www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 25 2024 21:15:31
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Ogólne
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
izik1977
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/10/2008 20:18
Witam wszystkich bardzo serdecznie,
Bardzo proszę o pomoc (informację, porady, itp.), jak dobrze przygotować się do 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
Chociaż jestem juz osobą 31 - letnią mam wielki marzenie, ażeby wziąść udział w tym wielkim wydarzeniu. W mojej okolicy, a mieszkam w Sępólnie Krajeńskim nie ma żadnego Bractwa Rycerskiego.
Proszę Was o wszelką pomoc począwszy od ekwipunku - co dobrze mieć, co na początek(kupiłem pierszą rzecz topór), skątrzywszy na namiarach na Bractwa z okolic Bydgoszczy.
Z góry dziękuję izik1977
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
Erronis
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/10/2008 20:26
O ile się nie mylę, to w bitwie pod Grunwaldem już używano prochu, więc zdała by ci się przynajmniej hakownica.


Gutta cavat lapidem, non vi, sed saepe cadendo!
445618 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/10/2008 21:40
Izik
po pierwsze strój, po drugie uzbrojenie.
Druga sprawa, trochę praktyki tez by ci się przydało
Po trzecie jakie środki zamierzasz na to przeznaczyć i w jakim charakterze chcesz wystąpić (konny, zbrojny, łucznik, piechota czy strzelec)
Teraz dochodzi do tego jaki status społeczny chcesz reprezentować, rycerstwo, mieszczaństwo, chłopstwo.
Dopiero mając takie informacje możemy Ci pomóc.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 29/10/2008 21:41
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
izik1977
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 29/10/2008 22:22
Doprecyzuję. Jeżeli chodzi o środki - cięzko jest mi powiedziec, wydatki zapewne rozloża sie w czasie (2000- 3000 zl). Chciałbym wystapić w charakterze - zbrojny, status społeczny - rycerstwo.
Chciałbym godnie reprezetnowac swoją ziemię krajeńską, która zawsze byla przy Koronie, chociaz graniczyla z Zakonem Krzyzackim.
Co na poczatek jezeli chodzi o strój ( przez strój rozumiem, ubiór noszony po tyrnieju, bitwie). prosze o rady równiez w kwiestii uzbrojenia (staram sie przeglądac allegro, ale niestety za bardzo nie oriętuje sie jesli chodzi o cenny).
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
Alvaron
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/10/2008 07:27
Allegro - raczej podchodziłbym ostrożnie. Tak zdarzają się wartościowe rzeczy ale często można napotkac byle jak wykonane przedmioty, które prezentują się dobrze tylko na zdjęciu. Już gdzieś na forum polecaliśmy sklepy więc musisz poszukac.
Zajrzyj też na jeden z bardziej rozwiniętych tematów odnośnie walki. Wypowiedzi takich osób jak Death-wish, Monika, Andrzej i wielu innych mogą ci pomóc przy początkach.
Jeśli chodzi o uzbrojenie to pytaj: powiemy na co zwrócic uwagę, jak obrabiac dany materiał itp. (pamiętaj: przed zapytaniem należy sprawdzic czy nie ma już gdzieś wcześniej tematu odnośnie Twego problemu).


Faber est quisque suae fortunae
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/10/2008 07:33
(2000- 3000 zl). Chciałbym wystapić w charakterze - zbrojny, status społeczny - rycerstwo.
uuu.. to w 3 tysiącach się na pewno nie zamkniesz smiley. Odtwarzanie rycerstwa to naprawdę, bardzo ciężkie i bardzo drogie hobby, nie wiem czy KTOKOLWIEK w Polsce może powiedzieć że na prawdę rekonstruuje rycerza (oczywiście bez tłumaczen że on robi akurat biednego rycerz ) . Naprawdę przemyśl czy jesteś w stanie wlożyć w to tyle kasy i pracy. Co do stroju, to chodzi o zwykły cywilny strój, bo wbrew powszechnemu przekonaniu nawet rycerz nie chodził cały rok w zbroji. Proponuje zajrzeć na www.freha.pl (jesli rzeczywiście nie masz bractwa w okolicy to radzilbym wykupić dostęp do biblioteki bo jest tam naprawdę dużo przydatnych rzeczy w jednym miejscu). Podstawowy strój na XVw to: koszula, gacie, dublet, nogawice, coif, buty, pasek, sakwa, coś na głowę. Poza tym wypadałoby mieć np jopule, czy cotehardie, zwłaszcza jeśli chcesz robić rycerza. Jeśli chcesz jeździć na turnieje przyda się też płaszcz. No to tyle, mam nadzieję że niczego ważnego nie pominąłem.


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
Korczak
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/10/2008 07:51
Czarny Rycerz napisał/a:
[quote]mam nadzieję że niczego ważnego nie pominąłem.

No i koń. Najważniejsze choć dla wielu RR nie realne. smiley


Żeby się zabawić,
trzeba kogoś zabić...
7305099 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/10/2008 09:13
izik1977
www.bagrit.pl
Tam jest poradnik dotyczący ubioru.
jako zbrojny na Grunwald się zmieścisz w 3tys ale status społeczny raczej jako mieszczanin lub sołtys. Możesz mi wierzyć ale zaczynanie od rycerza to nie jest dobry pomysł. Nie chodzi tylko pieniądze, potrzeba też trochę wiedzy i praktyki.



Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/10/2008 15:54
hmm moze jestem głupi ale nigdy nie wiedziałem że kon jest elementem stroju?


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
Korczak
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/10/2008 16:23
Jak najbardziej. xD
Taki karosz świetnie pasuje do zielonych kozaczków i żółtej torebki... smiley
Tak na poważnie to nie zauważyłem że cytowane przeze mnie zdanie odnosi się jedynie do stroju. Mea maksima kulpa. xD


Żeby się zabawić,
trzeba kogoś zabić...
7305099 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
izik1977
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/10/2008 17:56
Wszystkim dziekuję za rady. co sie tyczy statusu społecznego, zdecyduje sie na mieszczania - tak jak napisał Death-wish. Natomiast jak pozwolicie, bede sie Was poradzal w kwestii zakupów. Niestety mam już przed soba długie rozmowy z żoną smiley. Twiedzi, że mam zainteresowania 3 latka. Domyslam się ze w tej sprawie nie jestem osamotniony.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/10/2008 18:56
zainteresowania 3 latka
hmm.. bardzo nie lubię jak ktoś tak myśli, ale najczęściej coraz rzadziej rekonstrukcja jest kojarzona z "zabawom w ryceży i ksienrzniczki" smiley . Cóż, zabierz żonę na turniej czy dwa, to może jej się spodoba i będzie jeździć z tobą smiley.
Co do stroju, to jasne, pytaj się. Na pewno będziemy ci mogli poradzić w tej sprawie. A mieszczanstwo to zdecydowanie lepszy wybór bo "ryceże som gupi"

Pozdrawiam


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 30/10/2008 21:41
Hmmm... z tego co wiem (no dobra nabijam się) to z Sępulna masz dosyć blisko do Bydgoszczy lub Tucholi, gdzie można spotkać grupy rekonstrukcyjne.
W Bydgoszczy spotkasz "rycerzy".
W Tucholi spotkasz mnie i moich piechociaży.

Pozdrawiam.


Kdož jste boží bojovníci a zákona jeho,
prosteš od boha pomóci a doufejtež v něho.
Že konečně vždycky s ním zvítězíte!
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
MajkeL
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 31/10/2008 15:45
Noto mamut nie daleko mnie mieszkasz smiley 40 km od Brus.. Brusy sa oddalone 24 km od C***nic smiley a C***nice od tucholi o 20 smiley


Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
MajkeL
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 31/10/2008 15:46
No EJ czemu jak pisze C.H.O.J.N.I.C.E to mi sie te gwiazdki pojawiaja ;/ !


Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
Korczak
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 31/10/2008 16:36
Bo to wulgarna miejscowość. smiley


Żeby się zabawić,
trzeba kogoś zabić...
7305099 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 01/11/2008 10:00
Majkel jeden z moich piechociaż jest z Brus...


Kdož jste boží bojovníci a zákona jeho,
prosteš od boha pomóci a doufejtež v něho.
Že konečně vždycky s ním zvítězíte!
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
ani7kero
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/01/2009 08:27
W Bydgoszczy są nie tylko "ryceże"... Jeżeli chodzi o Bractwa Bydgoskie.. hmm.. powiem to tak: Ponieważ zrobiło się w Bydgoszczy wieeelee bractw/stowarzyszeń/drużyn średnio raz w miesiącu spotykają się w pubie, w strojach, i rozmawiają ze sobą, planują wspólne imprezy - także integracyjne, tylko dla członków, bez gawiedzi - by poznać się i móc ze sobą w przyszłości efektywnie współpracować (jedna taka miała już miejsce i miło ją wspominam). Jeżeli chcesz poznać osoby zajmujące się odtwórstwem to zapraszam. Dane dotyczące terminu spotkania można znaleźć na fresze pod tematem "Spotkania na Zamku Bydgoskim" ... a miejsce - jest to właśnie pub Zamek, znajdujący się zaraz przy Starym Rynku.

Co do ubioru - jest tu taki dział ... a żoną się nie przejmuj tylko zabierz ze sobą na takie spotkanie, bo zakres wieku jest od 1,5 roczku do 50 i to jeżeli chodzi o obie płcie smiley

Pozdrawiam


Jako niewiasta czasem też muszę włożyć spodnie

Niewiedzę można zrozumieć, głupotę - nigdy..
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/01/2009 10:25
Nie będę tu wyciągął moich prywatnych doświadczeń z organizatorem "Spotkań na Bydgoskim zamku", to nie czas i nie miejsce... Ale jeśli chcesz być rycerzem w lśniącej zbroi, z półtorakiem w ręku to gorąco polecam. Nigdzie nie znajdziesz ludzi lepiej czujących realia średniwiecznego feudalizmu. Pamiętaj, że w polu zawsze będziemy stać naprzeciwko...


Kdož jste boží bojovníci a zákona jeho,
prosteš od boha pomóci a doufejtež v něho.
Že konečně vždycky s ním zvítězíte!

Edytowane przez Mamut dnia 13/01/2009 10:26
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pomoc dla poczatkującego - woj. kujawsko-pomorskie
Marcinek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 13/01/2009 12:35
W Bydgoszczy są nie tylko "ryceże"... Jeżeli chodzi o Bractwa Bydgoskie.. hmm.. powiem to tak: Ponieważ zrobiło się w Bydgoszczy wieeelee bractw/stowarzyszeń/drużyn średnio raz w miesiącu spotykają się w pubie, w strojach, i rozmawiają ze sobą, planują wspólne imprezy - także integracyjne, tylko dla członków, bez gawiedzi - by poznać się i móc ze sobą w przyszłości efektywnie współpracować (jedna taka miała już miejsce i miło ją wspominam). Jeżeli chcesz poznać osoby zajmujące się odtwórstwem to zapraszam. Dane dotyczące terminu spotkania można znaleźć na fresze pod tematem "Spotkania na Zamku Bydgoskim" ... a miejsce - jest to właśnie pub Zamek, znajdujący się zaraz przy Starym Rynku.


A czy poza spotkaniami towarzyskimi Panowie przejawiają jakąś aktywność ruchową? Czy oni raczej z tych rycerzy wojujących słowem?
www.goods.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:

36946936 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska