www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 23 2024 20:42:49
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Strona 5 z 6 << < 2 3 4 5 6 >
Autor RE: Miecz
Pawcio
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 18/01/2007 18:24
Lee177 napisał/a:
Sądząc po dyskusjach na forum najważniejszym kryterium jest trwałość, to żeby się jak najmniej szczerbił


jest to wazna sprawa ale nie moze tez byc zbyt twardy bo mozna go zlamac
tak wiec najlepiej gdyby byl twardy i gietki zarazem smiley


"Kapitulacja to próba ocalenia wszystkiego, z wyjątkiem honoru." -Napoleon Bonaparte
2300128 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Amrod
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:4
Dodane dnia 21/01/2007 18:12
Jakoś miecze Szanka jednocześnie nie szczerbią się wcale, a jednocześnie można je wyginać o 90 stopni i wracają do kształtu.


Doda jest wyjechana najlepsza piosenkarka na świecie i pusykatdols jest jeszcze fajny
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Lee177
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/01/2007 19:13
Napisałem bardzo wyraźnie trwałość- czyli ten zwrot oznacza "zdatny do użytku przez dłuższy czas". Tak więc pragnę wskazać, że słowo trwałość i słowo twardość mimo podobieństwa oznaczają zupełnie co innego.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Monika B
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/01/2007 19:12
Amrod napisał/a:
Jakoś miecze Szanka jednocześnie nie szczerbią się wcale, a jednocześnie można je wyginać o 90 stopni i wracają do kształtu.

He, he, jakoś nie zdażyło mi sie mieć w recach broni, która "nie szczerbi się wcale", a mam własnie świeży mieczyk od Szanka - po odchudzeniu, spokojnie można go wygiąć więcej niz 90stopni, wszystko zalezy od grubosci klingi, a grubośc klingi (grubośc krwędzi, długośc i głebokść zbroczy itp) istotnie wpływa na wage całego miecza, jak klinga bedzie ciezka, by miecz przyzwoicie wyważyc trzeba dac ciezka głowicę itd...
Co do jakosci mieczy i ich trwałosci, zależy do czego są używane. Miecz do test-cutów będzie katowany w inny sposób niz sprzęt "buhurtowy", a to się wiaże z parametrami broni jakich oczekujemy. I taka smutna konkluzja, mieczników robiących TRWAŁĄ broń o rozsadnej wadze i wyważeniu, która nadaje się do regularnych sparingów mozna policzyć na naszm podwórku na palcach jednej reki.

Ps Przy okazji nawiązuja do innego tematu i twojego zaproszenia na treningi, w W-wie bywam raz na kilka lat jak mnie coś zmusi.
Pozdrówka
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
mp86
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/01/2007 17:31
Może trochę późno się wypowiem na ten temat.

Spotkałem się z kilkoma metodami wyrobu mieczy w "domu".
1) Kucie na zimno (trzeba mieć dobry materiał, odpowiednia mieszanka)
2) Kucie na gorąco (trzeba mieć gdzie zahartować, oraz wiedzieć na jaka twardość, za miękki się szczerbi, za twardy pęka)
3) zeszlifować kawał blachy (np resor smiley)

A teraz wady tych metod.
Miecz robiony z płaskownika (resora) bardzo często strzela, słyszałem nawet, że raz poleciał w publiczność, na szczęście nikomu nic się nie stało.
Jeżeli nie masz gdzie zahartować miecza kutego, to nie hartuj go fragmentami. Znajomy tak robił, fragmentami miał tak twardy, że w każdy inny wchodził jak w "masło", a tam gdzie był słabiej, to było na odwrót.
Dlatego wydaje mi się, że jak nie masz warunków, to nie warto robić miecza (do walki oczywiście), strata czasu.

Pozdrawiam
mp86 2503491 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Amrod
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:4
Dodane dnia 25/01/2007 20:32
, he, jakoś nie zdażyło mi sie mieć w recach broni, która "nie szczerbi się wcale", a mam własnie świeży mieczyk od Szanka - po odchudzeniu, spokojnie można go wygiąć więcej niz 90stopni, wszystko zalezy od grubosci klingi, a grubośc klingi (grubośc krwędzi, długośc i głebokść zbroczy itp) istotnie wpływa na wage całego miecza, jak klinga bedzie ciezka, by miecz przyzwoicie wyważyc trzeba dac ciezka głowicę itd...

I jak?Szczerbi się ten Twój od W.Szanka czy nie?Bo jakoś się z tej wypowiedzi nie dowiedziałem...
Ps Przy okazji nawiązuja do innego tematu i twojego zaproszenia na treningi, w W-wie bywam raz na kilka lat jak mnie coś zmusi.
Pozdrówka

A na jakich imprezach będziesz w tym roku??


Doda jest wyjechana najlepsza piosenkarka na świecie i pusykatdols jest jeszcze fajny
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Kordeus
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/01/2007 19:33
Przypominam ze forum nie sluzyl do prywatnych pogaduszek. Wszelkie prywatne oferty matrymonialne, sparingowe, etc nalezy kierowac na PW.


"Tak! zemsta, zemsta, zemsta na wroga,
Z Bogiem i choćby mimo Boga!"
1396592 http://www.sielec.freha.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Monika B
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/01/2007 19:14
Amrod napisał/a:
I jak?Szczerbi się ten Twój od W.Szanka czy nie? Bo jakoś się z tej wypowiedzi nie dowiedziałem...

Napisałam wyraźnie, że nie miałam w rękach bron "która nie szczerbi się wcale" (no chyba, że giętka klinga szabli sportowej smiley ), a miecz Szanka mam nie po to, by wisiał ma ścianie. Po intensywnym kontakcie z klingą federa o 3 mm krawędzi i na mieczu od Szanka zostają ślady. I nie bardzo rozumiem tego "fizia" na punkcie szczerbienia. Odnosze wrażenie, że tylko ten parametr jest dla "Panów Rycerzy" istotny. A co z innymi parametrami broni? Mnie osobiście drażni choćby latający jelec, czy wyważenie długiego miecza 13-15 cm od jelca.
Co do szczerbienia, szczerby się mają "sklepać", wtedy na klidze tworzy się taka "warstewka ochronna", jest to normalne zjawisko, biorąc pod uwagę intensywność eksploatacji sprzętu na treningach.
A jeśli chodzi o sprawdzenie sprzętu, świetną okazją jest coroczne Spotkanie Miłośników Dawnego Fechtunku organizwane przez Aiona w Gdańsku ponieważ jest to niedatowana otwarta impreza, dlatego każdy może się tam pojawić i skonfrontować swoje umiejętności, podglądnać jak inni to robią, ocenić sprzęt, również ten do test cutów. Ale o szczegółach tej i innych imprez podobnego typu proszę na priva.
Pozdrawiam

Edytowane przez Monika B dnia 27/01/2007 19:23
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Lampka
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/02/2007 22:23
Ciekawi mnie w jaki sposób przechowujecie swoje miecze? Podstawki, wieszaki, uchwyty, oparte o scianę, bo chyba nie podłoga, czy szafa?smiley
Wiem, ze pytanie moze i durne, ale dla mnie wbrew pozorom nie aż tak oczywiste-bo nie wyobrażam sobie europejskiego miecza osadzonego na podstawce znajdującej ze względu na charakterystyczną stylistykę zastosowanie raczej pod mieczem japońskim (bo poza wieszakami i uchwytami, tylko takie sie z reguły widuje)-a może się mylę?
Jest jakiś konkretny kanon wzornictwa, czy profilu podstawek jaki stosujecie/jeżeli stojecie, czy też jest preferowany ze względu na możliwosć odniesienia sie do realiów historycznych?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Lohel
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/02/2007 23:16
ja swój miecz trzymam w pochwie (drewno) w kącie pokoju oparty o ściane za fotelem smiley sam miecz posmarowałem olejem silnikowym coby go zakonserwować kapkę smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Lampka
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/05/2007 10:45
Witam forumowiczów, tym razem zwracam sie z prosbą o pomoc.
Otóz poszukuję jakichkolwiek rycin, modeli, zdjęc arabskiej broni sejmitarem zwanej (tudzież podobno bardziej fachowo scimitarem). Interesują mnie szczególnie wraz z dokładnymi wymiarami, bo projekt wyruszy do pracowni celem wykonania. Nie jest istotny konkretny wiek.
Za wszelkie informację będę wdzieczny.

Pozdrawiam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Mistrz miecza
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/02/2010 07:07
chłopcze sejmitar znajdziesz w metinie2 a tak poza tym tematem ja wole tam kupiony miecz na zlocie np pod grunwaldem w tym roku i bardziej sie interesujcie technikami walki bo mieczem nie wali sie jak cepem. Tak to sie mozna bozabijać
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Master of bow
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/02/2010 18:16
sejmitarem błędnie nazywa się wszystkie miecze arabskie. Scimitar, a raczej szamszir to szabla perska i jako taka była bronią historyczną.

Mistrzu chyba nie wiesz co to buhurt... A na Grunwie nie zawsze wiesz od kogo kupujesz.


Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo

Edytowane przez Master of bow dnia 08/02/2010 18:25
2220645 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/02/2010 20:14
Po kilku sezonach znasz wszystkich sprzedających. Wystarczy się zainteresować. Poza tym nie musisz znać konkretnej osoby żeby ocenić broń.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
RuDy_96
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/07/2011 17:44
Czy opłaca się licytować któryś z tych mieczy a raczej to co z nich zostało(oczywiście je poskładam):
http://allegro.pl/miecz-turniejowy-zlamany-i1703140331.html
http://allegro.pl/miecz-dlugi-zlamany-i1694089177.html
Jeżeli tak to proszę je zostawić i nie licytować smileysmiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Mooss44
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/07/2011 21:06
Tej jedynki z odłamaną głowicą bym nie brał bo trzeba by ją spawać... Ten półtorak po przeróbce może być... Gdybyś nie wiedział jak to pytaj, chętnie pomogę.


Abdank, dziękuje!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Rey
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/07/2011 11:50
Polecam Miecze Army są bardzo dobre i wytrzymałe! Rok gwarancji na klingę. Szczerze to miałem miecze przez trzy lata dopóki ich nie sprzedałem, były one używane podczas walk turniejowych, treningach etc. a klinga nigdy się nie złamała.


Bractwo Rycerskie Herbu Prus/Konfederacja Szlachty Wlkp.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
RuDy_96
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/07/2011 14:29
Niestety nie mogę zakupić tego mieczyka bo mi wyjazd wypadł smiley a mam jeszcze pytanie otóż wykułem miecz z resora lecz tak ok 3 cm od jelca jest przekuty? po prostu od młotka jest nadpęknięty ale pękniecie jest na ok 2 mm czy mogę tym normalnie trenować czy coś z tym zrobić?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Paladynek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/07/2011 19:18
Raczej możesz ale przy mocniejszych uderzeniach może pęknąć na pół albo bardziejsmiley
Radzę ci go zreperować...poszukaj kowala który się tym zajmuje albo co...smiley
Pozdrawiam Paladyneksmiley


"Wolał krew mężnie przelać,niż życie ocalić"
Epitafium Zawiszy Czarnego(1370-1428)

Chorągiew Ząbkowska!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Miecz
Matrona
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/07/2011 21:34
[b]
Radzę ci go zreperować...poszukaj kowala który się tym zajmuje albo co...smiley

Nie dawaj takich rad, bo na moje to kwestia czasu kiedy miecz pęknie i nic nie da się z tym zrobić.

Tak w ramach ciekawostki - znajomy kowal najchętniej wykuwa miecze z resorów od bryczki. Jego zdaniem są najlepsze.

Pozdrawiam


"Jeśli język potrafiłby ciąć z jakiegoś powodu, tak jak potrafi to robić miecz, martwych byłaby nieskończona ilość."
Filippo Vadi
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 5 z 6 << < 2 3 4 5 6 >
Skocz do Forum:

36929228 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska