www.GazetaRycerska.pl
 Marzec 28 2024 16:31:55
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Autor Łucznik angielski I poł. XV w.
Czapla_K
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/05/2006 15:44
Witam szanownych rycerzy!!

Na początku się przywitam bo jestem tu nowy. A teraz do rzeczysmiley. Potrzebuje wyszystkich informacji o wyposażeniu łucznika angielskiego z I poł XV w. Chodzi mi o:
1. Ochronę korpusu (co się na nią składało??)
2. Ochronę głowy
3. Ochronę rąk i dłoni
4. Ochronę nóg i stóp

Pozdrawiam
6776436 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Łucznik angielski I poł. XV w.
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/05/2006 18:14
Czy mi się zdaje czy jest temat o nazwie "Uzbroenie lucznika Angielskiego" (czy cos w tym stylu)


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Łucznik angielski I poł. XV w.
Czapla_K
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/05/2006 20:36
Oj chyba nie ma... smiley
6776436 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Łucznik angielski I poł. XV w.
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/05/2006 09:43
dokladnie to "struj łucznika angielskiego XV w." gdzies tak 3 tematy pod twoim..


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Łucznik angielski I poł. XV w.
Czapla_K
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/05/2006 13:53
Ok, taki temacik jest rzeczywiście... Ale nic tam nie ma napisane... To może inaczej zadam pytanie... Czy XV wieczny angielski łucznik miał kolczugę, czy tylko sam kaptur kolczy?
6776436 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Łucznik angielski I poł. XV w.
fasola466
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/05/2006 09:35
To zależy........


Bij żeby zabić
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Łucznik angielski I poł. XV w.
Szerszen01
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/07/2006 21:49
Ja się nie znam (dorbze o tym wiesz smiley ) ale gdybym nie był rycerzem tylko łucznikiem to nosiłbym i kolczugę i kaptur kolczy.


"Męstwo hartuje się ranami! "
1519698 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Łucznik angielski I poł. XV w.
Maria
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 31/07/2006 20:03
To wszystko zalezalo od pieniędzy smiley łucznik teoretycznie mógł wyjśc goły i wesoły , bo zawsze był na tyle daleko od zbrojnych armii przeciwnej ,że mógł dac w długą ,a jak był goły i wesoły to mu sie łatwiej biegło niż puszkom smiley ale to jest moja osobista teoria i nie nalezy jej rozpowszechniać smiley generalnie: czepiec kolczy, ewentualnie coś na glowe w stylu łebki, przyszywka bezwzględnie, kolczą mozna sobie darowac,ale ładniej by było jednak z kolczą, mogą być również jakieś drobne naramienniki, skórzane karwasze tylko po to,zeby chronić lewe przedramie przed siniakami, dłonie - na prawą rękę skórzana rękawica lub cokowiek dla ochrony palców, na nóżki nogawice lub spodnie, buty zwykłe, najlepiej jakieś wyższe ...cóż więcej...Łucznicy angielscy neijednokrotnie meili ze sobą broń biała - jakis nóz , sztylet, mała jedynkę. i to by było na tyle
4868976 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Łucznik angielski I poł. XV w.
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 31/07/2006 20:22
Maria napisał/a:
ale to jest moja osobista teoria i nie nalezy jej rozpowszechniać

Muszę się z Tobą zgodzić, nie należy jej rozpowszechniać. Zwłaszcza jak się pieprzy głupoty. Jak o czymś nie masz pojęcia to nie pisz. Jakie spodnie w XV wieku (chyba u arabów)? A ten czepiec to do czego ma sobie doczepić, może wplecie we włosy?
Angielscy łucznicy to była wyspecjalizowana jednostka i na pewno nie biegali "goło i wesoło" a i spotkać z wrogiem twarzą w twarz im się zdarzało.

1 Kaftan, na nim kolcza, a na niej przeszywka.
2 Łebka z czepcem kolczym.
3 Ręce chroniła przeszywka (choć mogły się też zdarzać elementy płytowe, choćby nałokietniki). Na dłonie klepsydry (oczywiście ei podczas strzelania ale jaśli doszło do walki).
4 Przeszywane nogawice (podobnie jak z rękami mogły być elementy płytowe, np nakolanniki, ewentualnie coś bardziej rozbudowanego. Na stopach zwykłe buty.

Do tego broń boczna, najczęściej kord (przydaje się też puklerz), jakiś puginał, torba, lniany worek na strzały (nie używano kołczanów) itp. Oczywiście posiadanie łuku znacznie uatrakcyjni odtwarzanie angielskiego łucznika.

Pozdrawiam

Edytowane przez Andrzej dnia 31/07/2006 20:34
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Łucznik angielski I poł. XV w.
Jacob
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 02/08/2006 23:51
Mario nie myl czepca i kaptura kolczego :]... Polecam Ospreya English Longbowman, nie jest to zrodlo historyczne ale dobre na poczatek i zarysowuje w miare ogolne pojecie o luczniku angielskim. Jest tam tez rysunek przedstawiajacy ekwipunek lucznika angielskiego.


NiE Ma MiEjScA jAk DoM..., NiE mA, NiE mA.... [Pih]
4988342 Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

36806609 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska