www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 20 2024 01:37:21
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Ogólne
Strona 2 z 2 < 1 2
Autor RE: Średniowieczne tortury i kary
Horu
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 11/04/2009 19:20
Wiecie może czy sąd Boży lub Ordalia kiedykolwiek pokazały czyjąś niewinność?


Szukam ludzi do treningów w płytach - Tychy
9511053 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Średniowieczne tortury i kary
Tatar Savasc
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 12/04/2009 13:42
Konrad, czytałem o tym trochę dawno temu nie pamiętam gdzie więc mogłem się pomylić.smiley


Gokturkleri Ile!
15524281 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Średniowieczne tortury i kary
tymek871
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 04/05/2009 15:10
Madejowe łoże Było to duże łóżko na którym ciało było rozciągane.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Średniowieczne tortury i kary
ani7kero
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/05/2009 21:42
To była kara za cudzołóstwo, a właściwie za złapanie na cudzołożeniu. Kobiety karano w ten sposób, że rozbierano je do naga na rynku i publicznie, w dzień targowy, (bez żadnego znieczulenia) kat wycinał im łechtaczkę. Następnie musiały chodzić z nią trzymaną nad głową, nadal nagie, po mieście (wydaje mi się, że miały 3x obejść rynek wokoło). A bogobojna gawiedź obrzucała taką delikwentkę wszelkim plugastwem znajdującym się pod ręką, tudzież butem. Kara w większości przypadków równoznaczna była ze śmiercią - bądź to z wyczerpania i upływu krwi, bądź w wyniku zakażenia - przyrządy takiej "operacji" nie były sterylne, a jeśli nawet nie doszło do poważniejszej infekcji, to sprawę załatwiały wszelkie "dobra" ciskane przez gapiów, podobno specjalnie celujących w ranę.


Jako niewiasta czasem też muszę włożyć spodnie

Niewiedzę można zrozumieć, głupotę - nigdy..
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Średniowieczne tortury i kary
Rey
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 17/05/2009 11:22
To musiał być żenujący widok coś strasznego.



Bractwo Rycerskie Herbu Prus/Konfederacja Szlachty Wlkp.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Średniowieczne tortury i kary
Alvaron
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/10/2009 08:23
Chore okrucieństwo, na które przyzwalał kościół. Zawsze raziły mnie poczynania tej instytucji w tych czasach jak i kompletny ciemnogród w społeczeństwie.

BECZKA PIJUSA
Karą za pijaństwo było rozebranie delikwenta i nałożenie na niego beczki na której często widniały napisy mówiące o popełnionym czynie (w większości przypadków były to jednak pismo obrazkowe). "Odziany" jedynie w beczkę winowajca musiał przechodzic się po mieście od południa do zmierzchu (to także zależało od prawodawcy). W między czasie "niezastąpiona" gawiedź "umilała" mu czas wyzwiskami i miotaniem weń różnych przedmiotów.


Faber est quisque suae fortunae
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Średniowieczne tortury i kary
NumLock
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/10/2009 20:41
Postanowiłem, że i ja sie wypowiem, lecz trochę odbiegne od tematu człowieka i przejdę do zwierzątsmiley.
Podam dwa przykłady z artukułu w G.R. ( dla tej mniejszości, która np. jej nie czyta, lub akurat tego artykułu nie przeczytała).
A mianowicie:
W 1314r. skazano byka za zaatakowanie człowieka na śmierć przez powieszenie.Wyrok wykonano pod Paryżem gdyż byk chcąc ratować życie uciekł i udało się go złapać kilka wiosek później smiley
Jednak okazało się że Moisy leży w innej jurysdykcji i pośmiertnie wyrok anulowano, co bykowi życia nie wróciło, ale biurokracji stało się zadość.
W 1457r. w Savigny-sur-Etang świnia wraz z 6 prosiakami zamordowała 5letnie dziecko.Maciorę wzięto na tortury, na których podobno przyznała sie do winy( smiley ), za co tez powieszono ją za tylne nogi.Jej prosięta natomiast uniewinniono, z braków dowodów na współudział w morderstwie.
Były to przykłady udowadniające, że Temida jest ślepa nie tylko dzisiaj...
P.S.Jak karano gejów i czy to zjawisko kiedykolwiek ujawniono/ukarano?Ciekawy jestem co można w tym przypadku zrobić z człowiekiem...

Edytowane przez NumLock dnia 13/10/2009 20:43
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Średniowieczne tortury i kary
Plopp
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/10/2009 08:14
Wiem, że w starożytnym Egipcie lesbijkom obcinano łechtaczki... ale w średniowieczu? Jeszcze się nie interesowałem.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Średniowieczne tortury i kary
Horu
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/10/2009 11:46
Wprowadzona u zmierzchu starożytności kara śmierci za homoseksualizm obowiązywała przez całe średniowiecze, często wykonywano ją przez spalenie na stosie (dlaczego dzisiaj tak nie ma? Kolejny powód za który kocham średniowiecze smiley). Stąd się zresztą wzięło angielskie słowo faggot (pedał, ciota) - jego znaczeniem pierwotnym był kawałek drewna przeznaczony do spalenia lub niedopalony.

Trzeba jednak dodać, że istniały wtedy środowiska intelektualne w których homoseksualizm był półjawnie akceptowany, a nawet jawnie chwalony - tyczy się to zwłaszcza trzech tzw. renesansów: karolińskiego (VIII/IX w.), renesansu XII wieku i przedproża właściwego renesansu (XIV i XV wieku). Środowiska te pozostawiły po sobie wielkie dzieła sztuki zawierające wątki homoerotyczne. Miało to jednak charakter wyjątkowo elitarny.


Szukam ludzi do treningów w płytach - Tychy
9511053 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Średniowieczne tortury i kary
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/10/2009 14:00
horu
Nie wiem czy bycie nietolerancyjnym to powód do chluby i chwały.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Średniowieczne tortury i kary
rycek_askan
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 19/10/2009 16:34
ja wymienię parę bardzo znanych kar:
- dyby
- wsadzenie do wiszącej klatki
- przywiązanie do koła kręconego przez katów
- ścięcie głowy
- powieszenie
- biczowanie
- odcinanie kończyny odpowiedzialnej za kradzież
- spalenie na stosie

z tortur znam tylko te które są powyżej i nie kończą się śmierciąsmiley, oraz jedną bardzo dziwną: Brano wielki lej, wsadzano ofierze do gęby i wlewano dość dużo litrów wody. Albo tortura zadziałała, albo pękał żołądek
19824088 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Średniowieczne tortury i kary
Alvaron
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 19/10/2009 17:01
W XVI wieku za dzieciobójstwo (trzeba powiedziec, iż to był początek uznania tej zbrodni za bardziej niegodziwe niż zabicie krewnego) w Europie Środkowej groziła następująca kara:

Winowajca był zamykany w worku ze żmiją, psem i kogutem (wspomina się także o kocie) i wrzucany do rzeki.

Zbliżoną metodę kary stosowano w Cesarstwie Rzymskim za ojcobójstwo.


Faber est quisque suae fortunae
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Średniowieczne tortury i kary
Horu
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 19/10/2009 20:29
Wiem, że w starożytności była znana kara "obdzierania ze skóry". Możecie mi powiezieć, czy w średniowieczu też jej używano? I za jakie przestępstwo z niej korzystano?

Ps: rycek_askan
Nie chce sie trzepiać słów, ale napisałeś że ścięcie głowy należy do torur które nie kończą się śmiercią skazanego


Szukam ludzi do treningów w płytach - Tychy
9511053 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Średniowieczne tortury i kary
rycek_askan
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 19/10/2009 20:38
mi o to chodziło że tamto to były kary, ale mogły być też uznawane jako tortury, oczywiście z wyjątkiem tych kar które kończyły się śmiercią. A co do obdzierania ze skóry to chyba też, przez inkwizycję....


Pierwsze polskie stowarzyszenie turniejowe "Liga Baronów".

Podążajcie za mną, kiedy atakuję
Zabijcie, jeśli się wycofam
Pomścijcie gdy zginę...
19824088 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Średniowieczne tortury i kary
ani7kero
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/10/2009 11:00
Przypomniała mi się jeszcze jedna kara. Mianowicie spalenie i utopienie jednocześnie. Wyglądało to następująco: Delikwenta wrzucano do worka z wapnem (gaszonym ?? ) i wrzucano do rzeki/jeziora. Osoba taka topiła się jednocześnie cierpiąc na poparzenia chemiczne.

Aha: W Polsce przeprowadzano też próby czarownic. Wrzucano do rzeki i jeśli unosiła się na wodzie - ochraniał ją zawarty pakt z diabłem - i wtedy palono ją na stosie. Jeśli tonęła - to dowodziło jej niewinności (chociaż już pośmiertnie). Tu jednak nie jestem pewna datowania.

Pozdrawiam


Jako niewiasta czasem też muszę włożyć spodnie

Niewiedzę można zrozumieć, głupotę - nigdy..
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Średniowieczne tortury i kary
erykos
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/10/2009 15:29
piszecie o wielu rzeczach ale nikt nie napisal o starym dobrym stryczku
skazaniec stawal na stolkuna szyji zawiazywano mu petle gdy kat zabieral stolek skazaniec wisial w powietzru a petla na jego szyji zaciskiwala sie az w koncu skazany sie udusil
w wczesnym sredniowieczy bylo takie cos jak drewniany pan byla to ogromna konstrukcja z drewna i slomy przypominajaca faceta w srodku przywiazywano ludzi a konstrukcje podpalano a ludzie w srodku sie smazylismileysmiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Średniowieczne tortury i kary
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/10/2009 17:16
nikt nie napisal o starym dobrym stryczku
cholernie dobrym.. ehh

Prośba jest taka, podawajcie tylko POTWIERDZONE tortury i kary, a nie "słyszałem że tak ktoś kiedyś coś tam". W miarę możliwości podawajcie źrodła. Tyle. No.. jeszcze kwestia dobrego smaku, niezbyt zabawne zdaje mi się zadawanie ludziom śmierci w jak najbardziej bolesne sposoby. Nie mówię żeby o tym nie mówić, ale jeśli uważacie to za zabawne/fajne to pora się oddać pod opiekę specjalisty raczej.


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Średniowieczne tortury i kary
erykos
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/10/2009 20:24
dwie tortury ktore ja napisalem spotkalem sie z ich potwierdzeniem
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Średniowieczne tortury i kary
Horu
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/10/2009 14:47
Znalazłem niedawno strone z opisanymi torturami i karami śmiertelnymi, stosowanymi przez inkwizycje : http://www.eioba.pl/a99384/inkwizycja_kary


Szukam ludzi do treningów w płytach - Tychy
9511053 Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 2 z 2 < 1 2
Skocz do Forum:

36882671 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska