www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 24 2024 16:49:27
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA | Imprezy
Autor Lesnica
Erronis
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/10/2008 09:04
Dzisiaj o godzinie 12.00 zaczyna się Jarmark Jadwiżański
Impreza od lat organizowana w październiku, z okazji święta Jadwigi Śląskiej, gromadzi tłumnie fanów kultury średniowiecza oraz miłośników dobrej, plenerowej zabawy.
Coroczna obecność zapraszanych bractw rycerskich, które prezentują się w pokazach walk, broni oraz średniowiecznych konkursach, gwarantuje wiele niezapomnianych wrażeń.
W tym roku również pod Zamkiem obozowisko rozbije oddział zaciężnych.
Główną i najbardziej oczekiwaną atrakcją związaną z wizytą rycerzy na leśnickim zamku będą oczywiście pokazy walk z użyciem średniowiecznej broni: mieczy, toporów i halabard. Jednak bractwo rycerskie to nie tylko szczelnie okuci zbroją wojownicy, ale również towarzyszące im kobiety, giermkowie i kucharze, którzy również znajdą się w obozowisku. Tutaj będzie można między innymi przyjrzeć się z bliska misternie wykonanym elementom ubioru rycerskiego, łącznie z możliwością przymierzenia zbroi, spróbować swych sił w rzucie włócznią, toporem lub strzelaniu z łuku. Na uczestników o mniej wojowniczym zacięciu czekać będą warsztaty wyrobu papieru czerpanego, pisania gęsim piórem, tkactwa na tabliczkach oraz tańca dawnego. Podzamcze opanują linoskoczkowie, kuglarze i wędrowni artyści. Jedną z największych atrakcji z pewnością będzie I Jadwiżański Turniej Średniowieczny, w którym udział wezmą 3 osobowe zespoły reprezentujące instytucje oraz firmy działające w zachodniej części miasta.
Natomiast bardzo współczesnym akcentem podczas tegorocznego jarmarku będzie wystawa prac Tomasza Brody (www.tomaszbroda.pl), który w sposób satyryczny sportretował najbardziej charakterystycznych mieszkańców Leśnicy.
Ponadto jak co roku wokół zamku swoje stragany rozstawią handlarze, zaś ciepłe, rozgrzewające napitki i smaczne potrawy zapewni zamkowa karczma.
Zapraszam!

Szczegóły na stronie http://www.zamek.wroclaw.pl/wkrotce.htm


Gutta cavat lapidem, non vi, sed saepe cadendo!

Edytowane przez Erronis dnia 05/10/2008 09:04
445618 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Lesnica
Erronis
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 05/10/2008 18:47
Było wspaniale! Występy miało bractwo z Opola. Były warsztaty czerpania papieru, przymierzalnia, warsztaty tkackie, pisanie gęsim piórem... Nie powiem, hełmy żebrowe były niezłe, ale przyłbica była nierówno wykuta. Trochę rdzy, ale większość wypolerowana na połysk. Pod koniec miód pitny dał o sobie znać, więc co poniektórzy zbytnio się rozhasali smiley. Łucznictwo było najlepsze! Większość ludzi nie brała się nawet za łuk 25kilo naciągu, więc strzelali z "dziesiątki". Co najlepsze - brali strzały w DWA PALCE, albo nawet nie łapali za cięciwę, a za strzałę PRZED LOTKĄ! Nie powiem - wyróżniłem się z tłumu. Jako pierwszy złapałem 25-tkę i przebiłem słomianą tarczę na wylot. Poznałem łuk i posłałem trzy strzały w sam środek. Ludzie mi brawo bili. Ale żeby nie było, że sie przechwalam - rzut toporkiem i włócznią szedł mi wyjątkowo marnie... Niedługo postaram się wzbogacić tą relację. Jeśli ktoś tam był - niech pisze!


Gutta cavat lapidem, non vi, sed saepe cadendo!
445618 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Lesnica
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/10/2008 07:12
Ciesze się twoim szczęściem ale wyobraź sobie że dwa palce też są poprawną techniką strzelania. Chyba że trzymali tak strzalę, a nie cięciwe. Jeśli tak to nie ich wina bo niby skąd mieli wiedzieć? Po prostu nikt im nie pokazał jak się strzela..


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Lesnica
Erronis
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/10/2008 17:39
Niestety strzałę... Zgoda. Mogło nie wiedzieć powiedzmy te 50% ludzi... Ale sęk w tym, że Leśnica dużym miastem nie jest, większość mieszkańców to "imigranci" z okolicznych wiosek, więc na pewno w dzieciństwie tak się bawili. Ale tu nie umiał strzelać NIKT oprócz mnie i ludzi z bractwa oczywiście... To się nazywa urbanizacja... Dzięki bogu mieszkam na wsi! smiley


Gutta cavat lapidem, non vi, sed saepe cadendo!
445618 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Lesnica
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/10/2008 18:25
Erronis
nie wiedziałem że łuki są dalej w powszechnym użyciu...


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Lesnica
Korczak
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 06/10/2008 18:51
Wielu ludzi nie wie jak rozpalić ognisko a cóż dopiero z łuku strzelać...
To się nazywa po prostu postęp cywilizacyjny.


Żeby się zabawić,
trzeba kogoś zabić...
7305099 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Lesnica
Dawidzik
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/10/2008 07:58
Erronis napisał/a:
Niestety strzałę... Zgoda. Mogło nie wiedzieć powiedzmy te 50% ludzi... Ale sęk w tym, że Leśnica dużym miastem nie jest, większość mieszkańców to "imigranci" z okolicznych wiosek, więc na pewno w dzieciństwie tak się bawili. Ale tu nie umiał strzelać NIKT oprócz mnie i ludzi z bractwa oczywiście... To się nazywa urbanizacja... Dzięki bogu mieszkam na wsi! smiley


Leśnica to jest dzielnica Wrocławia.

Byłem przejściowo na tym jarmarku i nawet miałem podejść postrzelać ale zbyt duża kolejka mnie zniechęciła niestety smiley


Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Lesnica
Erronis
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 07/10/2008 14:48
Dawidzik: Jeśli byłeś po 13, to kolejki mogły być. Ja przyjechałem na godzinę przed rozpoczęciem, więc na luziku pogadałem, pooglądałem blachy, porzucałem toporkiem... Kolejki zaczęły się od momentu, gdy ja - nie chwaląc się - chwyciłem za 25-tkę. Wcześniej były koło niej puuuustki...

Death-Wish: Zgadzam się! Dlatego koło siebie zebrałem grupkę ludzi, którzy wolą dawniejsze czasy... No nic, koszty postępu...


Gutta cavat lapidem, non vi, sed saepe cadendo!
445618 Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

36934294 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska