/08/2006 15:01
oktawian napisał/a:
Wyobraźcie sobie jak obroni was przeszywka i kolczuga przed szydłem?
smiley

Trzeba jeszcze trafić.
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jakie elementy uzbrojenia są dla Was najważniejsze?
Drognan
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 06/08/2006 16:54
Obawiam się że szydłem nikt się nie bije, a nie przebiło by dobrej warstwowej przeszywki bez odpowiedniego trafienia i przyłożenia. smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jakie elementy uzbrojenia są dla Was najważniejsze?
kalavun ibn ajjub
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:4
Dodane dnia 07/08/2006 19:20
jak wygląda przyszywanica??Niech mi ktoś pokaże!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jakie elementy uzbrojenia są dla Was najważniejsze?
Szerszen01
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/08/2006 21:12
Masz tutaj linka z Allegro, ja mam zamiar sobie ją kupić (chyba)
http://www.allegro.pl/item119729174_nowa_przeszywka_.html


"Męstwo hartuje się ranami! "
1519698 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jakie elementy uzbrojenia są dla Was najważniejsze?
Drognan
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 08/08/2006 21:06
nie jest robiona warstwowo, a wypychana smieciami, wiec wg mnie szkoda kasy, ale jak nie zalezy Ci na odtwórstwie to możesz sobie kupić, ale są też tańsze źródła na takie przeszywki
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jakie elementy uzbrojenia są dla Was najważniejsze?
Drognan
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 08/08/2006 21:06
nie jest robiona warstwowo, a wypychana smieciami, wiec wg mnie szkoda kasy, ale jak nie zalezy Ci na odtwórstwie to możesz sobie kupić, ale są też tańsze źródła na takie przeszywki
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jakie elementy uzbrojenia są dla Was najważniejsze?
kalavun ibn ajjub
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:4
Dodane dnia 08/08/2006 21:20
Drognan napisał/a:
nie jest robiona warstwowo, a wypychana smieciami, wiec wg mnie szkoda kasy, ale jak nie zalezy Ci na odtwórstwie to możesz sobie kupić, ale są też tańsze źródła na takie przeszywki


a po co tyle razy piszesz ten post?Dotąd rekonstrułowałem Bałkany XVIII w., a teraz aspiruję do Saracenów halfgara, i mam kłopot, bo w czasach Monte Christo przeszywki nie uświadczysz.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jakie elementy uzbrojenia są dla Was najważniejsze?
Szerszen01
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/08/2006 22:06
Oczywiście że ja chce bardziej historyczną, ale mi chodziło o długość i kolor smiley


"Męstwo hartuje się ranami! "
1519698 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jakie elementy uzbrojenia są dla Was najważniejsze?
oktawian
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 09/08/2006 01:40
Trzeba jeszcze trafić.


Litości. Tym się kłuje, ma się długie stylisko - jak więc nie trafić? Dorabiano ograniczniki, zeby szydło nie wbijało się zbyt głęboko, bo przecież wtenczas trudno wyjąć... Znać więc, że problemem nie było trafić, lecz wyjąć z trafionego.

Obawiam się że szydłem nikt się nie bije, a nie przebiło by dobrej warstwowej przeszywki bez odpowiedniego trafienia i przyłożenia.



W rzeczy samej, teraz nikt szydła nie uzywa. ALE UŻYWAŁ. Odwołam się do mojej własnej wypowiedzi:

A przecież chodzi o odtwórstwo, nie? To myślmy kategoriami "jak to było" a nie "jak teraz".


Apropos skuteczności szydła vs. przeszywka... Chętnie zademonstruje, ale bez świadków smiley

Ok?




" Bez przeszłości nie ma dnia dzisiejszego, ani jutra. "


http://hrp.artofmagic.org
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jakie elementy uzbrojenia są dla Was najważniejsze?
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/08/2006 09:48
oktawian napisał/a:
Trzeba jeszcze trafić.

Litości. Tym się kłuje, ma się długie stylisko - jak więc nie trafić? Dorabiano ograniczniki, żeby szydło nie wbijało się zbyt głęboko, bo przecież wtenczas trudno wyjąć... Znać więc, że problemem nie było trafić, lecz wyjąć z trafionego.

Jeśli przeciwnik stoi w miejscu bez zamiaru ruszania się i jest nieuzbrojony to OK, ale co jeśli ma tarczę i miecz?
Zresztą po co kombinować, wystarczy inne szydło czy włócznia lub halabarda aby zbić uderzenie i samemu je zadać.
Kwestia punktu widzenia i sytuacji w której się znaleźliśmy sam na sam z szydłem i jego właścicielem.
Pozdrawiam
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 2 z 2 < 1 2
Skocz do Forum:

36924325 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska