www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 27 2024 02:42:41
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Ogólne
Strona 2 z 2 < 1 2
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
Marcinek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 01/11/2006 17:42
Dlaczego pod kazdy dobry uczynek podpinać rycerskość. czy rycerzem jest też ojciec, który daje dziecku butelki po wypitym winie, po to zeby kupiło sobie chleb? Chłopaka, który broni młodszego kolege mozna równie dobrze nazwać szeryfem.
www.goods.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
Lampka
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/01/2007 20:39
Witam i tu, zapoznałem sie z tematem od początku i nurtuje mnie jedna kwestia.

Dosć laicko zapytam jak rozumiecie termin "odtwarzam" zastosowany przez człowieka. Jestem w temacie świeży, o czym z resztą pisałem na wstępie, ale owo "odtwarzam" dosć znacznie trąci mi hasłem "odgrywam", a to juz chyba nie jest dobre. Ruch rycerski to chyba nie jakiś tam LARP.

Z tego co kojarzę ww. ruch rycerski zasadza się na rekonstrukcji historycznej określonego wieku, tak w tym uzbrojenia, obyczajów, kultury itp. itd.
Logicznym więc jest, że i język i sposób myślenia warto (jeżeli nawet nie należy), dla dobra podbudowy klimatu, przystosować do ducha epoki.
Ale czy to zmienia fakt, że ktoś jest nadal sobą, w swoim charakterze, osobowości i własnym "ja"?smiley
Nie rozumiem więc adekwatnosci tego "odtwarzam", w domyśle "odgrywam". Ktoś chce odtwarzać średnio zamożnego najemnika, co moze być logicznie uzasadnione w przypadku mniejszej wydajności finansowej i w efekcie zapewne odzwierciedli to w jakości/ilości swojego ekwipunku. Ale czy gdy juz dostanie kieszonkowe od babci i będzie mógł sobie na co nieco pozwolić, to nadal będzie upierał się przy srednio zamożnym najemniku?smiley

Czy moze owo odtwarzanie leży w obrębie osobistych preferencji? Lepiej czuje się w roli rycerza, ten w roli najemnika, a tamten nakręcił się na templariuszy i bez prześcieradła na plecach źle się czuje?
Zapewne wtedy szuka podobnych mu osób w gronie jakiejś organizacji rekonstrukcyjnej o stosownym charakterze, a może jednak upiera się przy swoim pozostając nawet w barwach nie odpowiedniegogo "bractwa"? smiley

Moze i jestem zbyt pedantycznie logiczny, ale chciałbym by ktoś sprostował sprawę.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
Kordeus
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/01/2007 21:07
Chodzi o "odtwarzanie" w domyśle o "rekonstrukcje". Ale jakos ladniej brzmi odtwarzanie piechociarza niz rekonstrukcja piechociarza smiley Odnosnie jezyka, to nie tak latwo. Sredniowieczna polszczyzna brzmiala zdecydowanie inaczje niz ta znana chociazby z Sienkiewicza. Zrozumienie tekstu staropolskiego, moze sprawic nawet klopoty poloniscie z zacieciem historycznym smiley


PS. Slowo klimat w odniesieniu do rekonstrukcji historycznej tez zalatuje LARPem i RPG smiley


"Tak! zemsta, zemsta, zemsta na wroga,
Z Bogiem i choćby mimo Boga!"

Edytowane przez Kordeus dnia 09/01/2007 21:08
1396592 http://www.sielec.freha.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
Marcinek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 10/01/2007 13:11
Prosta rzecz - odtwarzamy kulturę materialną, a nie mentalność itp.
www.goods.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
Lampka
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/01/2007 17:32
I cieszę się, że ktoś to jednoznacznie sprecyzował.smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
Amrod
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:4
Dodane dnia 10/01/2007 17:34
Ja tam wchodzę również w zachowanie i mentalność, a więc to, co Lampka nazwał "klimatem".
^_^Myślę jednak, że "odtwórstwo" i "rekonstrukcja" to właściwe słowa.Ja odtwarzam tych, których mi podsuwa moja pozycja w świecie.Jedni są indywidualistami i odtwarzają tych, których rzadko kto odtwarza(jak ja np.) a inni są i chcą być tacy jak inni, w ten sposób, że"Kumpel ze zmiany robi wikinga, to a też".


Doda jest wyjechana najlepsza piosenkarka na świecie i pusykatdols jest jeszcze fajny

Edytowane przez Amrod dnia 10/01/2007 17:36
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
czlowiek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 10/01/2007 21:00
Odtwarzam najemnika nie tylko dlatego ze sprzet jest drogi. Jest to moim zdaniem troche "bezpieczniejsze" i sadze ze nawet jesli dostawal bym od babuni duze kieszonkowe, to nie zmienil bym zdania. Choc kto wie, moze moj pan nada mi kiedys jakas ziemie smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
Marcinek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 10/01/2007 21:20
Ja tam wchodzę również w zachowanie i mentalność


Czyli to musi być gra aktorska...męczące raczej. Płakać rzewnymi łzami z byle szczęścia, zamartwiać sie do głębi byle czym. Żeby wczuć się w diametralnie różną mentalność od naszej trzeba by się przez całą imprezę oddawać medytacji.

Jedni są indywidualistami i odtwarzają tych, których rzadko kto odtwarza(jak ja np.)


Znaczy kogo?

Odtwarzam najemnika nie tylko dlatego ze sprzet jest drogi. Jest to moim zdaniem troche "bezpieczniejsze"


Dlaczego bezpieczniejsze? Co rozumiesz przez słowo najemnik?
www.goods.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
Lampka
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/01/2007 21:26
Moja wypowiedź o kieszonkowym należy postrzegać odrobinę z przymrużeniem oka, miała uwypuklić o co mi też chodzi, a nie być braną dosłowniesmiley Ale co tam.

Zakładam, że odtwarzasz najemnika w obrębie jakiejś grupy-można wiedzieć jakiej i jak to się ma do "profilu" całości? Chyba, że tylko ja kieruję się naiwnie nazewnictwem kolejnych grup, a fakt faktem to moze nie mieć znaczenia w odzwierciedleniu profesji "zawartości"smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
Amrod
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:4
Dodane dnia 10/01/2007 22:22
Czyli to musi być gra aktorska...męczące raczej. Płakać rzewnymi łzami z byle szczęścia, zamartwiać sie do głębi byle czym. Żeby wczuć się w diametralnie różną mentalność od naszej trzeba by się przez całą imprezę oddawać medytacji.

Zaraz- to kodeks rycerski, i obyczaje są Ci obce?
Jedni są indywidualistami i odtwarzają tych, których rzadko kto odtwarza(jak ja np.)


Znaczy kogo?

Lewantyjczyka^^.


Doda jest wyjechana najlepsza piosenkarka na świecie i pusykatdols jest jeszcze fajny
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
Marcinek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 11/01/2007 00:53
Zaraz- to kodeks rycerski, i obyczaje są Ci obce?


Obyczaje pojmowane jako pewne czynności można odtworzyć, ale nie mozna odtworzyć samego podejścia do nich, nie mozna poczuć ich tak jak je czuli ludzie sredniowiecza.
www.goods.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
Amrod
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:4
Dodane dnia 11/01/2007 08:05
A ja myślę że można. Ideały rycerskie są skarbem wielu cywilizowanych społeczeństw.


Doda jest wyjechana najlepsza piosenkarka na świecie i pusykatdols jest jeszcze fajny
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
czlowiek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 11/01/2007 15:23
To kieszonkowe tez potraktowalem z przymrozeniem oka. Chodzi mi konkretnie o zwyklego piechociarza ktorego nie stac na zbyt drogi ekwipunek. W mojej "grupie" lacznie ze mna sa niestety tylko 2 takie osoby ktore maja taki plan jak ja, wiec do profilu calosci ma sie to slabo, ale staramy sie to zmienic.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
Marcinek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 11/01/2007 19:29
A ja myślę że można. Ideały rycerskie są skarbem wielu cywilizowanych społeczeństw.


Może jakaś pełniejsza wypowiedź? I czym są ideały rycerskie?
www.goods.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
Amrod
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:4
Dodane dnia 11/01/2007 20:18
Tzn. można zachowywać się jak Roland, Hrabia Monte Christo, Giaur czy Skrzetuski.A ideały rycerskie, czym są, to na pewno wiesz.Służenie panu, wierność damie, dotrzymywanie słowa... jest tego dużo.Można być rycerski bez miecza od Hurdalka, tylko trzeba się po rycersku zachowywać.


Doda jest wyjechana najlepsza piosenkarka na świecie i pusykatdols jest jeszcze fajny
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
Marcinek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 12/01/2007 13:18
Tzn. można zachowywać się jak Roland, Hrabia Monte Christo, Giaur czy Skrzetuski


Tzn co robić? Walczyć z poganami, Kozakami?

A ideały rycerskie, czym są, to na pewno wiesz.


Ideały rycerskie, to jest to o czym pisano w sredniowiecznej literaturze. A znudzeni panowie rycerze starali się odtwarzać takiego literackiego rycerza.

Służenie panu,


Nie mam pana. Komu mam służyć?

wierność damie,


Może żonie? Ideał rycerza miał żonę oraz damę, której słuzył i z którą sobie uzywał. Gdzie tu wierność? To ja jednak wolę nie być rycerski.

dotrzymywanie słowa...


Słowni są też ludzie, którym rycerz kojarzy z yyyyeee, albo podobną głęboką myślą.

Można być rycerski bez miecza od Hurdalka, tylko trzeba się po rycersku zachowywać.


Jeżeli ktoś pod dobre zachownia musi podszywać rycerskość, to prosze bardzo. Jednak świadczy to o braku wiedzy i chyba jakimś kompleksie.
www.goods.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
Amrod
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:4
Dodane dnia 12/01/2007 15:12
[quoteTzn co robić? Walczyć z poganami, Kozakami?[/quote]
Niekoniecznie.po prostu być indywidulaistą, potrafić zachować się przy stole itp.
Ideały rycerskie, to jest to o czym pisano w sredniowiecznej literaturze. A znudzeni panowie rycerze starali się odtwarzać takiego literackiego rycerza.

A tradycje pojedynkowania się, dotrzymywania słowa, uczciwej walki?
Nie mam pana. Komu mam służyć?

A ja wiem?Do partii się zapisz albo coś.Albo szanuj ojca.

Może żonie? Ideał rycerza miał żonę oraz damę, której słuzył i z którą sobie uzywał. Gdzie tu wierność? To ja jednak wolę nie być rycerski.

W średniowieczu małżeństwo było sprawą interesu.a wierności dotrzymywało się innej kobiecie.
Jeżeli ktoś pod dobre zachownia musi podszywać rycerskość, to prosze bardzo. Jednak świadczy to o braku wiedzy i chyba jakimś kompleksie.

Oj, bo zaraz posypią się ostrzeżenia za "całkowite odejście od tematu".


Doda jest wyjechana najlepsza piosenkarka na świecie i pusykatdols jest jeszcze fajny
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 2 z 2 < 1 2
Skocz do Forum:

36956549 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska