www.GazetaRycerska.pl
 Marzec 28 2024 18:32:02
Logowanie
Login

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
MyViMu.com
Pokaż swoją kolekcję w MyViMu.com
Nawigacja
Główna
  Strona główna
  Artykuły
  Galeria
  Galeria Użytkowników
  Forum
  Księgarnia Rycerska
  Linki
  Kontakt

Archiwum Gazety
  Wszystkie numery

Chwarszczany
  Projekt Chwarszczany

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 3,879
Najnowszy Użytkownik: Drengr
Zobacz Temat
www.GazetaRycerska.pl | REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA | Bractwa rycerskie
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor RADY NA DOBRY POCZĄTEK
Avalar
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 03/10/2005 15:56
-------------

Edytowane przez Avalar dnia 05/01/2010 00:19
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RADY NA DOBRY POCZĄTEK
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 04/10/2005 07:33
A czy miedzy 13 a 15 wiekiem bardzo zmienil sie ekwipunek? Masz moze strony gdzie sa ryciny lub jakies informacje?
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RADY NA DOBRY POCZĄTEK
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 14/10/2005 20:54
Czarny, różnica pomiędzy XIII a XV wiekiem jest znaczna (mało tego, w każdym z tych wieków uzbrojenie jak i ubrania znacznie się zmieniały).
Poradnik stroju jest na stronie www.bagrit.pl .

Avalarze, jeśli chcesz dawać dobre rady to nie pisz głupot. Tunika i buty to żaden strój (na jakąkolwiek epokę).

Co się zaś tyczy datowania to 50 lat jest zbyt rozległym okresem. Najlepiej wybrać jakąś konkretną datę (np. jakiegoś ważnego wydarzenia) i starać się do niej dopasować przyjmując ramy czasowe 10-20 lat wstecz.

Uzbrojenie najlepiej zbierać nie przypadkowo (co się trafi) ale z jakimś sensem (np. myśląc o tym co nam będzie potrzebne do treningu).

Pozdrawiam

Edytowane przez Andrzej dnia 14/10/2005 20:54
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RADY NA DOBRY POCZĄTEK
Reyki
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/12/2005 01:58
Ja osobiście doradzam konkretne wydarzenie i +/- 10 lat (np.Grunwald 1410 to okres 1400-1420.

Lub Agincourt 1415 (1405-1425).

Są to najpopularniejsze daty.I najpopularniejszy okres odtwórczy w naszym kraju.

A tunika i buty to nie jest strój.

Na początek każdy powinien miec gacie,nogawice,koszulę,dublet,buty i nakrycie głowy.

Absolutne minimum to koszula,gacie,nogawice,buty.

Dla kobiet to giezło,buty,suknia spodnia,suknia wieszchnia i nakrycie głowy(żadne diademy i korony)


Uzbrojenie jednolite historycznie i najlepiej jak się zaczyna od rękawic i hełmu a nie jak to się przyjęło u nas w kraju że każdy na początku kupuje miecz(u mnie w bractwie prawo do noszenia miecza mam tylko ja).

5054080 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RADY NA DOBRY POCZĄTEK
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/12/2005 06:48
Zgadzam sie z tobą Reyki że nie oplaca sie na poczatku kupowac miecza. Ja dopiero teraz to sobie uswiadamiamsmiley Ale zrobilem tak chyba dlatego ze myslalem ze najlepiej zacząc od mieczasmiley


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RADY NA DOBRY POCZĄTEK
Reyki
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 22/12/2005 23:33
No i co z nim zrobisz jak nie masz hełmu ani rękawic a o przeszywanicy nie wspominając?
5054080 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RADY NA DOBRY POCZĄTEK
Bartosz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/12/2005 10:28
Można zawsze pożyczyć od kogoś. Zakładając iż masz takich znajomych
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RADY NA DOBRY POCZĄTEK
Reyki
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 23/12/2005 19:26
A znasz takie powiedzenie "dobry zwyczaj,nie pożyczaj"??

Ja już nikomu sprzętu nie pożycze bo wiele osób nie dba o swoje a co dopiero o cudze.

Najpierw kupić rękawice,następnie hełm,przeszywanicę a na końcu miecz.
5054080 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RADY NA DOBRY POCZĄTEK
Bartosz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 24/12/2005 23:03
powiedzenie znam, ale były czasy w których musiałem pożyczać. No były to zawsze stare przedmioty które osoba ta przestała już uzywać.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RADY NA DOBRY POCZĄTEK
LuNaTiC
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 09/02/2006 23:44
Witam
Nie wiem za bardzo od czego zacząć... w końcu to mój pierwszy post smiley.
A więc może w ramach przedstawienia. Mam 17 lat, rycerstwem interesuję się od jakiegoś czasu. Lecz niestety moje zainteresowania obejmowały jak na razie tylko walkę. Dopóki nie trafiłem na to forum. Mam swoją zasadę - jeśli rejestruję się na jakimś forum i mam zamiar się udzielać staram się całe przeczytać - żeby nie powtarzać jakiegoś pytania. W chwili gdy piszę tego posta jestem gdzieś w 75 % smiley. Z tego co przeczytałem dowiedziałem się dużo więcej o istocie tego zainteresowania. To nie tyle walka jest fantastyczna co historia i poczucie tego klimatu.

Na początku chciałem założyć nowy temat by o to zapytać, lecz nazwa tego doskonale pasuje do mego pytania. Otóż jestem w bractwie, które raczej mnie dużo o RR nie nauczyło... właściwie nic. A więc proszę Was, drodzy użytkownicy tego forum, o radę i jednocześnie pomoc. Jak już wyczytałem, powinienem dobrać epokę. Myślę, że XV wiek będzie właściwy (konkretnie 1400-1420 lata). Pozatym chciałbym to dopasować do mojego sprzętu (zrobiłem głupi bład - kupiłem za szybko). Mam miecz (http://img241.imageshack.us/my.php?image=35bn.jpg), przeszywkę (http://img280.imageshack.us/my.php?image=image0336ga.jpg) i kolczugę własnej roboty (1,6 drut, 8mm kółka, ocynk, splot 4w1, w kształcie t-shirta). W miarę jak czytam to forum to chyba zdecyduję się na XV-wiecznego krzyżowca. Czy sprzęt jest w porządku pod takiego wojaka?

Kolejna prośba. Moja wiedza na temat historii ogranicza się niestety do poziomu gimnazjum i szkoły średniej. I chcę teraz ten jakże karygodny błąd naprawić smiley. Także pytam o książki, które warto przeczytać na początek. Był już temat na tym forum (Pan Andrzej proponował książki Nadolskiego ai paru innych użytkowników o templariuszach), jednakże prosiłbym o bardziej wyczerpujące odpowiedzi i o konkretne tytuły smiley.

Dziękuję wszystkim, którym udało się przebrnąć przez ten pewnie w istocie głupi tekst z głupimi pytaniami smiley. Jeszcze bardziej dziękuję tym, którzy coś doradzą smiley.
Pozdrawiam
LuNaTiC

Edytowane przez LuNaTiC dnia 10/02/2006 00:09
1752309 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RADY NA DOBRY POCZĄTEK
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/02/2006 08:12
Zacznijmy od poprawiania bledów: Chyba nie chodzi ci o krzyżowców tylko o krzyżaków (Zakon najświętszej maryi panny). Co do przeszywki i miecza nie jestem pewien (nie znam sie jakos szczególnie na uzbrojeniu i trudno mi stwierdzic). A co do ksiązek to zobacz na allegro i w ksiegarni rycerskiej(adres jest podany na GR)...A w tym bractwie nadal jestes?? I gdzie wogóle mieszkasz??


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RADY NA DOBRY POCZĄTEK
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/02/2006 10:52
A z książek o Krzyżakach znalazlem to: http://www.ksiegarnia-odkrywcy.pl/opis.php?IDK=1660&IDKA= , http://www.ksiegarnia-odkrywcy.pl/opis.php?IDK=1011&IDKA= , http://www.ksiegarnia-odkrywcy.pl/opis.php?IDK=1770&IDKA= oraz to: http://www.ksiegarnia-odkrywcy.pl/opis.php?IDK=2187&IDKA= ... wszystko jest z księgarni rycerskiej smiley


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RADY NA DOBRY POCZĄTEK
Ulryh
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/02/2006 20:15
Polecam książke Andrzeja Nowakowskiego "O wojskach Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie zwanego krzyżackim" Jest tutaj dość dużo o Krzyżakach o ich początkach, uzbrojeniu i o tym czym tak naprawde sie zajmowali. Jest tu tez troche o Joannitach i Templariuszach


"Lo, there do I see my father
Lo, there do I see my mother my sisters
and my brothers
Lo, there do I see the line of my people back
to the beginning
Lo, they do call to me
They bid me take place among them
in the Halls of Valhalla
Where the brave may live forever... "
2395993 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RADY NA DOBRY POCZĄTEK
LuNaTiC
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 10/02/2006 22:33
Zacznijmy od poprawiania bledów: Chyba nie chodzi ci o krzyżowców tylko o krzyżaków (Zakon najświętszej maryi panny).

Wybacz, pisałem posta o troche nieprzyzwoitej godzinie smiley.

Jestem z Turzy Śląskiej (dużo pewnie Wam to nie mówi smiley jest to mała wioska jakieś 20 km od Rybnika.

Co do książek - dziękuję Wam obu, jutro wybiorę się do biblioteki smiley.
Prosiłbym jeszcze o przejrzenie sprzętu przez kogoś i udzielenie odpowiedzi czy nadaje się pod początek XV w.
Jeszcze jedno pytanie mi się nasuwa Czy lepiej odtwarzać polskiego rycerza XV wiecznego czy tego krzyżaka?smiley
Pozdrawiam
LuNaTiC

Edytowane przez LuNaTiC dnia 10/02/2006 22:40
1752309 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RADY NA DOBRY POCZĄTEK
Bartosz
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 11/02/2006 09:31
zależy od twojego upodobania. Ale chyba jest łatwiej rycerza polskiego. Bo większa różnorodność stroju. nie musisz mieć krzyża i białej szaty, tylko co ci cię podoba
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RADY NA DOBRY POCZĄTEK
Blazej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Ostrzeżeń:1
Dodane dnia 11/02/2006 18:05
drodzy wojowie! skoro można się wzorować na źródłach historycznych to nie wiecie może na jakich najlepiech się wzorować jeśli chodzi o xv wiek i gdzie można je dostać. Pozdrawiam


Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RADY NA DOBRY POCZĄTEK
^Czarny Rycerz
Administrator

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 12/02/2006 14:32
No zalezy co odtwarzaszsmiley ale polecam "Medieval Taylors Assistance" wydawnictwa Osprey. Ale tam jest glównie o Anglii i Francjii (ale w Polsce byly podobne stroje) w latach 1200-1500...no i jest po Angielskusmiley ale i tak polecamsmiley


Fortuna sprzyja odważnym...
1228709 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RADY NA DOBRY POCZĄTEK
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/02/2006 20:15
Ten typ miecza był w użyciu dosyć długo (XIII-XVI w), przeszywka jest raczej wariacją na temat ale ujdzie, a kolczy t-shirt jak najbardziej pasuje. Przypominam tylko, że używało się tego nieco inaczej niż to widać na większości turniejów. Najpierw pikowany kaftan (nie za gruby) na to kolcza, a potem przeszywka.

Co do książek na XV wiek to przede wszystkim:
Nadolski - Uzbrojenie w Polsce Średniowiecznej 1350-1450
Nadolski - Broń i Strój Rycerstwa Polskiego w Średniowieczu
Żygulski - Broń w dawnej Polsce (rozdział 3)

Można też podpatrzeć jak to robią inne grupy (ale te dobre, nie cepelia). Zerknij na naszą stronę.

Co do problemu: Krzyżak czy Polski Rycerz, to już twój wybór (realistyczne odtwarzanie brata zakonnego może być trochę kłopotliwe :-).
Osobiście najpierw bym polecał rozpoczęcie od ubioru cywilnego.

Pozdrawiam

Edytowane przez Andrzej dnia 15/02/2006 20:18
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RADY NA DOBRY POCZĄTEK
LuNaTiC
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/02/2006 21:37
Najpierw pikowany kaftan (nie za gruby) na to kolcza, a potem przeszywka.


Kurde a zrobiłem sobie kolczuge na wymiar pod przeszywkę :/. Coś tam się pokombinuje smiley.

Btw co masz na myśli mówiąc "realistyczne odtwarzanie brata zakonnego może być trochę kłopotliwe"? smiley. Bo prawdę mówiąc chyba bardziej się widzę w roli, jak to ładnie określiłeś, brata zakonnego smiley.

Aha i dzięki za ocenę sprzęciku i za polecenie literatury smiley.

Edytowane przez LuNaTiC dnia 15/02/2006 21:48
1752309 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: RADY NA DOBRY POCZĄTEK
Andrzej
Użytkownik

Avatar Użytkownika
Dodane dnia 15/02/2006 23:19
Kolczą zawsze można zwęzić, pewnie nie jest nitowana :-).
Braci zakonnych obowiązywały pewne zasady dotyczące stroju, które trzeba by przestrzegać (nie ma takiego luzu jak przy odtwarzaniu normalnej osoby). Nie pytaj jakie, nie pamiętam szczegółów, na FREHA jest o tym temat. No i jeśli będziesz sie na turniejach prowadzał po obozie z dziewczyną to będzie to trochę śmiesznie wyglądało :-).

A tak na marginesie to odtwarzanie jakiego jakiegokolwiek rycerza to duuuuuży wydatek, więc przemyśl czy Cię na to stać. Zwykłym zbrojnym też fajnie być.

Pozdrawiam
3968267 http://www.***.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:

36807336 Unikalnych wizyt
Powered by PHP-Fusion and eXtreme Fusion © 2005
Strona Główna ¦ Forum ¦ Artykuły ¦ Galeria ¦ Gazeta Rycerska ¦ Spis ¦ Chwarszczany
Odkrywca ¦ Księgarnia Rycerska