www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 19 2024 18:10:36
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Ogólne
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor Kogo odtwarzacie i dlaczego?
czlowiek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 22/10/2006 16:03
Więc może ja zaczne. Odtwarzam średnio zamożnego najemnika. Dlaczego? Gdyż nie bawi mnie bieganie w pełnych blachach, a odtwarzanie rycerza, czy innego szlachetnie urodzonego jest za bardzo zobowiązujące, i jakoś najłatwiej się utożsamiam z takim właśnie zbrojnym.

Proszę tylko o sensowne posty a nie takie w stylu: "Rycerza, bo jest git"
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
samyas
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/10/2006 10:25
No cześć! Podoba mi się pseudonim jaki obrałeś. Z jednej strony niepasujący i mało oryginalny, ale za to z drugiej jednoznacznie określający i powiedziałbym refleksyjny. Dobre, dobre.
To nie jest prawda, że najłatwiej utożsamić się z rycerzem. Wszyscy to robią ze względu na popularność ekwipunku i wymagania dokładnej ochrony ciała podczas starć. Prawie nikt nie zachowuje się dostatecznie godnie na swoją role. Pamiętaj jednak, że rycerstwo to dla większości zabawa albo jakiś kolejny LARP.
Zastanawiam się jednak co to oznacza "Odtwarzam średnio zamożnego najemnika". Jak mam to rozumieć? Masz średnie kieszonkowe? RR to nie gry RPG. Nie dostajesz tutaj żadnej roli. Odtwarzać można przedmioty, realia, zachowanie ale nie stan majątkowy. Powiesz pewnie, że pod słowem stan majątkowym miałeś na myśli rodzaj twojej zbroji. Chciałbym jednak zauważyć , że osoby, które WCIELAJĄ się w tą łatwą rolę bogatego rycerza zbierają bardzo długo na ten przywilej. Jest to wydatek liczony w tysiącach.
Pozdrawiam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
gotfryd z trzcianca
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 23/10/2006 11:42
Nie mogę się z Tobą zgodzić "człowieku" gdyż ja staram się przynajmniej stosować do kodeksu rycerskiego, który wisi nad moim łóżkiem. Nie mowie że zawsze mi wychodzi, czasem jest nawet trudno, ale w pewnym sensie czerpie z tego radość.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
czlowiek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 23/10/2006 15:45
Gotfrydzie:
Samo stosowanie się do kodeksu rycerskiego nie jest rzadnym odtwarzaniem rycerza. W praktyce wiadomo jak to naprawdę z tym honorem było. Pozatym by odtwarzać rycerza jak już kiedys na tym forum wspomnialem, trzeba miec swoj poczet, sluzbe, giermka, trzeba byc pasowanym, trzeba miec konia, i "wyjsciowe" ubranie oczywiscie wykluczam posiadanie ziemi i wlasnych chlopow bo jest to troche nierealnesmiley. Ale reszta z tych rzeczy jest jak najbardziej realna, choc trudna. Poprostu musi sie znalezc ktos na tyle twardy by sie zgodzic by byc takim sluzacym.

Samyasie:

Ja staram sie przeniesc w tamta epoke. Stan majatkowy odtwarzam poprzez swoj ubior, zbroje itp. (jak sam zgadles). Na zbroje potrzeba grubych tysiacow, ale jak juz powiedzialem to nie wszystko, bycie rycerzem nie bylo tanie.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
gotfryd z trzcianca
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 23/10/2006 15:56
Nie neguje tego. wiedz jednak że w dzisiejszym świecie(szczególnie w dzisiejszym) rycerz nie musi chodzić w zbroi z giermkiem przy boku.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
czlowiek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 23/10/2006 16:49
gotfryd z trzcianca napisał/a:
Nie neguje tego. wiedz jednak że w dzisiejszym świecie(szczególnie w dzisiejszym) rycerz nie musi chodzić w zbroi z giermkiem przy boku.


Co to znaczy "nie musi"? W sumie to nikt nic "nie musi". Mozemy biegac w skorzanych spodniach z drewnianymi mieczami i mowic ze odtwarzamy sredniowiecze.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
gotfryd z trzcianca
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 24/10/2006 10:47
Chodzi mi o postawy moralne pewne wartości wzorowane na idealnym (nie chce tym nikogo urazić) rycerzu.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
samyas
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/10/2006 15:50
Przepraszam. Wszystko się zgadza, ale .... Czy my mówimy o odtwarzaniu średniowiecza czy o jakiś stan społeczny zwany neorycerstwem. Zasadniczy problem leży w czymś innym. Informacje o zachowaniu rycerstwa posiadamy z tekstów literackich. Chciałbym zauważyć, że były to teksty o charakterze parenetycznym. Ukazywały wzorce zachowania, nie odzwierciedlające realiów. W rzeczywistości normalny rycerz niczym nie przypominał Rolanda. Rycerze byli różni. Mordercy, rozbójnicy, hulacy, gwałciciele. I tyle. O czym my mówimy o odtwarzaniu historii. To jest ogólnie jakaś bajka.
Chodzi o to by się nie szczycić swoim stanem rycerskim, wymyślonym herbem czy inną niepradziwą głupotą. Z odtwarzania historii cały RR staje się wielką szopką, w której byle kto szczyci ukradzionym symbolem. Taka rzeczywistość.
Szanuję ludzi, którzy odtwarzają uzbrojenie XIV - XV w. najemników.
Pozdrawiam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
gotfryd z trzcianca
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 24/10/2006 15:58
Masz we wszystkim racje, ale czyż uosabianie się z takim Rolandem nie pomaga, może się myle byź może to przeszkadza. Według mnie jednak człowiek który robi coś nie wierząc w to co robi nigdy tego nie zrobi dobrze.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
czlowiek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 24/10/2006 18:28
samyas napisał/a:
Przepraszam. Wszystko się zgadza, ale .... Czy my mówimy o odtwarzaniu średniowiecza czy o jakiś stan społeczny zwany neorycerstwem. Zasadniczy problem leży w czymś innym. Informacje o zachowaniu rycerstwa posiadamy z tekstów literackich. Chciałbym zauważyć, że były to teksty o charakterze parenetycznym. Ukazywały wzorce zachowania, nie odzwierciedlające realiów. W rzeczywistości normalny rycerz niczym nie przypominał Rolanda. Rycerze byli różni. Mordercy, rozbójnicy, hulacy, gwałciciele. I tyle. O czym my mówimy o odtwarzaniu historii. To jest ogólnie jakaś bajka.
Chodzi o to by się nie szczycić swoim stanem rycerskim, wymyślonym herbem czy inną niepradziwą głupotą. Z odtwarzania historii cały RR staje się wielką szopką, w której byle kto szczyci ukradzionym symbolem. Taka rzeczywistość.
Szanuję ludzi, którzy odtwarzają uzbrojenie XIV - XV w. najemników.
Pozdrawiam.


Zgadzam się. Wzorce byly bardzo czesto inne niz rzeczywistosc. Przykladem moze byc Jan z Czernej, swego czasu pan na Bolkowie ktory slynal z rozbojow, gwaltow i grabiezy, ostatecznie powieszony przez Bolkowskich mieszczan. Ale jednoczesnie nie mozemy takze stwierdzic ze wszyscy rycerze byli zli, bylit ez tacy ktorzy stosowali sie do kodeksu honorowego, mialem o kilku takich w pewnej ksiazce jak ja znajde to zamieszcze cytaty smiley. Zawsze dobrzy i zli. Pozatym mowiac o rycerzach nie chodzilo mi tylko o tych co stosuja sie do kodeksu, ale ogolnie o stan, itp. idp.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
samyas
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/10/2006 01:36
Tak się zastanawiam. Mowa tu o jakimś kodeksie, zasadach zachowania rycerzy. Może czegoś nie doczytałem w historii, ale zdaje mi się, że owe rycerskie zasady to było oddanie Bogu i wierna służba królowi. Szczególny szacunek wobec dam wynika chyba wprost z miłości dworskiej. I chyba nie wyglądało to jak poradnik dżentelmena. Zdaje się, że coś takiego jak kodeks rycerski nie istniał. Jest to bujda wymyślona przez późniejsze epoki. Taka idealistyczna wizja.
Pozdrawiam marzycieli!


Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
Dobrogost
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 25/10/2006 08:43
Wydaje mi sie że troszkę odeszliście szanowni Państwo od głównego tematu - myślę że cała nasza wiedza o czasach dawnych obarczona jest bagażem kolejnych pokoleń - legend, wizji literackich, propagandy i wielu innych czynników - nawet teraz my dokładamy swoją cegiełke - natomiast jeżeli ktoś chce odtwarzać najemnika - to ma do tego prawo i nie musi być pasowanym - byle robił to w miarę dobrze tzn. opierał sie na źródłach. Dotyczy to równiez pozostałych osób które zajmują sie rekonstrukcjami historycznymi - co do rycerzy, giernków i całego orszaku itp. rzeczy - cóż to nie te czasy, żyjemy w XXI w. i ani stroje i przedmioty które odtwarzamy nie są w pełni historyczne, ani my nie myślimy tak jak 500 czy 1000 tal temu więc całe to odtwarzanie historii ma dla mnie formę aktywnej edukacji i rekonstrukcji na zasadach zdroworozsądkowych, bez zabawy w "Xeny" czy inne takie ale z drugiej strony bez stania w deszczu, po kolana w błocie czy innych rzeczy które mają swoje historyczne konotacje a są zdecydowanie szkodliwe dla zdrowia.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
gotfryd z trzcianca
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 25/10/2006 14:49
Tak masz racje, ja sam zgadzam się z wami, a sprzeczałem się dla zasady. Mam nadzieje, że nikogo nie obraziłem
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
zaciekawiony
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 28/10/2006 20:57
Ja akurat nikogo nie odtwarzam. Jakkolwiek jest to mocno nęcące, i ciekawe, to jednaj sądzę że nie miał bym cierpliwości, i zacięcia aby się czymś takim zajmować. Chyba że mi się coś odmieni, to może.



posiedze tu tylko przez chwilkę.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
gotfryd z trzcianca
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 30/10/2006 11:10
Cociaż z drugiej strony nie można nazwać rycerzem rozbujnika, gwałciciela tylko dlatego, że nosił zbroje, tak jak dziś nie nazwiemy każdego kto posiada broń palną policjantem. Poza tym rycerze byli pasowani w kościołach, składali przysięgi. Czy do zakonów rycerskich mógł wstąpić każdy? Templariusze np. rekrutowali swoich członków z pośród najbardziej fanatycznycz krzyżowców całkowicie oddanych Bogu.


Bijcie w dzwony! Dmij wichrze! Wrzej toni!
Mamli umierać umre z mieczem w dłoni!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
Marcinek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 30/10/2006 14:59
Cociaż z drugiej strony nie można nazwać rycerzem rozbujnika, gwałciciela tylko dlatego, że nosił zbroje


Oczywiście, że gwałciciel nie mógłbyć rycerzem gdy posiadał tylko zbroję. Musiałbyć jeszcze pasowany. Rycerz tak naprawde może być gwałcicielem, masonem, dewiata seksualnym, gejem, giertychem bo bycie rycerzem to stan posiadania, przywilejów i obowiązków, a nie ducha.

www.goods.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
gotfryd z trzcianca
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 30/10/2006 15:21
Tak, ale odnosi się to tylko do upodoban seksualnych, co do stanu posiadania to jednak nie mogę się zgodzić gdyż tak jak wcześniej posłuże się przykładem templariuszy. Musieli przecież oddać zakonowi wszystki swoje majatki (rycerz pozostawał bez grosza przy duszysmiley)


Bijcie w dzwony! Dmij wichrze! Wrzej toni!
Mamli umierać umre z mieczem w dłoni!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
Marcinek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 30/10/2006 16:44
Nie wszyscy rycerze to Templariusze.
www.goods.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
czlowiek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 31/10/2006 19:14
Rycerz musiał byc szlachetnie urodzony i pasowany. No i raczej powinno go bylo stac na jakis w miare porzadny ekwipunek i konia.

Edytowane przez czlowiek dnia 31/10/2006 19:20
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kogo odtwarzacie i dlaczego?
Przemysl
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 01/11/2006 11:16
Rycerze są i teraz tylko trzeba dobrze patrzeć , gdzie ? uczciwy policjant , chłopak broniący słabszego na osiedlu , osoba pomagająca przepchnąć kobiecie zepsuty samochód . Ja tak rozumiem swoje rycerstwo , a to co robię w swoim bractwie nazwę powrotem do korzeni i dobrą zabawą w gronie takich szaleńców jak ja sam . Serdecznie pozdrawiam Przemysł !
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:

36879906 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska