www.GazetaRycerska.pl
 Marzec 19 2024 03:10:53
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Ogólne
Strona 1 z 3 1 2 3 >
Autor Witam Wszystkich
Bolvark
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/07/2010 10:13
Siemka, mam 16 lat i chciałbym zacząć coś robić (w sensie robienia kolczugi i zbierania kasy) żeby za parę lat móc dołączyć się do jakiegoś bractwa czy grupy pasjonatów wikingów, ale nie wiem od czego zacząć i ile by mnie taki wikiński ekwipunek mniej więcej kosztował?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Witam Wszystkich
JRafal92
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/07/2010 12:03
No to tak jeśli kolczugę sam zrobisz to już jesteś około 400-500 zł do przodu . Ale i tak potrzeba Ci będzie jeszcze trochę kasy .
Hełm (szyszak lub 'okularowy) cena około 200-400 zł
Tarcza ( okrągła) cena około 300 zł
Karwasze cena około 50 do 150 zł
broń ( miecz lub topór ) cena około 300-400 zł
do tego przeszywanica jakieś 200-400 zł
i jaszcze elementy skórzane (paski,buty itp.)
no i jeszcze elementy lniane takie jak ubranie
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Witam Wszystkich
Bolvark
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/07/2010 12:25
chyba dobrych parę lat będę zbierał na to wszystko, ale nie zrezygnuje bo zawsze fascynowały mnie walki rycerskie itp.a ceny mnie trochę przerażają. O tarcze nie muszę się bać bo już jedną (porządną) mam. Kolczugę zrobię sam. A od czego lepiej zacząć od kupienie przeszywanicy czy od robienia kolczugi?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Witam Wszystkich
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/07/2010 12:37
bolvark
ceny? zapraszamy do XV ... wtedy dopiero zobaczysz co to są ceny...
Swoją drogą najpierw zacznij od odzieży... później myśl o uzbrojeniu. A nuż się okaże, że to nie to co myslałeś, wtedy będziesz kilkaset złotyh do przodu.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!

Edytowane przez ^AdminIsAway dnia 05/07/2010 12:38
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Witam Wszystkich
JRafal92
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/07/2010 12:40
Nie opłaca się robić kolczugi w ciemno. Żebyś mógł zrobić kolczugę musisz znać swoje wymiary w pzreszywce a i tak trzeba zostawić więcej luzu żeby łatwo było ubierać i zdejmować kolczugę . Tylko przy kupnie przeszywki musisz wybrać typ na wiek który chcesz odtwarzać najlepiej taką jakie mieli wikingowie
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Witam Wszystkich
Bolvark
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/07/2010 14:10
Jeśli chodzi o kasę to dla takiego 16-latka jak ja 1500 zł to majątek, ale mniejsza o to. przeszukałem internet i znalazłem parę rzeczy i w sumie spodnie,koszula,przeszywanica,karwasze,tarcza,miecz i hełm wyszłoby ok. 1220 zł., do tego potem jeszcze jakieś rękawice i dodatki. Do 18-tki chyba się wyrobie, a kolczugę już wcześniej zacząłem robić i robię kółeczkami o średnicy 0,8 cm, splotem 4w1 ale zaczekam na przeszywanice. Wielkie dzięki za informacje.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Witam Wszystkich
JRafal92
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/07/2010 14:53
Ja sam sobie przygotowuje uzbrojenie a przy okazji uczę się płatnerstwa . Chcę wykonać zbroje na 2 poł. XIV wieku . jak do tej pory zrobiłem Nogi płytowe (nagolennice+bigwanty) , płaty ,naramienniki , kolczugę , ręce płytowe (prawie skończone) i teraz jestem w trakcie wykonywania Hełmu Typu klappvisier i Rękawic klepsydrowych . A dopiero w tym roku mam 18nastke tak że na następny sezon będę w pełni gotów

Edytowane przez JRafal92 dnia 05/07/2010 14:54
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Witam Wszystkich
Valgard
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/07/2010 16:19
Bolvak.

Sam należe do Drużyny Wikingów, jestem co prawda słowianinem, ale jeżeli chodzi o koszty zabawy, nie są takie drogie jak w późniejszym średniowieczu. Tzn. Hełm mozesz kupic, jakiś żebrowy np. norman. lub okular polecam :
www.rzemieslnik-lubosz.prv.pl ... jest to bardzo dobra strona z której polecam hełmy. Czepiec, przeszywanice możesz przecież uszyc sam,
halla.mjolnir.pl - tam są wykroje wszystkiego.
Wystarczy kupic lnu, dratew.. bardzo dobrą igłe, przyszykowac kombinerki.. a przeszywanice wypchac runem owczym filcowanym lub czymś historycznym, znajdziesz to na halli. Miecz? polecam miecze Army, warto za nie wydac troche kasy, kupisz sobie skóry na karwasz, rękawice.. co nie powinno wyjsc Ciebie drogo, i możesz zacząc sie świetnie bawic.. smiley Sława!
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Witam Wszystkich
_czarny_
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/07/2010 21:17
Łatwo się pisze, ja bym na przykład nie zdołał rady sam nic konkretnego uszyć. Nawet gdybym próbował na pewno bym coś schrzanił. Próbowałem sobie kilka miesięcy temu (4-5) sam zrobić pieszczochę, igłę połamałem i do tej pory jej nie skończyłem. Kupiłem sobie niedawno lepszą igłę ale trudno mi się do czegoś takiego zabrać, szycie pochłania dla mnie za dużo czasu i przede wszystkim cierpliwości, trudno uzyskać konkretny rezultat. Krótko pisząc osobiście uważam, że nie każdy nadaje się do z pozoru łatwej manufaktury jaką jest np. szycie, lutowanie.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Witam Wszystkich
Bolvark
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/07/2010 22:17
Valgard wielkie dzięki za linki, napewno skorzystam, myśle że z szyciem nie będzie tak źle (jak to dobrze mieć babcię krawcową) apropo czepca, czy jest obowiązkowym ekwipunkiem, w sensie czy nie może np. pod hełmem być skórzanego podszycia?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Witam Wszystkich
Valgard
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/07/2010 22:45
Mogłoby byc, ale ja osobiście preferuje dobre czepce, samemu tez idzie zrobic dobry, ogólnie czepiec doskonale chroni kark jak i policzki i (nawet) zęby. Doskonale tez wytłumia uderzenia, co przy uderzeniach brodaxa (dun) jest niezbędnym elementem. Więc naprawde BARDZO polecam czepiec. Wracając do szycia - jest bardzo relaksujące, a przy szyciu przeszywanic, czepców.. polecam sobie obwinąc plastrem miejsca w palcach narażone na przetarcia, lekkie kombinerki do pomocy.. przeszywania i jakas dobra muzyczka. smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Witam Wszystkich
Bolvark
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/07/2010 11:26
Jeszcze się namyśle z tym hełmem, ale to potem, narazie zajmę się tą przeszywanicą, a puki jej nie zrobię chciałem te paski kółek kolczych przeznaczyć na zrobienie rękawic, ale czy to będzie poprawne historycznie? Bo jak oglądałem walki z wolina czy jak byłem w ogrodzieńcu to nie widziałem żeby ktoś miał rękawice kolcze, raczej wszystko było skórzne.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Witam Wszystkich
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/07/2010 11:39
A ja Ci radzę uszyć sobie strój, i pojeździć po imprezach. Wtedy stwierdzisz czy to w ogóle coś dla ciebie. Zresztą, podstawa to właśnie strój cywilny, a nie zbroja.


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Witam Wszystkich
Bolvark
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/07/2010 11:56
Tak wiem że nie da się ciągle chodzić w pancerzu, ale strój to nie problem, mam w rodzinie kogoś komu dam krój i uszyje bez problemu, a buty i resztę dokupię, a jeśli chodzi o stwierdzenie czy mi się to podoba czy nie, to już w wieku 8 lat fascynowali mnie wikingowie, ich kultura i sposób walki. W podstawówce robiliśmy z kolegami zbroje z kartonu, i inne sprzęty byle by się tłuc , nawet z łuków do siebie strzelaliśmy ale mniejsza o to, po prostu podoba mi się to, i nie myśl o mnie w ten sposób że jakiś nastolatek ubzdurał sobie i za parę dni zachce mu się czegoś innego i znów będzie się przy tym upierał.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Witam Wszystkich
Bolvark
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/07/2010 13:49
A wracając do tematu, co sądzicie o tych rękawicach?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Witam Wszystkich
Valgard
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/07/2010 14:57
Szczególnie popularne wśród Normańskich Rycerzy, Słowianie, Wikingowie.. no, spotykam się z rękawicami kolczymi nawet często, ja jednak wole bezpiecznie uzywac skórzane, poza tym.. skórzane chyba nawet i lepiej bronią.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Witam Wszystkich
Bolvark
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/07/2010 16:04
Poszukałem troszkę i jednak wikingowie (ogółem, i ci teraźniejsi) noszą rękawice kolcze więc ja też się za nie zabiorę, a co do tego że skórzane rękawice są bezpieczniejsze to nie myślę żeby to była aż taka różnica, przecież pod warstwą kolczą też zrobię przeszywkę, która (myślę że skutecznie) wytłumi uderzenie. A poza tym to jeszcze fajnie będzie wyglądać z kolczugą.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Witam Wszystkich
sebas-1992
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/07/2010 11:53
Ja mam rękawice kolcze, jako wytłumienie użyłem filcu 5 mm. Rękawice spawalnicze, ale chcę zmienić na skórzane. Wg mnie bardzo dobrze chronią i nic nie czuć.


Bractwo Rycerzy Ziemi Elbląskiej
6865485 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Witam Wszystkich
Valgard
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/07/2010 15:52
Zależy z kim walczysz, polecam rękawice skorzane 3x lub więcej smazone w wosku pszczelim, nachodzące płytki, + 5 mm skóra niesmażona i filc.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Witam Wszystkich
rycek_askan
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/07/2010 16:01
Bolvark przede wszystkim nie zrób tego błędu który ja bym popełnił: znajdź bractwo! Co z tego że masz 16 lat? Dużo młodszych jest już w bractwach, dobrze ktoś tam pisał żeby skupić się na stroju cywilnym i pojeździć po imprezach, nabyć znajomości co jest bardzo ważne. Jeśli masz kogoś, od kogo możesz się nauczyć wyrobu tego co Ci potrzebne to uśmiechnij się do niego. Umiejętność wyrobu własnego ekwipunku to bardzo duży plus, dlatego że jak to sam zrobisz to będziesz wiedział czego używasz i nie jesteś narażony na kupno bubla.


Pierwsze polskie stowarzyszenie turniejowe "Liga Baronów".

Podążajcie za mną, kiedy atakuję
Zabijcie, jeśli się wycofam
Pomścijcie gdy zginę...
19824088 Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 3 1 2 3 >
Skocz do Forum:

36737904 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska