www.GazetaRycerska.pl
 Kwiecień 25 2024 12:59:03
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA | Bractwa rycerskie
Autor Farby do tarczy i ogólna konstrukcja.
Drozdek
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 02/04/2007 13:50
Sława!
Przychodzę dziś z konkretnym zapytaniem: jakiej farby użyć do pomalowania tarczy? Bynajmniej nie pytam o kolor. smiley
A przy okazji tegoż tematu chciałbym zapytać jakich grubości sklejek używacie, czy obciągacie tarcze jakimś płótnem, jakich nitów używacie do mocowania umba i imacza, czy może wkrętów? Czym obijacie tarcze wokół? Blacha? Len?
Czekam na odpowiedzi.

A jeśli ktoś się jeszcze nie domyślił to chodzi o typowe "okrąglaki".
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Farby do tarczy i ogólna konstrukcja.
wredny tatar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 08/04/2007 21:08
polecam stronę : www.husyci.pl - Husycka Rota Piesza Małego Taboru. mają fajną fotogalerię na temat produkcji pawęży. myślę że może ci to w czymś pomóc .
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Farby do tarczy i ogólna konstrukcja.
Kordeus
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 21/05/2007 20:27
Witam,
tarczy nie obijamy blacha (nie, nie nie!) to jest niehistoryczne smiley Rant tarczy mozna obic/okleic gruba skora, a calosc tarczy kilkoma warstwami lnu. Tak jest dosc dobrze, i historyczniesmiley


"Tak! zemsta, zemsta, zemsta na wroga,
Z Bogiem i choćby mimo Boga!"
1396592 http://www.sielec.freha.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Farby do tarczy i ogólna konstrukcja.
jasmin
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/08/2007 09:15
Drozdek,
Najlepiej bys zastosowal do mocowania imaczy, umba gwozdzi kutych, o przekroju czworokatnym a nie takich zwyklych zamiast nitow. Darcza z desek bedzie miala zblizona mase do tarczy ze sklejki, mniej bedzie cie kosztowac i bolec jej utratasmiley)) Jako ze grubosc takiej tarczy nie przekracza - drewna - 1 cm - na rantach drewno mialo niekiedy tylko 5 mm grubosci, to ba obicie stosuj material w zaleznosci od znalezisc: czyli stal, skóra ... Podeprzyj tą robotę wykopaliskami a nie tym co kordeus pisze, bo pisze bzdurysmiley))
W polskich muzealnych zbiorach masz zarowno tarcze wykonane z metalu - i bojowe i paradne, tarcze czesciwo okute - chociazby paweze, jak i sa znane przyklady tarcz okraglych, gdzie przy nich znaleziono fragmenty okuc - jednakze polecam, nim zrobisz - poszukac wzoru oraz jak wykladalo to okucie i do czego sluzylo!
Zerknij na www.dagome.home.pl - tam pare osob wypowiada sie o wczesnych tarczach podajac wzory itp ...
Pozdrawiam
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Farby do tarczy i ogólna konstrukcja.
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 11/08/2007 08:37
jasmin
faktem jest że tarcze były okuwane (chociażby tarcza przeworska), ale jeśli sobie okujesz tarczę i będziesz próbował walczyć w bojówce lub bitwie to pewnie zaliczysz wylot z imprezy z wilczym biletem.


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Farby do tarczy i ogólna konstrukcja.
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 11/08/2007 09:32
O tarczy przeworskiej mamy już dyskusję na forum. Każdy kto chce sobie zabezpieczyć tarczę okuciami od razu o niej wspomina (zwłaszcza ludzie zajmujący się późnym średniowieczem co już samo w sobie o czymś świadczy).

A ja poproszę jakieś konkrety w kwestii okuwania metalem tarcz i tych metalowych tarczy bojowych (interesowało by mnie średniowiecze).

Pozdrawiam

Edytowane przez Andrzej dnia 11/08/2007 09:58
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Farby do tarczy i ogólna konstrukcja.
^AdminIsAway
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/12/2007 03:03
Andrzeju
dokładnie wiem kiedy kwitła Kultura Przeworska... ale mojej tarczy nie mam zamiaru okuwać, bo nadawała by się najwyżej na ścianę i to raczej jako mało estetyczny egzemplarz, już trochę przeszła...
Pozdrawiam


Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani

In gladio veritas!
7059175 http://republika.pl/igorzeler Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

36943778 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska