www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 26 2024 05:04:13
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Ogólne
Strona 4 z 5 < 1 2 3 4 5 >
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
szymon
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/11/2007 00:00
Tak ale przede wszystkim większość rycerstwa a nawet książąt nie mogła nic interpretować z powodu braku umiejętności czytania. Nie mieli więc czego interpretować smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
Drizzt0856
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/11/2007 22:42
Ale jacyś tam księża w małych parafiach już mogli...


Hyrrr na nich!!!
Bij zabij!!!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
Dagonet
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/11/2007 22:50
Jednak często naginali ideę krucjaty do własnych celów...Żar Boży swoją drogą,a chciwość i władza drugą


Deus le volt
5789603 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
szymon
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 12/11/2007 10:21
Zawsze zdarzają się osoby , które tak robią ale sama idea krucjat była w tamtych czasach oczywista-odzyskać Ziemię Świętą. A to,że niektórzy wykorzystywali krucjaty jako dobry interes to o niczym nie świadczy
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
Gwgan Douglas
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 12/11/2007 21:52
Odzyskać Ziemię
Świętą?
A nie lepiej złupić Konstantynopol?smiley




Edytowane przez Gwgan Douglas dnia 12/11/2007 21:52
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
Fudzias
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:2
Dodane dnia 03/01/2010 22:20
3 lata temu wypisywałem straszne głupoty na tym właśnie forum!!!
Chcę za to wszystko przeprosić. Nie wiem co mi odbiło ale już mi przeszło. Może wydoroślałem i teraz już wiem jaka jest misja Kościoła, że to nie zabijanie i mordowania.
PRZEPRASZAM WSZYSTKICH!!
P.S
Poczytajcie sobie na poprzednich stronach


PRZEPRASZAM
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
Adrian
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 11/01/2010 20:30
Co do krucjat, może i rzeczywiście na początku była jakaś idea...
Fudzias - nie szkodzi smiley

Pozdrawiam!


"Experto credite" - Ufaj doświadczonym.
Adrian Łuczak z Zastępu Rycerskiego Zamku Jaschnitz
7525313 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
Tobol
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 12/01/2010 17:04
Krucjata dziecięca była największym nieporozumieniem wszystkich krucjat
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
Tankred Guiscard
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 18/03/2010 01:38
Witam!
Zarejestrowałem się dopiero teraz i gdy zobaczyłem ten temat to musiałem odpowiedzieć. Jestem studnetem geografi z historią, a krucjaty to moja pasja od dzieciństwa (tak samo jak Święta Rzymska i Powszechna Inkwizycjasmiley
Chciałem zauważyć na początku, że w tej dyskusji w ogóle nie ma sprecyzowanego pojęcia KRUCJATA czy WYPRAWA KRZYŻOWA, bo można do nich zaliczyć teoretycznie wszystkie wyprawy (nawet pojedynczego człowieka w celu pilgrzymki i zbrojnego wsparcia sił łacińskich) , a także pewne wyprawy wojenne zwoływane przez cearza (tu dochodzi kswestia sporu o inwestyturę) jak i zwoływane przez papieża czy to w celu typu Jerozlima czy obrony własnych ziem lub próby wyniszczenia katarów (nie dokońca poprawnie nazywanych albigensami).
Natomist jeśli chodzi o Wyprawy krzyżowe na Bliski Wschód to chciałbym zauważyć, że:
1. Na początku powstawania świata Islamu i tworzenia psaństwa arabów, które potem zaczeło rozbijać się na kalifaty itp to w administracji zasiadali chrześcijanie..., którzy później (X - XI w) zaczeli być prześladowani: nie mogli sprawować urzędów, mieszkali w osobnych dzielnicach, itp (mozna by długo pisać)
2. Wszystkie ziemie, które zabrali Arabowie chrześcijanom jak np. Antiochia, Aleksandria to były ziemie, gdzie chrześcijaństwo kwitło, a 33 Ojców Kościoła pracowała, żyło i tworzyło ważne dla Kościoła kwestie.
3. To Arabowie pierwsi zaatakowali łacińską Europę - 711r. przekroczenie Giblartaru, W VIII - IX zajęcie Sycylii i złupienie Rzymu i Katedry św. Jana na Lateranie i innych kościołów (A co by było gdyby chrześciajnie zburzyli meczet na Skale? - Musielibyśmy ich przepraszać do dzisiaj!)
4.To już papież Grzegorz VII próbował zoorganizować krucatę w ramach pomocy cesartwu Bizantyjskiemu - cesarz Michał błagał o pomoc (bo znał już potencjał i umięjętności kawalerii łacińskiej) i obiecał złączenie Kościoła łacińskiewgo z greckim - ważna sprawa
5. Wyprawy krzyżowe przyczyniły się do opóźnienia ekspansji Turków na płw. Bałkański o ok 4 wieki (kwestia dogadania się)
6. Teraz wchodzi sprawa przeludnienia w Europie - było bardzo ciepło, że nawet winnice były zakładane w wielu trudnych terenowo miejscach - coś było trzeba z tą siłą zrobić...
7.Pax i trequa Dei - zasady powstrzymywania się od walk o wyznaczonym okresie (pomiędzy sąsiadami) jak i ochrona prawna: kobiet, dzieci, pilegrzymów, osoby duchowne itp...gdyż we Francji narastały konflikty lokalno - sąsiedzkie
Chcąc tą całą masę uspokoić i nadać im właścwiy cel i nadzieje na lepsze jutro papieże powzieli myśli o krucjacie...
Zgodnie z dziełem św. Augustyna O wojnie sprawiedliwej Wojna w obronie wiary (wojna obronna) - gdyż chcrześcijanie nie mogli pielgrzymować do Jerozolimy (problem Turków Seldżuckich) więc próba odbicia własnych korzeni!
Połączając to wszytko wychodzą nam kwestie: społeczne - brak ziemi dla potomnych, liczne konflikty lokalne - czyli pax i trequa Dei, chęć zdobycia bogactwa, kwestia duchowa- zbawienie, polityka - pomoc dla cesartwa bizantyjskiego itp. Dzięki temu powstał etos rycerski, liczne symbole, pięśni, uroczystości i śluby, poznanie kultury, dzieła itp Ale o tym może już innym razem napiszę. Chciałbym zauważyć , że Królestwo Jerozolimskie nie pełniło funckji koloni i jest błędnie nazywane przez niektórych kolonią...Gdyż nie było z niego czerpanych takich zyskó i bogactw dla Europy - a wręcz odwrtonie to ono prosiło Europę o pomoc (finase + zasoby ludzkie)
to tylko niektóre powody, z których powstała krucjata i uważam, że była ona dobrym i chwalebnym dziełm, jednak czasem wypaczonym...np przez chytrość doży weneckiego...
Jeśli kogoś interesuje kwestia Kościół a wojna polecam przeczytać Sw. Bernard z Clervaiux traktat: "de laude nove militae " Ukazuje w nim nowy ideał rycerza Chrystusowego, który bardzo różni się od grzesznego rycerza...było to dzieło proklamujące idee powstania Templariuszy i formy zakonów rycerskich...
Pozdrawiam


"Bracia bić się i zabijać będą Dzieci sióstr rodzonych związki krwi kalają Czasy szaleństwa, bezwstydu, cudzołóstwa Wiek topora, wiek miecza i tarcz strzaskanych Wiek zamieci wilczych nim świat w przepaść runie" - Wieszczba Wolwy

Edytowane przez Tankred Guiscard dnia 18/03/2010 16:02
5796402 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
Tankred Guiscard
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 18/03/2010 01:43
A i chciałbym jeszcze zauważyć, że ocenianie tamtych wydarzeń moralnością ludzi XXI wieku jest bardzo ahistoryczne...Spójrzmy na tą kwestię ich oczyma....
Dochodzi jeszcze sprawa relikwii krzyża świetego - Już cesarz Herakliusz musiał odbijać go z rąk Persów ( i z tąd mamy w tradycji chrześcijańskiej święto Podwyższenia Krzyża)


"Bracia bić się i zabijać będą Dzieci sióstr rodzonych związki krwi kalają Czasy szaleństwa, bezwstydu, cudzołóstwa Wiek topora, wiek miecza i tarcz strzaskanych Wiek zamieci wilczych nim świat w przepaść runie" - Wieszczba Wolwy

Edytowane przez Tankred Guiscard dnia 19/03/2010 02:18
5796402 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
Konrad z Niemczy
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 18/03/2010 19:15
Wcześniej sobie myślałem, ze krucjaty to było zło absolutne. Ale nie dawno miałem na historii kilka tematów na tym. I po zastanowieniu stwierdziłem, że gdybym był na miejscu papieży w X lub XI wieku, to sam podjął bym się krucjaty, i to wcześniej, niż to miało miejsce.


You'll take my life but I'll take yours too!
8472092 www.ja.gram.pl/Mithrandir200 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 18/03/2010 19:32
Z jakiego powodu?


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
Rey
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 18/03/2010 19:37
Krucjata, Krucjatą, ale proszę zauważyć ile ludzi zginęło myślę tutaj głównie o kobietach, dzieciach, starcach... każda walka, woja pochłonie cywilów, ale w wypadku Krucjat a przede wszystkim Pierwszej Krucjaty Krzyżowcy dokonali rzezi, ogromnego mordu na mieszkańcach Jerozolimy i innych miast.


Bractwo Rycerskie Herbu Prus/Konfederacja Szlachty Wlkp.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
Konrad z Niemczy
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 18/03/2010 20:05
Nadmiar zabijaków, którzy nie mieli ze sobą co zrobić, więc rabowali kupców itp, rosnące zagrożenie ze strony Turków Seldżuckich i prośba sojusznika o pomoc.


You'll take my life but I'll take yours too!
8472092 www.ja.gram.pl/Mithrandir200 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
Tankred Guiscard
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 19/03/2010 02:12
Cóż faktycznie doszło do pewnej rzeźi, ale w tamtych czasach to było coś normalnego - zdobycie miastaw wiązało się z łupiniem, mordem, gwałtem itp...Prawo zwyciężcy(dziel i zdobywaj). ja jednak bym do końca nie przesadzał z opisem Wilhelma z Tyru, który napisał , że krew sięgała na ulicy po kostki...(czy jakoś podobnie, ale już nie pamiętam)
I co ciekawe jeden z przywódców I Wyprawy Krzyzowej na Wschód - Tankred kazał zaiesić na szczycie Swiątyni Salomona swój proporzec, aby uchronić zgromadzoną tam ludność (wspominiane wyżej kobiety i dzieci) więc jak widac bili i humanitarni ludzie na krucjatach...


"Bracia bić się i zabijać będą Dzieci sióstr rodzonych związki krwi kalają Czasy szaleństwa, bezwstydu, cudzołóstwa Wiek topora, wiek miecza i tarcz strzaskanych Wiek zamieci wilczych nim świat w przepaść runie" - Wieszczba Wolwy
5796402 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
Rey
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/03/2010 12:06
Ale co było to było.
Nasz Papież Jan Paweł II przeprosił cały świat za Krucjaty.
Moim zdaniem wszystko powinno się rozwiązać pokojowo.
Przecież Saladyn nawiązał rozejm z Ryszardem Lwie Serce po III Krucjacie i pozwolił pielgrzymowanie do Grobu Świętego.
Krucjaty były jednym Wielkim Błędem Rycerstwa Europejskiego.



Bractwo Rycerskie Herbu Prus/Konfederacja Szlachty Wlkp.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
Tankred Guiscard
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/03/2010 17:33
Jakim błędem, gdyby nie one to byś byłe teraz arabem i wierzył w Allaha....


"Bracia bić się i zabijać będą Dzieci sióstr rodzonych związki krwi kalają Czasy szaleństwa, bezwstydu, cudzołóstwa Wiek topora, wiek miecza i tarcz strzaskanych Wiek zamieci wilczych nim świat w przepaść runie" - Wieszczba Wolwy
5796402 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/03/2010 18:20
Tankred
to raczej za sprawą Wiednia niz krucjat...

Rey
co do ostatniego pozwolisz że się z Tobą nie zgodzę. Krucjaty były wcieleniem w życie idei rycerza chrześcjańskiego, który za wiarę był zdolny do wszelkich poświęceń, jednakże po niemal cudem zdobyciu jerozolimy wmieszała się w to polityka. Poza tym krucjaty pozwoliły wtedy odetchnąć Europie os nadmairu rycerstwa, które nie miało co ze sobą zrobić i o byle wojnę było bardzo łatwo. Trzeba sobie uświadomić, że w tym czasie kilka państw przechodzi rozbicie dzielnicowe, co w tym układzie nabiera dodatkowego sensu. Po prostu na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi i ocenianie na plus czy minus jest zupełnie bezcelowe, patrząc z naszego punktu widzenia.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
Tankred Guiscard
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/03/2010 12:40
Hym, a którego wiednia???Bo były ze dwa na pewno...smiley
To może dodamy jeszcze 732 Poiteres zwycięstwo Karola Młota...
A czy nie sądzisz, że Arabowie i Turcy zdobyliby szybciej Bizancjum i szybciej utworzyli by sobie przyczółek na półwyspie Bałkańskim - a z tamtąd droga już bliska do serca Europy (no może nadal by czekali na zdybycie Konstantynopolu, gdyż potrzebowaliby armat...)
Trzeba dodać, że jeszcze mongołowie w pierwszej połowie XII podbili Ruś i robili rajdy po południowo-wschodniej Europie więc byłoby kiepsko z nami...


"Bracia bić się i zabijać będą Dzieci sióstr rodzonych związki krwi kalają Czasy szaleństwa, bezwstydu, cudzołóstwa Wiek topora, wiek miecza i tarcz strzaskanych Wiek zamieci wilczych nim świat w przepaść runie" - Wieszczba Wolwy
5796402 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Krucjaty-co o nich sądzić??
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/03/2010 00:08
Wiedeń 1683... Ja pisze o realnym zagrożeniu a nie jakimś wyimaginowanym.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 25/03/2010 00:09
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 4 z 5 < 1 2 3 4 5 >
Skocz do Forum:

36949173 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska