www.GazetaRycerska.pl
 Marzec 28 2024 20:37:47
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Uzbrojenie
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor Hełm
sebutronic91
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 02/06/2011 20:44
Nie wie ktoś może jak zrobić dobry, stabilny hełm w stylu templariusza.
Nie chciałbym przekroczyć kwoty 100zł
Zrobiłem już do połowy kolczugę i nie wiem skąd lub gdzie taki hełm zamówić albo lepiej zrobić samemu.
Proszę o najprostszy i najtańszy sposób na zrobienie jego.

Z góry pozdrawiam.

Edytowane przez sebutronic91 dnia 02/06/2011 20:50
28960775 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Hełm
Aglar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 02/06/2011 20:53
Dla Templariusza najlepiej gar, na forum jest pełno tematów odnośnie robienia owego hełmu, wystarczy poszukac smiley


Castrum Gladius chwała i sława
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Hełm
sebutronic91
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 02/06/2011 21:00
Poprosiłbym o link.


Bóg, Honor, Ojczyzna !
28960775 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Hełm
Aglar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 02/06/2011 21:08
http://www.gazetarycerska.pl/forum/viewthread.php?forum_id=113&thread_id=626
ehhh... pierwszy link po wpisaniu w wyszukiwarce: ,,jak zrobić hełm garnczkowy" Bozia rączek nie dała? smiley


Castrum Gladius chwała i sława
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Hełm
Michalek1596
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 03/06/2011 19:59
Przepraszam za to pytanie ale mam problem z doczepieniem czepca kolczego do hełmu, chodzi mi o okular, gdy go doczepiłem po bokach strasznie się ciężko zakłada hełm na głowę... Kółka mam 8mm średnicy, na każdy otwór idzie po 1 kółeczku. Czy jest jakiś sposób na to? czy to normalne?


Jeśli walczysz do znaczy że nie przegrałeś.!
pisz priv Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Hełm
sebutronic91
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 03/06/2011 20:30
Zmniejszyć czepiec.


Bóg, Honor, Ojczyzna !
28960775 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Hełm
Michalek1596
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 03/06/2011 20:52
jak zmniejszyć? chyba powiększyć...? sam z resztą nie wiem.


Jeśli walczysz do znaczy że nie przegrałeś.!
pisz priv Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Hełm
SirBarteko
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 03/06/2011 21:30
to normalne, tak samo jest z klapenvisierami gdy maja doczepiony czepeiec to cięzko się je zakłada
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Hełm
Michalek1596
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 04/06/2011 07:42
no dzięki nie muszę go odszywać i zmieniać.


Jeśli walczysz do znaczy że nie przegrałeś.!
pisz priv Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Hełm
sebutronic91
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/06/2011 15:54
Chyba że hełm powiększysz.


Bóg, Honor, Ojczyzna !
28960775 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Hełm
Bartim
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/06/2011 17:09
Jak można hełm powiększyć twoim zdaniem ?


DOPÓKI WALCZYSZ JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ !!

www.targowisko.org
13393475 www.targowisko.org Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Hełm
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/06/2011 23:35
Niekoniecznie gar, równiez wszelkiekiego rodzaju szłomy stożkowe.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Hełm
RuDy_96
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/08/2011 13:21
Ja mam z kolei pytanie czy da się zrobić z tego jeszcze jakiś historyczny garnek? http://imageshack.us/photo/my-images/193/p1010014wx.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/703/p1010015zf.jpg/
jeżeli tak to proszę o jakieś potwierdzenie w źródłach.

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 26/08/2011 09:01
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Hełm
Aglar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/08/2011 13:54
To hełm typu maska, z niego poprzez dodanie osłony na kark powstał gar, był to ,,przodek" gara smiley


Castrum Gladius chwała i sława
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Hełm
RuDy_96
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/08/2011 12:31
A jakieś potwierdzenie w źródle? Chodzi mi bardziej o kształt właśnie tej maski twarzowej.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Hełm
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 26/08/2011 09:04
Aglar
Wczesna odmiana hełmu garnczkowego. Brzydki jak cholera, ale to jednak gar. Tak mniej wiecej około 1250.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Hełm
Paladynek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 31/08/2011 13:33
Teraz, gdy już czepiec kolczy mamy zdałoby się jakiś mocniejszy przyrząd na głowę założyć, bo kolczuga, choć głowę chroni to od bólu po uderzeniu jej nie wybawia, tedy hełm jakowyś zdałoby się stworzyć. Kucie hełmu jest to jednak sztuka niezwykle trudna i wprawy wymagająca, a rycerz przecie w wojaczce a nie kowalstwie obeznany, ale sposób mędrcy znaleźli na to by wybawić woja od tej żmudnej roboty. Skonstruujcie tedy panie woju hełm wielki, garnczkowym także zwany -powiedzieli, a jak go zrobić na tym pergaminie wyczytaj.

Weź ino do ręki blachy kawał, lecz pamiętaj by grubość blachy odpowiednio wymiarkować gdyż blacha ta cieńsza jak 1,5 milimetra być nie może, bo w cieńszą nadziaki i topory najprzeróżniejsze jak w masło wchodzą, zbyt grubą blachę brać też sensu nie ma, bo hełm z takowej zrobiony ciężar będzie miał wielki i nosić go wygodnie nie będzie można.

Gdy już blachę miał będziesz weź do ręki jakiś przedmiot do pisania po niej zdatny, na przykład wynalazek markerem zwany lub zwykły gwóźdź. Nakreśl na metalu kontur z ryciny zdjęty ino miarkuj tedy, jaki wymiar tegoż odbicia będzie i miej baczenie na to, że do hełmu ma nie tylko twa głowa wejść, ale i okładzina z gąbki skórą oklejonej zrobiona, która będzie razy w głowę twą zadane wygłuszać by ci boleści przeciwnik zbytniej nie zadał. Dodaj tedy po 2 centymetry z każdej strony twej głowy. Teraz, gdy na stali kształty hełmu narysowane masz spojrzyj na nie raz jeszcze i sprawdź dwa razy czy rozmiary odpowiednie wziąłeś, a gdy tak będzie znajdź narzędzie dyskiem zwane, a u niektórych barbarzyńskich ludów także gumówką, flexem lub kątówką mianowane, wyglądające podobnie jak bela, ino z kółkiem obrotowym na końcu. Weź je do rąk obu i uruchom bacz jednak na to czy dysk odpowiedni nakręcony jest a winien to być krążek specjalnie do cięcia metalu przeznaczony, zważ także na to by mieć specjalne okulary na głowie, co by opiłków do oczu nie naleciało, gdyż od tego iście piekielnego pyłu oślepnąć można, a pamiętaj by do cięcia tą piekielną maszyną rękawic żadnych nie zakładać, bo gdy jakimś złym zrządzeniem losu rękawicą zahaczysz, całą dłoń ci wciągnie i tak zmieli, że żaden medyk ci jej nareperować nie uradzi.

Gdy części hełmu swego wycięte już mieć będziesz weź do ręki młotek plastikowy i zacznij przy pomocy jego blachę zaginać bacząc na to by łuki były równe a całość symetryczna. Metal należy giąć na pieńku drewnianym uderzając młotkiem wielokrotnie w środek danej części hełmu. Po kilku uderzeniach powinniśmy zauważyć, że blacha wygięła się na kształt litery V, w ten sposób uderzając w różnych miejscach powinniśmy uzyskać prawie półkolisty kształt.

Teraz nawierć w blaszce otwory tak jak jest to ukazane na pierwszej rycinie używając do tego wiertła o średnicy 5 milimetrów, gdy to już uczynisz weź do ręki pilnik i krawędzie owych części spiłuj tak by ostre i poszarpane nie były hełm wszakże ma ochraniać a nie dodatkowego bólu i blizny dodawać. Tak uszykowane blachy weź i jedną z drugą złącz nitami o średnicy 5 milimetrów a długości nie większej jak 7 milimetrów, o tym jak nity owe zaklepać pisano już w artykule o czynieniu tarczy, a że sztuką jest to niewielką nie będę się o tym rozpisywał. Tak przyrządzony hełm zostało jeszcze gąbką obłożyć. Weź tedy do rąk swych pasy gąbki uprzednio przygotowane i zacznij je po kolei naklejać pamiętaj jednak, że głowa twa po nałożeniu na nią hełmu w środku luźną być nie może, wspomnij także to, iż gąbkę należy przykleić wszędzie, to znaczy na górze, tyle, obu bokach oraz miejscu takim, w którym czoło twe znajdować się będzie, a także ponad i pod wizjerami. Kończąc przyklej gąbkę pod miejscem, w którym nos twój znajdować się będzie. Potem skórą jakowąś to okryj by hełm wielki prawdziwie wielkiego wyglądu nabrał.

To już wszystko, co do przekazania ci miałem dzielny rycerzu, ale zanim odejdziesz w zupełnie inne i obce mi strony racz jeszcze spojrzeć na hełm takowy, gdy już ukończony i bo bojach wielu ci ukazany by udowodnić, iż tak uczyniony hełm wielce walczącego w nim rycerza chronić będzie.

Starałem się tu opisać wszystko jasno i po kolei, ale jeśliś jednak czegoś nie zrozumiał poślij mi tedy wiadomość bym wyjaśnić ci wszystko mógł.

Bywaj woju dzielny, bywaj zdrów i w szczęściu a wróć tu jeszcze kiedyś, bo więcej tajników sztuki kowalskiej zdradzić ci zamierzam.

Wszelakie niejasności wyjaśniam:

Grubość blachy: 1,5 mm (może być 1 lub 2 mm, ale odradzam)
Wielkość otworów: 5 mm
Nity: średnica 5 mm, długość 7 mm (czarne stalowe)
Mam nadzieję że to pomoże pozdrawiamsmiley


"Wolał krew mężnie przelać,niż życie ocalić"
Epitafium Zawiszy Czarnego(1370-1428)

Chorągiew Ząbkowska!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Hełm
Aglar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 01/09/2011 13:38
Paladynek, po co kopiujesz czyjeś poradniki?


Castrum Gladius chwała i sława

Edytowane przez Aglar dnia 01/09/2011 14:37
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Hełm
Wierny Piotr
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 01/09/2011 13:55
I czemu tak wieśniackim językiem ani to staropolski ani współczesny.


Zapraszam na naszą stronę WWW.ROUTIERS.PL

Mój kram znajdziesz na:

http://www.freha.pl/index.php?showtopic=22138&hl=
3351524 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Hełm
Paladynek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 01/09/2011 15:05
Dlatego że to nie jest pokaz mody tylko chce mu pomóc,i nie robić przy tym od razu poradników...
Pozdrawiam


"Wolał krew mężnie przelać,niż życie ocalić"
Epitafium Zawiszy Czarnego(1370-1428)

Chorągiew Ząbkowska!

Edytowane przez Paladynek dnia 01/09/2011 15:06
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:

36808130 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska