www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 24 2024 15:42:48
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Autor mitynki
lucjan23
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:2
Dodane dnia 21/12/2005 15:59
Rekonstruuje wlasnie dwunastowieczna kolczuge.Tylko wlasnie nie wiem czy mitynki byly czescia koszuli kolczej czy byly jakos mocowane jesli tak to w jaki sposob?

prosze was o pomoc nie ma zadnych opracowan na ten temat

Pozdro lucjan23
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: mitynki
pirat
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/12/2005 11:53
chyba były przyłaczane do kolcugi za pomoca kółeczek ale nie jestem pewien


We pillage, we plunder, we rifle and loot. Drink up me 'earties yo ho!
2938518 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: mitynki
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/12/2005 17:10
Mitynki były częścią kolczugi. W miejscu nadgarstków było rozcięcie przez które można było wyjąć dłoń. Spodnia częśc mitynek nie była ocziwiście z kolczugi ale ze skóry.
Pozdrawiam
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: mitynki
Raven
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 27/12/2005 22:08
No dobra. Mitynki byly przedluzeniem kolczugi. Od wew. strony dloni (tej, co chwyta) byla skora, tak? A co bylo od drugiej strony? drugi kawalek skory, inny material, a moze nic nie bylo? watpie, ze to ostatnie, bo wtedy uderzenie bardzo by bolalo...
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: mitynki
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 01/01/2006 11:04
Teraz pozostaje już tylko kwestia tego czy chcesz być historyczny czy wybierasz bezpieczeństwo.
Z pewnością były czymś wzmocnione, skórą czy kilkoma zszytymi ze sobą warstwami lnu ale raczej nie było to nic dającego dostateczną ochronę dla palców.
Oglądając mitynki na ikonografii nie widać aby przypominały rękawice hokejowe (a tak zazwyczaj wyglądają rękawice kolcze obecnie). Najlepiej to widać kiedy mitynki są zdjęte z dłoni, wiszą sobie jak kawałek szmaty.
Pozdrawiam
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: mitynki
lucjan23
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:2
Dodane dnia 02/02/2006 19:41
No zrobiłem tak tylko mam jedną obawe.Jak możecie to odpowiedzcie.

Robiac kolczguge daje się rzedy poziomo a jak jest w przypadku rękawa?Zrobiłem rękaw tak,że przy postawie zwisajacej rzedy sa ułozone pionowo,wzdłuz ręki czyli sa poprostu przedłuzeniem rzedów z korpusu.Potem zweżanie tego rekawa w sposob zastepowania jednego łancuszka 1 szwem przyniósł mi lekko kwadratowy efekt.Czy dobrze zrobiłem czy jest jakies przejscie?Które potem pozwala zwezac tak jak w przypadku czepca

Odpowiedzwcie czy rekawy zrobiłem dobrze w przypadku koszulki z krotkim rekawkiem juz napewno to nie ma zadnego znaczenia.

Korzystajac z okazji odpowiedzcie mi analogicznie jak to ułożenie powinno wygladac w nogawicach

POZDRO
Lucjan23

Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: mitynki
aldaran
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 11/02/2006 01:44
witam wszystkich smiley
ok może mitynki disiały zdjęte z dłoni ale musisz mieć jakieś wyłożenie pod kolczą bo Ci palce połamią przy udeżeniu
a wkładano np filc lub szyto specjalne wkładki wypchane jak przeszywka smiley
pozdrawiam
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: mitynki
meeshuhh
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/06/2006 09:39
Mitynki były częścią kolczugi...doczepianym przedłużeniem rekawów i rzeczywiście była szpara od wewnętrznej strony, ale ta szpara była nie w mitynkach, które można było poprostu zdjąć, a w przeszywalnicy, która była szyta razem z rękawicami... dziura ta znajdowała się w miejscu, w którymzaczyna się dłoń, a kończy przedramię
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

36933919 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska