www.GazetaRycerska.pl
 Marzec 28 2024 10:10:23
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Ogólne
Strona 1 z 3 1 2 3 >
Autor Gotfryd de Buillon
gotfryd z trzcianca
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 09/01/2007 15:27
Chciałbym by tu pisali wszyscy, którz posiadają wiedze o Gotfrydzie z Bouillon. Postać ta niezmiernie mnie ciekawi i z chęcią powiększe moje wiadomości o nim. Chciałbym też wiedzieć czy forum odwiedzają ludzie którzy szczególnie interesują się tą osobą.
Wdzięczny też będę za podanie ciekawych pozycji książkowych oraz o przesłanie mi na mój e-mail jego wizerunków gotfryd1410@o2.pl
Nade wszystko chce aby wywiązała a się między nami ciekawa dyskusja o tym jakże cnotliwym mężu.


Bijcie w dzwony! Dmij wichrze! Wrzej toni!
Mamli umierać umre z mieczem w dłoni!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gotfryd de Buillon
Kordeus
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/01/2007 19:08
gotfryd z trzcianca napisał/a:
Postać ta niezmiernie mnie ciekawi i z chęcią powiększe moje wiadomości o nim. (...)
Wdzięczny też będę za podanie ciekawych pozycji książkowych oraz o przesłanie mi na mój e-mail jego wizerunków gotfryd1410@o2.pl
(...)


A co? Google zamkneli?

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=Gotfryd+de+Bouillon&btnG=Szukaj&lr=lang_pl


"Tak! zemsta, zemsta, zemsta na wroga,
Z Bogiem i choćby mimo Boga!"
1396592 http://www.sielec.freha.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gotfryd de Buillon
Lampka
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/01/2007 19:56
Kordeus wkrótce zasłuży na nagrodę "pokrzywy" za takie cięte postysmiley

Sporo informacji na temat Gotfryda znajdziesz w książce pt. Rycerstwo średniowiecznej Europy" autorstwa Alana Bakera rozdział VI "Zdobycie Jerozolimy"

Oczywiście nie jest to jakaś biografia, ale jeżeli ktos się interesuje może spojrzeć.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gotfryd de Buillon
Amrod
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:4
Dodane dnia 10/01/2007 07:55
Najlepsze, co mam do zaoferowania:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=7959


Doda jest wyjechana najlepsza piosenkarka na świecie i pusykatdols jest jeszcze fajny
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gotfryd de Buillon
gotfryd z trzcianca
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 10/01/2007 08:29
Dzięki wam za pomoc, ale może by wypowiedział się ktoś co troche o nim wie?


Bijcie w dzwony! Dmij wichrze! Wrzej toni!
Mamli umierać umre z mieczem w dłoni!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gotfryd de Buillon
Baldwin
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 10/01/2007 20:14
Historia wina z Kany:
Sw. Jan zachowuje dwa buklaki z winem z Kany.
Podczas Ostatniej Wieczerzy zostaje otwarty pierwszy buklak.
Drugi towarzyszy sw. Janowi w podrozach i jest wykorzystany tylko dla obchodzenia Pamiatki Pana a na wyspę Patmos przed smiercia zostaje przelana pozostala czesc w dwa naczynia szczelnie zamkniete.
Stachys wierny uczen sw. Jana odnajduje wino na wyspie Patmos i ukrywa je w Efezie w domu rodzicow tam gdzie mieszkala do swej swietej smierci Matka Pana, ale nie chce je zwrocic do Kosciola w Jerozolimie ze względu na przesladowania. Święte wino w najwiekszej tajemnicy przez lata jest przekazywane w Efezie. Dopiero w 380 Roku Panskim zostaje przeniesione wraz z relikwiami sw. Jana do Bizancjum i umieszczone w kosciele Apostolow.
W roku Panskim 540 Basiliskos wykradl jedna butle, wino wykorzystano podczas konsekracji bazyliki Hagia Sofia. Druga butla wina odtad była czczona w Bazylice w bocznym ołtarzu.
Patriarcha Teofil probowal naruszyc swięte wino pozostale z pierwszej butli, ale wkrotce zmarl. Druga szklana butle chciano zwrocic do Jerozolimy, ale wtedy sie temu sprzeciwiono.

Cesarz Bizancjum Aleksy I podarowal swiete Wino rycerzowi Gotfrydowi de Boulion jednemu z dowodcow II wyprawy Krzyzowej. co mialo miejsce okolo roku 1100
Gotfryd przed smierci przekazuje kane Balduinowi krolowi Ziemi Swietej, ten umieszcza je Templum Salomonis.
Hugo de Payens, [ten z Zakonu Templariuszy] potajemnie odkupil Kane w 1136 i chcial ja przewiesc jako wielki skarb do rodzinnej Szampanii, bo powszechnie wierzono w cudowna moc wina przywracajaca radosc zycia i zdrowie. Sprawa się wydala i wywolala wielkie oburzenie wsrod rycerstwa i duchowienstwa, ktore uwazało, ze Kana powinna pozostac w Ziemi Swietej.

Niestety obawy okazaly sie sluszne, bo po drodze ku wybrzezom Francji jego okret zostaje zdobyty przez Maurow a zaloga wybita. Slad po Kanie ginie.

taka mala ciekawostka z zycia gotfryda, z tlumaczenia z fragmentow.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gotfryd de Buillon
gotfryd z trzcianca
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 11/01/2007 14:50
Ciekawe Baldwin, ale obawiam się, że troch to w stylu "Kodu Leonarda da Vinci" tam też pisało coś o skarbie Gotfryda tylko on byl przekazywany z pokolenia na pokolenie, wiec Gotfryd obawiając się swojej śmierci założył żekomo Zakon Syjonusmiley by wraz z nim nie przepadła wielka rodzinna tajemnica. Moje pytanie brzmi dlaczego nie przekazał jej jednemu ze swoich braci, miał ich przecież dwóch i8 obaj wyruszyli z nim do ziemi Świętej?!
Ciekawi mnie wasze zdanie na temat przyczyny śmierci Gotfryda czy zginał on w walce jak utrzymują Arabowie czy padl ofiarą zarazy? krążoł tezż pogłoski, że został otruty.


Bijcie w dzwony! Dmij wichrze! Wrzej toni!
Mamli umierać umre z mieczem w dłoni!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gotfryd de Buillon
Amrod
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:4
Dodane dnia 11/01/2007 18:45
Przecież w chwili śmierci miał ponad 100 lat!Zmarł ze starości.


Doda jest wyjechana najlepsza piosenkarka na świecie i pusykatdols jest jeszcze fajny
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gotfryd de Buillon
Baldwin
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 11/01/2007 20:00
byl bardzo zywotny! poza tym to wino nie bylo przekazane z pokolen tylko gotfryd je dostal, a potem przekazal bratu. tu nie chodzi o zaden Kod da Vinci!

Rycerz Chrystusowy to krzyżowiec, który prowadzi podwójną walkę:
z ciałem i krwią oraz mocami piekielnymi [...]. Idzie śmiało naprzód,
czujnie spoglądając na prawo i lewo. Swoją pierś przyoblekł w kolczugę,
a duszę okrył pancerzem wiary. Z tą podwójną zbroją nie obawia się już
ani człowieka, ani szatana. Idźcie zatem, rycerze, śmiało naprzód, idźcie
z sercem nieustraszonym przepędzić wszystkich wrogów Krzyża Chrystusowego!
A tę pewność miejcie, że ani śmierć, ani życie nie odłączą was od chrystusowej
miłości. [...]. Jakze chwalebny jest powrót rycerza po zwycięskim boju!
A jak błogosławiona jego męczeńska śmierć w walce.

wiecie kto to mowil [nie gotfryd]?

Edytowane przez Baldwin dnia 11/01/2007 20:02
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gotfryd de Buillon
Amrod
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:4
Dodane dnia 11/01/2007 20:15
No dobrze, ale co to ma do okoliczności jego śmierci??


Doda jest wyjechana najlepsza piosenkarka na świecie i pusykatdols jest jeszcze fajny
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gotfryd de Buillon
Baldwin
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 11/01/2007 20:22
nic... a znalazles cos o nim ciekawego?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gotfryd de Buillon
gotfryd z trzcianca
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 12/01/2007 08:55
Nie mógł miec 100 lat! urodził sie w 1061 więc w chwili śmierci miał 39 lat!
Baldwinie czy to nie są przypadkiem fragmęty "Pochwały nowego rycerstwa"?
A może wie ktos o jego żywocie przed wyruszeniem na krucjaty? Zgadzacie się z tym, że nie odznaczał się specjalnymi zdolnościami przywodczymi?


Bijcie w dzwony! Dmij wichrze! Wrzej toni!
Mamli umierać umre z mieczem w dłoni!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gotfryd de Buillon
Amrod
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:4
Dodane dnia 12/01/2007 09:56
nic... a znalazles cos o nim ciekawego?

Tak.Już podałem Wam link.


Doda jest wyjechana najlepsza piosenkarka na świecie i pusykatdols jest jeszcze fajny
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gotfryd de Buillon
gotfryd z trzcianca
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 12/01/2007 10:47
Większość informacji z neta jest żywcem ściągnięta z książek dlatego nie lubie bazować na internecie.


Bijcie w dzwony! Dmij wichrze! Wrzej toni!
Mamli umierać umre z mieczem w dłoni!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gotfryd de Buillon
Amrod
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:4
Dodane dnia 12/01/2007 10:49
No to Stalinowska encyklopedia PWN również podaje jego wiek na 100 lat.Zajrzyj również do "Wypraw Krzyżowych"Agnusa Konstama.


Doda jest wyjechana najlepsza piosenkarka na świecie i pusykatdols jest jeszcze fajny
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gotfryd de Buillon
gotfryd z trzcianca
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 12/01/2007 12:49
Nie może być żeby mając 99 lat jako jeden z pierwszych wdarł się do Jerozolimy nawet jakby był niewiadomo jak żywotny to niemożliwe!!! Chociażby dlatego że ludzkie serce tego by niewytrzymało. A przeprawy przez pustynie, choroby, głód, organizm starca jest o wiele słabszy. Wierzycie, że przez cały czas krucjat noszono go w lektyce?


Bijcie w dzwony! Dmij wichrze! Wrzej toni!
Mamli umierać umre z mieczem w dłoni!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gotfryd de Buillon
Baldwin
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 14/01/2007 18:58
wg. amorda na to by wygladalo, chociasz ja watpie, poszukam cos o tym, ale zadna wersia nie jest wiarygodna [oprucz stalinowskiej PWN]?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gotfryd de Buillon
Amrod
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:4
Dodane dnia 14/01/2007 21:06
Dodam, że to właśnie Godfried odrzucił tytuł króla i przybrał miano Obrońcy Grobu Swiętego.Jest przeważnie z tego znany.


Doda jest wyjechana najlepsza piosenkarka na świecie i pusykatdols jest jeszcze fajny
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gotfryd de Buillon
gotfryd z trzcianca
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 15/01/2007 10:53
Właśnie dla tego, że był skromny uważano go za najważniejszego uczestnika krucjaty. Cały czas dawał dowody wierności wspólnej sprawie. Może jedynie w walce z cesarzem bizantyjskim kiedy po wygranej przez siebie bitwie dał się przekupić drogimi podarkami i złożył cesarzowi hołd lenny, ale nie miał wyjścia wszyscy książęta go składali.
Może wiecie coś o jego rodowodzie? Podobno wywodził się z rodu Karola Wielkiego. Ciekawi mnie jego życie przed wyruszeniem do ziemi Świętej, czytałem że poparł cesarza w walce o inwestyture, ale gorąco zareagował na apel papieża w Clermunt w 1098r. Co jednak robił wcześniej?


Bijcie w dzwony! Dmij wichrze! Wrzej toni!
Mamli umierać umre z mieczem w dłoni!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Gotfryd de Buillon
Baldwin
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 16/01/2007 20:22
no panowie... znalazlem ksiazke gdzie to wszystko o skromnym gotfrydzie jest legenda...
mianowicie o Gotfryd z Bouillon, ksiaze Dolnej Lotaryngii, pierwszym wladca panstwa utworzonego przez krzyzowcow na Wschodzie. znana nam wersia- doskonaly rycerz-chrzescijanin, szlachetny i bezinteresowny.
urodzony w rodzinie hrabiow Boulogne, jako mlodszy syn nie moze dziedziczyc hrabstwa po ojcu. byl urodziwym, zrecznym i silnym meszczyzna, przypoobal sie szczegolnie wujowi Gotfrydowi Garbatemu- wuj adoptowal go i wyznaczyl na spatkobierce wlasnie Dolnej Lotaryngii. nie zabawil tam jednak zadlugo poniewaz kiepsko mu to szlo, byl do tego sojusznikiem Henryka IV- wroga papiestwa.
1095- [mial okolo 35 lat] byl wzorowym zolnierzem i zdolnym dowodca, mogl wiec liczyc na sukces. sprzedal co mial, zamek oddal w opieke biskupa, z zydow wycisna ostatni grosz i ruszyl w sina dal... a raczej na wyprawe krzyzowa... moja wersia- doskonaly rycerz, malo chrzescijanski i kiepsko szlachecki... niestety... chyba ze podcagnac to pod cudowne nawrucenie
jak sa bledy albo cos to prosze pisac.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 3 1 2 3 >
Skocz do Forum:

36804448 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska