www.GazetaRycerska.pl
 Marzec 28 2024 19:07:40
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | FORUM OGÓLNE | Ogólne
Autor Samodzielne bicie monet
@bocian
Super Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/09/2009 21:40
Ktoś z Was zajmuje się lub zajmował biciem monet?

Chodzi nie o wspomozenie domowego budzetu smiley ale o bicie okolicznosciowej monety - żetonu z aluminium.

No i tutaj o ile spokojnie moge sam wykonac w swoim warsztacie wykrojniki i tlocznik to o tyle nie mam wiedzy jak wykonac - wygrawerowac samodzielnie stempel.

Moze macie jakies porady albo namiary na bieglego w tej sztuce mincerza?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Samodzielne bicie monet
Mamut
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/09/2009 23:13
bocian napisał/a:
bicie okolicznosciowej monety - żetonu z aluminium.


jesteś pewien, że chcesz koniecznie użyć tego materiału??


Kdož jste boží bojovníci a zákona jeho,
prosteš od boha pomóci a doufejtež v něho.
Že konečně vždycky s ním zvítězíte!
1199819 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Samodzielne bicie monet
@bocian
Super Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 17/09/2009 17:22
Tak, jako ze beda to bite monetki okolicznosciowe na roznych festynach w tysiacach sztuk i rozdawane za darmo. Wiec kwestia ceny materialu jak i latwosci w biciu aluminium, sprzet do bicia moze byc lekki i rozbieralny.

Do tego powienien sprawiac wrazenie unikalnego, wykonanego surowa technika, wrecz niezbyt dokladnego z przesunieciem awersu i rewersu.

No i koloru srebrnego.

Stad pytanie o technike wykonania, nie chce zeby matryca byla wykonana obrabiarka numeryczna, ma to byc niedoskonale jak z recznej sredniowiecznej mennicy.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Samodzielne bicie monet
rycek_askan
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 19/10/2009 17:36
też ostatnio myślałem nad czymś takim. Mennice kosztują od 500zł wzwyż, ale jak to zwykle w naszym pogiętym we wszystkie strony kraju, na każdą pracę trzeba mieć pozwolenie, ale zresztą rób jak chcesz, nie sądzę żeby się ktoś ciebie czepną, jak będziesz sobie w zimę stukał monetki a w lato sprzedawał na jakichś turniejach. Dobra i przyjemna robota, tylko pozostaje dylemat nad materiałem, mówiłeś aluminium? Sądzę że to zły pomysł, aluminium jest bardzo nietrwałe i plastyczne. Mam taką jedną monetę zrobioną za pomocą takiej niedokładnej matrycy, bardzo ładnie wygląda i jest zrobiona z materiału twardego, lecz wygląda on na tani, natomiast za chiny ludowe nie dojdę co to za metal smiley


Pierwsze polskie stowarzyszenie turniejowe "Liga Baronów".

Podążajcie za mną, kiedy atakuję
Zabijcie, jeśli się wycofam
Pomścijcie gdy zginę...
19824088 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Samodzielne bicie monet
Alvaron
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 19/10/2009 19:05
Chcesz otrzymywac monety bite jednostronnie czy z awersem i rewersem? Chociaż trochę głupie pytanie zadałem, bo jednostronne bicie weszło już w XII wieku (czyli otrzymany towar byłby akurat historyczny) i nie dośc, że było łatwiejsze to można było miec większe pole do popisu w sprawie emblematu i napisu na monecie.
Jeśli chodzi o stempel to możesz:
- Odlac go a następnie podnisc jego wytrszymałośc obróbką cieplną
- Zamówic u grawera laserowego
- Obróbka skrawaniem na gorąco
- Użycie miniszlifierki precyzyjnej na metalu wcześniej wyżarzanym zmiękczająco

Jeśli chodzi o bicie monet (jest to informacja dla nieznających tematu, a ciekawych) to można to robic na zimno lub gorąco - wszystko zależy od blaszki z której ma powstac moneta jak i materiału stępla. Jeśeli ktoś chciałby zobaczyc cały proces powstawania monety (dawnymi sposobami) to proszę szukac filmów (np. na YouTube - bo ostatnio jest tam wiele ciekawych informacji) poprzez wpisywanie hasła "coin striking".

P.S. @bocian, a może spróbowałbyś wykonac kilka odlewów jakiś medali - to idzie lepiej niż świeże bułeczki (no ale już nie za darmo), a tak przy okazji jak już będzie taki festyn z gratisowymi upominakami to daj znacsmiley. Co do namiarów na mincerza to na FREHA w podobnym temacie zostało wymienionych kilku.


Faber est quisque suae fortunae


Edytowane przez Alvaron dnia 19/10/2009 19:15
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Samodzielne bicie monet
rycek_askan
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 19/10/2009 19:09
zgadzam się z tobą Alvaron, masz do wyboru 2 drogi, masowe bicie "dziadowych" monet, bądź detaliczne eleganckich.


Pierwsze polskie stowarzyszenie turniejowe "Liga Baronów".

Podążajcie za mną, kiedy atakuję
Zabijcie, jeśli się wycofam
Pomścijcie gdy zginę...
19824088 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Samodzielne bicie monet
Alvaron
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 19/10/2009 19:21
Cóż, nie miałem akurat tego na myśli. W końcu @bocian sam powiedział, iż jest to na produkcję masową zapewne w celu reklamy (tak jak to jest na targach odlewniczych - tam dają np. świeżo odlewane otwieracze do piwa za free). O odlewach precyzyjnie odlewanych wspomniałem tylko dlatego, iż rzeczywiście mogą służyc za jakieś nagrody na festynie historycznym lub też mogą byc gradką dla gawiedzi.


Faber est quisque suae fortunae
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Samodzielne bicie monet
rycek_askan
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 19/10/2009 19:27
o dobry pomysł, te "elitarne" monety może sprzedawać jako nagrody do konkursów czy coś.


Pierwsze polskie stowarzyszenie turniejowe "Liga Baronów".

Podążajcie za mną, kiedy atakuję
Zabijcie, jeśli się wycofam
Pomścijcie gdy zginę...
19824088 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Samodzielne bicie monet
Reset
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 20/10/2009 10:35
Współpracuję z zakładem grawersko-ślusarskim który wykonuje znaczki metalowe okolicznościowe starą metodą grawerską (tłoczone w metalu) mógłby z pewnością wykonać monety według wzoru.
Ale nie wiem czy było by możliwe wykonanie sprzętu przenośnego do bicia monet to już chyba duże koszty.
Jeszcze zapytam jak to by mogło wyglądać.


Adalbert Wangerin

Edytowane przez Reset dnia 20/10/2009 10:35
63703 http://www.cord.fora.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

36807687 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska