www.GazetaRycerska.pl
 Marzec 29 2024 13:35:38
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA | Bractwa rycerskie
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor Uzbrojenie
hrabia Gotier
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 12/11/2005 18:04
Jestem poczatkujacy i zastanawiam sie:
Gdzie mozna wzglednie tanio kupic zbroje?

Jak mozna latwo samemu sie uzbroic?

Lepiej zrobic samemu, czy kupic zbroje?

Edytowane przez hrabia Gotier dnia 13/11/2005 19:35
797803 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie
Reyki
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/11/2005 13:27
Najlepiej jest kupic u jakiegoś dobrego płatnerza.Ja osobiście polecam Jacka Materę lub Tomasza Kowalskiego.
Do czołówki płatnerzy należą także Maciej Tomczak i Łukasz Lewandowski(piękne zbroje ale drogie i terminy kosmiczne.

Mimo to polecam tych czterech płatnerzy.
5054080 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie
pirat
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/11/2005 19:57
ja sam robie jestem poczatkujacysmiley ale kto wie może za pare lat bede dobry albo wześniej narazie póki co udało mi sie zrobić karwaszesmiley


We pillage, we plunder, we rifle and loot. Drink up me 'earties yo ho!
2938518 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie
Stanislaw Szal
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 13/11/2005 20:05
Jeżeli chcesz względnie tanio i zrobić samemu, to njalepiej kolczuge. Nie jest skomplikowana, jeżeli chodzi o wykonanie. nie potrzebujesz do tego specjalnych narzędzi, a materiał jest dość tani.


9257316 http://my.opera.com/Stanis%C5%82aw%20Szal/about/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie
Messiah
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/11/2005 08:39
ano kolczugę najłatwiej, ale za to najwiękcej z nią jest piepszenia i zbawy, ja mam np. odcisk od kleszczy na palcu hehe ale warto, za to karwasze i hełm garnczkowy łatwo zrobić, ale to twój wybór hehe
8896274 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie
Reyki
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/11/2005 11:44
Ja kiedys biegałem w kolczudze i wiecie co?To jest sprzęt dla masochistów.Kolczuga która waży ok 30 kilogramów tylko przeszkadza w walce.

Jeśli chodzi o elementy kolcze tj. szorca czy wykończenie przeszywanicy pod pachami i czepiec (czasami także kaptur) kolczy to ok ale nie cała kolcza.

Za ciężka i niewygodna.
5054080 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/11/2005 13:58
To wygodniejsz jest płyta?? Kto mówi ze bycie wojem jest latwe?? I tak kolczuga jest jedną z wygodniejszych zbroji... A gdzie widziales kolczuge 30kg?? To jest ok10kg...
Zastanów sie co piszesz...smiley


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/11/2005 18:08
Czarny Rycerz napisał/a:
To wygodniejsz jest płyta?)

Oczywiście, ze jest wygodniejsza.
Poza tym (i tu Cię muszę rozczarwać) kirys jest lżejszy od kolczugi. Mało tego, płyta wymaga jedynie cienkiego kaftana pod "blachy" a kolczuga poza tym jeszcze przeszywanicy.

Co zaś się tyczy wagi kolczugi to jest to kwestia odtwarzanego okresu. Przełom wieków XIV i XV to "t-shirt" kolczy, ale wcześniej kolczuga sięgała kolan, miała długie rękawy (nierzadko od razu z rękawicami kolczymi, mitynkami), do tego jeszcze dochodziły nogawice kolcze. Policz się ile to razem warzy.
Dodam jeszcze, ze tarcze wówczas były większe (a co za tym idzie cięższe).

Pozdrawiam

Edytowane przez Andrzej dnia 14/11/2005 18:09
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie
Stanislaw Szal
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/11/2005 21:22
Oczywiśćie płyta jest lepsza od kolczugi prawie w każdym okresie. Jednak jeżeli ktoś odtwarza XIII wiek to tylko pancerz kolczy.

A co do 30kg... Miałem kolczuge: kółka 8mm, drut 1,4 do kolan i dlugie rękawy. Razem z kapturem kolczym (z tych samych kółek) ważyla 15kg.


9257316 http://my.opera.com/Stanis%C5%82aw%20Szal/about/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/11/2005 21:58
To na wiek XIII dolicz jeszcze nogawice kolcze (a co do 30 kg, to nie ja to napisałem :-).
Pozdrawiam

Edytowane przez Andrzej dnia 15/11/2005 10:37
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie
hrabia Gotier
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/11/2005 15:59
Messiah napisał/a:
ano kolczugę najłatwiej, ale za to najwiękcej z nią jest piepszenia i zbawy,


Szkoda ze kolczuga jest taka ciezka.
Z jakiego drutu mam zrobic kolczuge, tak na poczatek?
Pozdrawiam
797803 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie
Reaper
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/11/2005 19:40
to skoro juz jestesmy przy pytaniach z jakiego materialy wykonales karawasze pirat , bo ja probowalem ze skory ale strasznie dziwne wyszly znaczy eee... no nie wyszly smiley masz moze jakis adres z instrukcjami albo jakas rade dla poczatkujacego ? btw. czy rekawice kolcze wykonane z rekawic roboczych obszytych przeszywka z filcem w srodku zapewnia mi nalezyta ochrone i czy zostane w nich dopuszczony do walk ? :smiley
che, jow i wogole smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/11/2005 07:13
Ponoc do robienia rekawic kolczych najlepsze są spawalniczesmileyale nie jestem pewien bo nigdy nie robilem...smiley


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie
Messiah
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/11/2005 13:06
ja tam do rękawic kolczych zakupie skurzane, gróbe rękawice robocze, i chyba poszukam takowych w Niemczech, apropos, słyszałem że w niemczech można dostać już gotowe rękawice kolcze, są one robione dla rzeźni(ubojni zwierząt) żeby pracownicy nie pocieli sobie rąk krojąc tasakiem mięso, ciekawy motyw
8896274 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/11/2005 19:52
Nie tylko w Niemczech. Rękawice kolcze to cześć ubrania ochronnego ale z tego co wiem raczej nie bardzo chronią przed mocnymi uderzeniami a do tego tak na prawdę nam są potrzebne rękawice (cięcia ostrą bronią nam raczej nie grożą).
Pozdrawiam
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie
Stanislaw Szal
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/11/2005 21:28
Rękawice kolcze tłumią część impetu uderzenia. Jednak nie dają pełnej ochrony (uważam, że nawet płytowe nie dają). Rękawice spawalnicze się nadają, jednak nie są one historyczne (niestety). Zresztą podobno nie znaleziono nigdzie dowodów na istnienie rękawic kolczych... Jak dodatkową ochronę najlepiej dać pod splot koczy jakąś dość grubą skóre lub tak jak było mówione wcześniej filc.

Pozdrawiam.


9257316 http://my.opera.com/Stanis%C5%82aw%20Szal/about/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/11/2005 21:52
Elementy kolcze nie chronią przed uderzeniami ale cięciami.
Nic nie daje pełnej ochrony, jest to kwestia tego czym dostaniemy i z jakiej siły. Rękawice płytowe mają jednak ta przewagę, są sztywne, dzięki temu przejmują siłę uderzenia i chronią też stawy palców.

Rękawice kolcze istniały. Często były jednolitym elementem kolczugi i nazywały się mitynki.

Pozdrawiam

Edytowane przez Andrzej dnia 16/11/2005 21:53
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie
Stanislaw Szal
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 16/11/2005 22:13
Tak. Istniały jako jednolity element kolczugi. Jednak nie było rękawic jako odrębnego elementu. Nie istniały między X a XII wiekem na terenach Europy (przynajmniej nie znaleziono dowodu, że istniały).


9257316 http://my.opera.com/Stanis%C5%82aw%20Szal/about/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie
Messiah
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 17/11/2005 15:36
wiele rzeczy nieznaleziono, które jednak mogły być, ludzie kiedyś byli także ludźmi, więc myśleli podobnie, a ja myślę że rękawice kolcze się przydadzą, więc oni pewnie też tak myśleli
ale pojechałem filozoficznie smiley
8896274 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Uzbrojenie
pirat
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 17/11/2005 15:38
odpowiadajac na posta reaper'a karwasze robiłem z blachy zimno-walcowanej 1,5mm. Wszelkie instrukcje i porady płatnerskie znajdziesz na stonce http://www.moonforge.prv.pl/


We pillage, we plunder, we rifle and loot. Drink up me 'earties yo ho!
2938518 Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:

36812133 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska