www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 28 2024 17:30:53
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Strona 5 z 6 << < 2 3 4 5 6 >
Autor RE: Jak zrobic miecz??
Bulgar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 11/04/2008 00:18
Może trochę nie na temat ale...chyba czas to napisać:wątpię aby na forum GR byli jak to określił Mauritius "sami wielcy rycerze"(zresztą zarzuty w podobnym tonie padały na tym forum kilka razy)-myślę że są tu mniej i bardziej doświadczeni sympatycy i uczestnicy tzw RR- a te forum jest przecież właśnie po to by się wymieniać uwagami i UCZYĆ tego czego się nie wie od bardziej doświadczonych.Wracając do tematu mieczy-kolego Mauritius forumowicze starają sie jakoś naprowadzić Cię na trop a Ty dalej swoje-co do tych 10 kg-mam w domu małą sztangę(taka na biceps itp)gryf waży 10 kg-proponuję ująć go jedną ręką i próbować nim trochę pomachać a co dopiero próbować "szermierki"-chyba że faktycznie jesteś Conan/Pudzian ale to i tak bez sensu by było...podnoszenie sztangi nie ma tyle klasy co machanie mieczem bo jej mieć nie musi(służy też trochę innym celom).Piszesz że miałeś nie raz okazję walczyć "profesjonalnym" mieczem a w następnym poście że w bractwie jesteś 3 miesiące.Nie wyrobisz sobie nadgarstka tym czymś tylko zniszczysz sobie ów nadgarstek.Nie nauczysz się również techniki tymże sprzętem.Poza tym z opisu jak robiłeś swój 10 kg miecz wywnioskowałem że poniesione koszty starczyłyby na kupno w miarę dobrej jakości skromnego miecza od płatnerza-i nie jest prawdą że im cięższy miecz tym lepszy-do treningów również.I nie widzę czyjejś dłoni po trafieniu(przypadkowym)sprzętem o tej wadze nawet jeśli byłaby chroniona np klepsydrą a co dopiero rękawicą spawalniczą.I takie miecze NIGDY nie były szczytem wyposażenia nawet gdy RR w Polsce startował-nie trzeba być jakimś wielkim bronoznawcą,wystarczy trochę zwykłej logiki.


Gdy piach juz poczuł smoczy kil, Wilków wściekłość wzieła górę, Normanów setki dały życie, a Thorleif-łeb i skórę.

Voda je pro sedlaku a pivo je pro bojovniku!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak zrobic miecz??
Teodor
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 11/04/2008 10:22
Mariusz1994 napisał/a:
Mauritius, czy ty wogóle miałeś styczność z walką na miecze ( mówię o treningach lub o pokazach ) ? Bo jak tak, to wiesz, że na początku powinno się walczyć mieczem drewnianym, i to trzeba mieć uzbrojenie ochronne. A twój miecz, który waży dziesięć kilo, to już wogóle śmiech na sali. Gdybyś zamieścił jeszcze filmik, jak nim walczysz to już wogółe byłaby padaka.

Już lepiej sobie zrobić miecz z płaskownika ( nie mówie, że dobry, ale lepszy niż tamten miecz ).

Większość mieczy dostępnych w Polsce jest frezowanych i szlifowanych z płaskowników smiley Zero kowalki, no czasem zakucie trzpienia na głowicy smiley
4150899 www.adiutrix.cba.pl/legio Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak zrobic miecz??
Bulgar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 11/04/2008 10:43
Chciałbym się jeszcze podzielić w temacie"zrobienia" miecza pewną swoją obserwacją która jest dość ciekawasmileytóż mam dwóch przyjaciół Czechów z pewnej czeskiej drużyny i ci goście sami robią sprzęt dla drużyny bo na codzień są kowalami(to jest ich praca) i wyobrażcie sobie że pomimo że mają kowalską wiedzę i doświadczenie(jeden z nich był ostatnio na zleceniu w Rosji gdzie robił okucia do drzwi zabytkowej cerkwi) i że mają w pełni wyposażony warsztat za miecze się NIE biorą-owszem kociołki,ruszty,trójnogi,umba nawet 3 hełmy ale miecze NIE.Miecze dla swojej drużyny(dla mnie też)zamawiali u doświadczonego płatnerza(czeskiego).Pytałem ich czemu tak a oni mi na to że nie zamierzają żyć z płatnerstwa,mają już swoją pracę a zrobienie dobrego,porządnego i historycznego miecza wymaga naprawdę dobrych umiejętności,wiedzy na ten temat no i doświadzczenia.Pewnie jeśli zaczęli by je robić to mając własną kużnię metodą prób i błędów do czegoś by doszli ale w sumie po co? miecze nie są teraz aż tak drogie nawet kilkunastolatkowie przy dużej dozie dobrych chęci są w stanie przez jakiś czas uskładać sobie na miecz(być może rezygnując z wydawania np kieszonkowego na coś innego) ale tak to już jest-reasumując myślę żę jeśli nie chce się zostać płatnerzem w przyszłości to naprawdę nie ma sensu kombinowanie z jakimiś spawarkami,blachami,płaskownikami,dziwnymi piecami,prętami itp jeśli chce się mieć miecz do występów i walk na imprezach historycznych.Od tego są płatnerze że robić miecze dla nas a my od tego żeby je odpowiednio wykorzystywać-przecież w średniowieczu też tak było.Do treningów uważam tak jak wielu forumowiczów wystarczy odpowiedni ukształtowanu trzonek od kilofa(sam mam taki)-owszem może on początkujących uczyć nieodpowiednich odruchów(jak zauważył Andrzej np uderzenia płazem) ale przy kilku wskazówkach da się to wyrugować.Miecza bojowego używam tylko do pewnego rodzaju treningów a jeśli mamy ochotę się "popukać" lub jeśli ćwiczymy taktykę oddziału to biorę ten drewniany.


Gdy piach juz poczuł smoczy kil, Wilków wściekłość wzieła górę, Normanów setki dały życie, a Thorleif-łeb i skórę.

Voda je pro sedlaku a pivo je pro bojovniku!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak zrobic miecz??
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 11/04/2008 10:57
Teodor
Jakich rzemieślników wybierasz taką broń dostajesz. Ja kupuję broń tylko kutą i to nie tylko miecze.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak zrobic miecz??
Marcinek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 11/04/2008 11:40

zresztą co ja tam mogę wiedzieć, tu są sami wielcy rycerze smiley (i tak będę robił po swojemu... kije są za lekkie dla mnie na dłuższy trening... jeśli chcę się wypocić to sobie ćwiczę z moim kochanym mieczem <3)


No źle robisz. Tym mieczem 10 kg wiele nie pomachasz, bardzo cie on ogranicza. Jak weźmiesz lżejszy, to bedzie Ci łatwiej ale nadal twój zakres technik bedzie tak ograniczony jak przy tym 10 kg. Ja już walcze pare lat ale nie wyobrażam sobie zadawania sensownych ciosów czymś co wazy tyle co gryf od sztangi. Natomiast gdybyś solidnie ćwiczył na tej paginie ciężkim kijem a potem przesiadł się na nieco cięższy od kija miecz, to efekt byłby dużo lepszy. Jaką Ty niby technikę możesz tym poćwiczyć?

Do treningów uważam tak jak wielu forumowiczów wystarczy odpowiedni ukształtowanu trzonek od kilofa(sam mam taki)-owszem może on początkujących uczyć nieodpowiednich odruchów(jak zauważył Andrzej np uderzenia płazem) ale przy kilku wskazówkach da się to wyrugować.


Dobrze na początem pomachać nieco mieczem żeby wyrobić odruch odpowiedniego ułożenia dłoni przy uderzeniu, tak żeby nie walić płazem. Potem można wziąć kijek i automatycznie będzie to wychodziło w taki sam sposób. Mała podpowiedź. Przy mieczu/kiju jednoręcznym kciuk dłoni zaciśnietej na rekojeści wskazuje płaszczyznę po której nalezy zadawać ciosy.
www.goods.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak zrobic miecz??
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 11/04/2008 13:36
Niektóra sztyle też są spłaszczone i też nimi można nauczyć się tego odruchu.


Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak zrobic miecz??
Daregord
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 11/04/2008 22:00
Jak najlepiej zrobić rękojeść? myślę nad dwoma zagadnieniami:
1.obwinąć skórą
2.przymocować drewnianą rączkę
Jeśli ktoś parał się tym to proszę o rade.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak zrobic miecz??
Skuciok
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 11/04/2008 22:09
Qmplowi z bractwa ostatnio odpadła skóra z rękojeści, pod tą skórą było drewno. Więc wnioskując: na pręt drewno, na drewno skórę. Skórę polecam obwinąć drutem (takim skręconym). Bieżesz 2 druty, splatasz prowizorycznie, przyczepiasz do wieszaka i klamki i kręcisz wieszakiem.

PS: To tylko moja sugestia, jeśli chcesz, możesz trochę pozmieniać.



Chorągiew Żywiecka ogłasza otwarty nabór!!!! Po szczegóły proszę udać się na stronę www.chz.zywiecczyzna.com lub pisać na moje gadu (2396573).
2396573 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak zrobic miecz??
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 11/04/2008 22:54
Daregord
najpierw 2 potem 1. Rada Skucioka nie jest zła ale cienki drut mosiężny, z odstępem kilku cm, miecz będzie lepiej wyglądał. Poza tym lepiej się kręci drut wiertarką, szybciej i dokładniej, tylko na wolnych obrotach.

[img]http://dlarycerzy.livenet.pl/img/miecze/miecz10.jpg[/img]

Zdjęcie z pracowni Sławomira Ciszewskiego http://dlarycerzy.livenet.pl/


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 11/04/2008 22:59
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak zrobic miecz??
Daregord
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 12/04/2008 21:28
Dzięki za rady, niestety nie dysponowałem cienką skórą (gdy dołożyłem drewno rękojeść była przesadnie gruba). Obwinąłem samą skórą i poprawiłem dratwą. [img]http://images33.fotosik.pl/215/3ea163bdef4652c1med.jpg[/img]
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak zrobic miecz??
Mauritius
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/04/2008 18:02
Marcinku, osobiście dziękuję za rady, ale nie wiem, czy wyraziłem się w 100% jasno... oczywiście że kijem ćwiczę, jednakże bardzo lubię męczyć się blaszakiem. hmm ja wiem... czy przesiadając się na miecz powiedzmy 3 kg półtoraręczny z 10 kilogramowego będę tak samo ograniczony? wszystkie ruchy wykonam szybciej, pewniej, stabilniej, moja pozycja jest mocniejsza, użyję większej siły i będę precyzyjniejszy... przynajmniej z własnego doświadczenia to wiem... zresztą to dość indywidualna kwestia. jestem raczej potężnym kolesiem i odpowiada mi ciężki miecz. pod spodem powinna być jego fotka.


za heavy metal smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak zrobic miecz??
Marcinek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 15/04/2008 18:32
Marcinku, osobiście dziękuję za rady, ale nie wiem, czy wyraziłem się w 100% jasno... oczywiście że kijem ćwiczę, jednakże bardzo lubię męczyć się blaszakiem. hmm ja wiem... czy przesiadając się na miecz powiedzmy 3 kg półtoraręczny z 10 kilogramowego będę tak samo ograniczony?


Miecz półtoraręczny waży raczej w okolicach 1,5kg. Jeżeli polegasz tylko na sile, to może i będzie Ci łatwiej. Jakby ta Twoja zasada sie sprawzdała, to bejsboliści ćwiczyli by rzuty ołowianymi piłeczkami.


jestem raczej potężnym kolesiem i odpowiada mi ciężki miecz. pod spodem powinna być jego fotka.


A ile masz wzrostu i wagi?
www.goods.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak zrobic miecz??
Mauritius
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/04/2008 18:44
184 cm, 100kg

no to nawet te 1,5 kg smiley

nie polegam tylko na sile... hmm zależy jak mi zwisa- tak ćwiczę. jak przyjeżdżam do bractwa to raczej drewniakami żeby nie powyszczerbiać bractwowych mieczy, ale jeśli poproszę o taki bo akurat nikt nie używa- to mały sparing na zasadzie 1cios-1obrona gotowy. gdy jakimś cudem znajdę czas w domu to biorę blaszaka i idę do lasu poćwiczyć to, czego się nauczyłem na treningu... teraz na przykład ćwiczę kroki, półkroki, zejścia itd.


za heavy metal smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak zrobic miecz??
Aniol
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/04/2008 20:31
A może waga zepsuta i coś Ci źle wyważyło.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak zrobic miecz??
Mauritius
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/04/2008 11:12
zapewniam Cię że wiem co mówię...


za heavy metal smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak zrobic miecz??
adrian222
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/05/2009 14:17
jak zrobić głowice do rekojeści


Prosze bądźcie dla mnie wyrozumiali prosze
11240377 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak zrobic miecz??
adrian222
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/05/2009 14:19
mam miecz metalowy ale nie mam do niego głowicy nie wiem jak zrobić pomorze ktoś


Prosze bądźcie dla mnie wyrozumiali prosze
11240377 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak zrobic miecz??
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/05/2009 15:01
wytoczyć na tokarce...


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak zrobic miecz??
Daregord
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/05/2009 16:25
Zrobiłem następny miecz, 1 próbę macie parę postów nad.
Jednak miecz jest do niczego, waga to 2kg, wyważenie za daleko od jelca, długość całkowita 88cm. Przynajmniej wyszedł lepiej niż ostatnio.
http://img24.imageshack.us/img24/2173/zdjcie013y.jpg

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 15/05/2009 17:25
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak zrobic miecz??
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/05/2009 17:24
za mała głowica, jej zmiana powinna poprawić wyważenie... wygląda na odkówkę, popracuj nad nim szlifierką kątowa i może wyjdzie całkiem przyzwoity...

długość całkowita 88cm... za krótka głownia? to też ma wpływ na wyważenie, nie widać całego miecza, ale po tym co piszesz, to dłuższa głownia i większa głowica, no i szlifierka... może da się coś z niego zrobić...



Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 5 z 6 << < 2 3 4 5 6 >
Skocz do Forum:

36969272 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska